Przegląd wiosennych nowości książkowych

książki, które warto przeczytać

Na rynku wydawniczym prawdziwie wiosenne ożywienie. Pojawiło się wiele interesujących tytułów i przy najlepszych nawet chęciach, nie jesteśmy w stanie pokazać każdego. Oto nasze top 10, książki, które porwały nasze dzieci, a i nam sprawiły wiele przyjemności.

*

Świńska książeczka o tym skąd się biorą prosiaczki / Ola Cieślak / Wydawnictwo Bona

Od lat, bez zawodu, przyglądamy się działaniom Oli Cieślak. Już niebawem spotkacie ją na łamach Ładnebebe.pl, a teraz poznajcie jej najnowszą książkę, porywające świńskie love story na miarę XXI w. Dzik, świnia i miłość od pierwszego wejrzenia. Pełne romantyzmu chwile, wspólne mieszkanie, różnice, które przyciągają ich do siebie jak magnes, a potem… A potem małych czytelników czeka rozwianie tajemnicy – skąd się biorą dzieci?

Zupełnie szczerze w słowie i rysunku. Bez owijania w bawełnę. I chwila życia w rodzinie, też bez filtra. Jest zmęczenie, przewijanie i karmienie na żądanie. Czułość, wzruszenia i uniesienia aż… do kolejnego jej powiększenia. Bo tak to już bywa w love story. I tak to bywa w życiu, że w pewnym wieku pojawia się ciekawość, pytania i mały rodzicielski problem, jak rozmawiać o seksie. Może na początku z humorem. Bez ucieczek, po prostu z uśmiechem. Ta książka będzie waszym sprzymierzeńcem.

Książkę kupicie tu

***

Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite) / Justyna Bednarek, ilustracje: Daniel de Latour / Wydawnictwo Poradnia K

Kto czytał pierwszą część, ten wie i temu nie trzeba mówić, że przygody skarpetek to fantastyczne historie, bo każda wymykająca się czarnym tunelem skarpetka to bohaterka niesamowicie ciekawa świata i mająca do zrealizowania jakąś niecodzienną misję, jak na przykład znalezienie domu dla misia z trzem uszami albo uratowanie chomika z przerażającego pożaru. I nic nie stanie im na przeszkodzie, po tym, jak postanowiły odmienić swój los i uciec z kosza z brudną bielizną. Porzucić towarzyszkę dotychczasowego życia, by w owym świecie mieć swoje pięć minut. Emocje i śmiechy zapewnione.

Oto właśnie pojawia się jedna z tych pozycji, która na długo zagości na półce z ulubionymi tytułami. I dobrze, bo książka jest świetnie skrojona, napisana i zilustrowana. Pierwsza część  była najczęściej nagradzaną pozycją literatury dziecięcej zeszłego roku. Została uznana za Najlepszą Książkę Roku w konkursie „Przecinek i Kropka”, otrzymała Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy oraz została ujęta w kanonie lektur szkolnych dla klas I-III, czy druga powtórzy jej sukces? Moi mali czytelnicy mówią, że tak, a ja się z nimi zgadzam.

Książkę kupicie tu

***

Mój przyjaciel Stefan / Eva Lindström / Wydawnictwo Zakamarki 

Stefan to sowa. Niegdyś gwiazda telewizyjnych programów przyrodniczych, teraz próbuje ułożyć sobie życie od nowa. Łapie różne prace, wychodzi z własną inicjatywą, pojawia się i znika z życia narratorki, realizując swój kolejny plan. Nie da się nie lubić tego tęskniącego za swoim domem, wrażliwego ptaka. Trudno oprzeć się wrażeniu, że oto spotykamy kogoś bardzo do nas podobnego. Zmagającego się z własnymi słabościami, rozwijającego skrzydła tam, gdzie pojawia się pasja. Zupełnie zwyczajne życie wiedzie Stefan i on sam zwyczajny jest zupełnie.

A że czasem coś się z tej zwyczajności wyrywa, coś nie pasuje, burzy porządek świata, jaki znamy, no cóż, czyż nie na to właśnie czeka czytelnik? Po kilku już czytaniach Stefana, widzę, że moi czytelnicy czekali właśnie na to.

Książkę kupicie tu

***

 Rózia Rewelka, Inżynierka / Andrea Beaty, ilustracje: David Roberts / Wydawnictwo Kinderkulka

Rózia Rewelka to mała dziewczynka z dużymi marzeniami. Nie spodziewajcie się jednak romantycznej bohaterki, patrzącej w gwiazdy. O nie! Rózia to konkretna istotka. Wie czego chce i jak to osiągnąć. Jej marzeniem jest bycie inżynierką i konstruowanie własnych maszyn. Do kryjówki pod dachem przynosi najróżniejsze wyrzucone rzeczy, które w jej rękach stają się ważną częścią czegoś nowego. Czyż to nie wspaniałe? Niestety, jedno niepowodzenie, podcina skrzydła dzielnej dziewczynce i kładzie się cieniem na całej konstruktorskiej przyszłości.

Całe szczęście z pomocą przychodzi seniorka rodu, praciotka Róża, która prowadzi Rózię wprost do wielkiego odkrycia, że najważniejsze to nie poddawać się i próbować. Od tej pory Rózia znowu pielęgnuje swoją pasję i zaraża nią innych. Chciałoby się krzyknąć: „dziewczyny na Politechniki!”. Ta miła lektura jest świetnym początkiem tej ważnej kampanii. Wspaniale zilustrowana: akwarelami, piórkiem i tuszem, a także ołówkiem na papierze milimetrowym. David Roberts, stworzył świat, od którego trudno się oderwać, doskonale grający z tekstem, pełen detali, humoru i światła.

