Przyrodnicy

Kwiaciarnie z kraju i ze świata

Kwiaty w lutym? Oj trzeba nam ich bardzo. Tęsknimy do puszystych peonii, otumaniającej tuberozy i podobnych do polnych maków anemonów. Gdzie się podziała dzika marchew, atramentowe bzy albo rozgwieżdżone dalie? Kwiaty to sama uroda a do tego najczulsza pieszczota dla zmysłu powonienia.

Próżno jej szukać na zimowych łąkach i wrzosowiskach, dlatego – zamiast barbarzyńskiego zwyczaju palenia Marzanny – spieszymy z subiektywnym przeglądem ulubionych kwiaciarni z kraju i ze świata. Wybrałyśmy te najbardziej nęcące; jedne skromne jak stokrotki, inne płonące kwietną obfitością. A wszystkie zaopiekowane przez najczulszych przyrodników z fantazją, smakiem i wizją. Popatrzcie.

* KWIATY POLSKIE *

Mchy i Paprocie

Wrocławska pracownia Natalii Tarkowskiej przyciąga wonią i estetyką. Pomysłodawczyni “Mchów i Paproci” miłuje prostotę, rozczula się na wspomnienia sadzonek z babcinego ogrodu, widzi w kwiatach poezję. Stworzone przez nią miejsce funkcjonuje w ścisłej symbiozie z poznańską kwiaciarnią “Kwiaty i Miut” (o niej za chwilę), ale pozostaje przy tym niezawisłe, dziewczęce i zwiewne. Oby niezmiennie.

mchy2

mchy3

Kaktus Warsaw

Kaktus i więcej nic. Warszawskie wielbicielki tych kłujących jegomościów to Marianna Zjawińska i Joanna Krajczewska. Dziewczyny spotkały się w żoliborskiej Prochowni, kawiarni prowadzonej przez Mariannę i tam wspólnie postanowiły o założeniu kaktusowego biznesu. Idzie jak po maśle, a pomysłów im nie brakuje. Oby tak dalej.

kaktuswarsaw2

kaktuswarsaw6

Kwiaty i Miut

Radek i Łukasz byli pierwsi w Polsce. Rzadkie kwiaty i pomysłowe kompozycje uświetnili wysmakowaną scenografią i obrazkiem. Spowodowali piękną florystyczną lawinę i chwała im za to. Zamiast poczciwego goździka i posmutniałej gerbery, możemy w poznańskiej kwiaciarni przebierać w krasnych daliach, kłębiastych eustomach i karczochowatych proteach. Chłopaki świecą przykładem.

kwiatyimiut_ladnebebe3

kwiatyimiut_ladnebebe

Przyroda

Las i łąka fascynują Paulinę odkąd pamięta. Z każdej wycieczki znosiła puchate połacie mchu, gotowe do ukorzenienia paprocie, nieregularne trawy i liście. “W tym tkwi siła Przyrody – mówi. Zawsze unikałam pękatych wianków z róż i piwonii, pod których ciężarem uginają się głowy. Zamiast nich plotę gałęzie bluszczu, puszystego asparagusa, dodając to, co uda mi się przynieść ze spaceru do lasu lub porannej wycieczki na giełdę”. Jakby tego piękna było mało, cichą bohaterką Przyrody jest niezapomniana Pieńkowa Dama z “Miasteczka Twin Peaks” Lyncha, która w lesie ukryła swą tajemnicę. Paulina przyrzeka, że po serii zeszłorocznych warsztatów wróci z nową energią i być może także pachnącą liliami przestrzenią. Bardzo sobie tego  życzymy.

 

Ani Róż

Karolina Kramarczyk otworzyła swoje różane podwoje na warszawskiej Pradze zaledwie parę miesięcy temu. Wcześniej śledziła trendy w serwisie F5. Jej babcia zajmowała się kwiatami, jej tata robi to od dekad sprowadzając kwiaty z Tajlandii. Karolina pracowała także w autorskiej kwiaciarni Marty Gessler – stołecznym Warsztacie Woni. Źródeł kwiatowej fascynacji i naturalnego oporu przed typową wiązanką okolicznościową jest więc kilka. W Ani Róż natkniecie się na ręcznie malowane przez przyjaciółkę Karolinę doniczki z sukulentami i wiosenne bukiety, plecione z bromelii, jaskrów oraz mikołajków. Zaglądajcie śmiało, wizyta u Karoliny to przyjemność.

IMG_0508

 

* KWIATY ŚWIATOWE *

 Amy Merrick

Genialna! Jej wyobraźnia wizualna nie ma sobie równych. To u niej po raz pierwszy zobaczyłyśmy zawilce, które żeniła z liśćmi geranium, powojnikami i groszkiem pachnącym. Sama uczyła się fachu w nowojorskiej kwiaciarni Saipua, mając już dyplom z projektowania mody. Stąd też pewnie jej styl jest nienaganny i absorbujący. Jedwabne koszule i tulipanowe spódnice to jej znaki rozpoznawcze. Amy ma nosa do trendów, prowadzi oblegane warsztaty florystyczne (dostać się na nie to jak wygrać los na loterii) i trzyma sztamę z prawdziwymi it girls, jak Siri Thorisson.

amy5

amy4

amy2

Aesme

Ally i Jesse założyły najromantyczniejszą kwiaciarnię na świecie i umiejscowiły ją w spowitym przez mgły Oksfordzie. Wiktoriańskie sukienki z kołnierzykiem, udrapowane na ścianie surowe wieńce, wiązki ciemierników, pofalowanych cyklamenów czy głąby hortensji – to wszystko składa się na nostalgiczny, retro charakter Aesme. Inspiracja prosto z Wichrowych Wzgórz!

Processed with VSCOcam with a6 preset

aesme_ladnebebe7

aesme_ladnebebe9

Pétrichor

Elodie założyła swoją bajeczną pracownię tuż po wielu podróżach i stażach w berlińskich i paryskich kwiaciarniach. Umiejscowiona w żywiołowej dzielnicy Belleville, winna stać się celem wędrówek znudzonych turystów. Żaden z nich na widok kwiatowych kompozycji Elodie nie odważy się stwierdzić, że widział już wszystko. Chciałoby się tu wpadać z dużą regularnością…

couronne-fleurs-fraiches-petrichor-parispetrichor_ladnebebe2

petrichor_ladnebebe7

petrichor_ladnebebe

 

The Tenth Meadow

Z inspiracji łąką i cyklem pór roku powstała australijska pracownia kwiaciarska The Tenth Meadow. Jej twórczyni Morgan Allender jest malarką, stąd studio, w którym tworzy ona i jej asystentki przypomina porośnięty trawami, dziki ogród. Istna magia.

ttm_ladnebebe2

ttm_ladnebebe5

Selva

Selva to dzieło Sarah, która w poszukiwaniu wymarzonego kwiatka przemierzy kilometry szos i zagubionych autostrad, by przy akompaniamencie klaksonów wybiec z auta i porwać z przydrożnej łąki namierzony cel. Selvę prowadzi razem z mamą, która zaszczepiła jej miłość do roślin w dzieciństwie, sama będąc ogrodniczką. Jest z siebie szczególnie zadowolona, gdy uda jej się stworzyć organiczną w formie, nieco naiwną ale z gruntu szczerą kompozycję.

selva5

selva3

Podzielcie się z nami swoimi ulubionymi kwiatowymi adresami. Czekamy z wypiekami na twarzy!

A na deser trochę kwiatowych inspiracji. Wiosno, czekamy!


21 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.