Na końcu książki znajdziecie notę historyczną, mówiącą o niebagatelnym wkładzie pracy kobiet w czasie wojny. W Stanach Zjednoczonych uosobieniem tych działań jest postać Rózi Nitowaczki, której motto brzmiało: „Damy radę!”. Dacie radę, dziewczynki!

Książkę kupicie tu

Uwaga, mamy dla was 3 książki! Pierwsze osoby, które wyślą do mnie mail na adres: paulina.filipowicz@ladnebebe.pl zatytułowany: Rózia, wygrywają. 

Dziękujemy za udział w zabawie, konkurs jest już zakończony. 

***

Złota Różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci / Heinrich Hoffmann, ilustracje: Justyna Sokołowska / Wydawnictwo Egmont

Ale się będziecie bać! Ale się będziecie śmiać! Wszystkie niegrzeczne dzieci, niejadki, rozczochrańcy i gapy, z tej książki dowiedzą się, jaki los spotyka takich, jak oni. Spójrzmy tylko na opowiastkę, w której stracił rączki obgryzający paznokcie Konradek, albo na tę, w której zniknął bez śladu Robercik, który wyszedł na spacer w brzydką pogodę. Oj biada im, biada.

Oczywiście nie dzieciom, tylko historiom, starusieńkim straszydłom, które straciły swą moc i od tej  pory zamiast przerażać i trzymać w rygorze, przyprawiają dzieci o ból brzucha… ze śmiechu. Świat się zmienia, a razem z nim metody wychowawcze. I całe szczęście, bo dzięki temu wierszyki z XIX wieku, zyskują drugie życie. Znacznie zabawniejsze, niż to z przeszłości mroków.

Książkę kupicie tu

***

Amelia Bedelia i przyjęcie niespodzianka / Peggy Parish / Wydawnictwo Literackie 

W trzecim tomie przygód tej lekko oderwanej od rzeczywistości gosposi, czytelnicy gościć będą na niecodziennym przyjęciu. Przyjęciu pełnym nieporozumień i zabawnych zdarzeń, wywołanych złym zrozumieniem słów. Zadaniem Amelii jest przygotowanie oblewania zaręczyn panny Almy.

Oblewać można różnie, zdaniem Amelii i jej pomocnika kuzyna Alcolu najlepiej szlauchem. To tylko początek wprowadzonych przez gosposię porządków, które dla innych są bałaganem, stawiającym świat na głowie. Znakomity, jak zwykle, przekład Wojciecha Manna, pełen lekkości i żartu. Uważajcie, lektura wywołuje śmiech, nad którym trudno zapanować. Przy okazji, poznacie też świetne lekarstwo na migrenę.

Książkę kupicie tu

***

Nowe przygody Kubusia Puchatka / Paul Bright, Brian Sibley, Jeanne Willis, Kate Saunders; ilustracje: Burgess / Wydawnictwo Znak Emotikon

Miś Puchatek ma już ponad 90 lat i jest najbardziej znanym misiem na świecie. Podbił serca pokoleń czytelników, ale jego przygody zamknęły się w tomach sprzed lat. Uwaga, mamy dla was dobrą wiadomość – niedawno pojawiły się w księgarniach nowe opowiadania, inspirowane książkami A.A. Milne’a i E.H. Sheparda. Jeśli towarzyszy wam lekki sceptycyzm przy okazji takich wydań, tu nie musicie się niczego obawiać.

To oficjalna, dopracowana w każdym szczególe kontynuacja, czerpiąca z najlepszego wzorca i dzielnie opierająca się pokusom, jakie niosą za sobą przywoływania bohaterów po latach. Stumilowy Las jest nadal tym samym miejscem, a jego mieszkańcy niespiesznie i czule odkrywają życiowe prawdy. Przekładający książkę na język polski Michał Rusinek zaopiekował się tytułem, tak jak przed laty zrobiła to Irena Tuwim. Spędźcie cały rok w Stumilowym Lesie z Kubusiem Puchatkiem, Krzysiem, Tygryskiem, Prosiaczkiem, Kłapouchym i resztą. Ich świat znowu was porwie.

Książkę kupicie tu

***

Ćwiczenia Z Przyrody Deyrolle / Anne-Flore Durand, opracowanie graficzne: Antonin Faure / Wydawnictwo Wytwórnia

Jakie to szczęście, że w XIX wieku firma Deyrolle, obok taksydermii i entomologii (trudne słowa i niełatwe działania do sprawdzenia), postawiła na działalność wydawniczą. Dzięki tej decyzji mamy zbiór przepięknych tablic do nauki zoologii, botaniki, fizyki i anatomii. Niemal dwa wieki później wydawnictwo Wytwórnia zbiera je dla nas w zeszytach, w których naukę miksuje z zabawą, tworząc idealną mieszankę dla młodych adeptów nauk przyrodniczych.

W najnowszym wydaniu zawarto aż 21 tematów, między innymi: drzewa, glony, motyle i ptaki, każdy zilustrowany stosowną tablicą, omówiony w intrygujący sposób, tak, by w małych głowach zostało, jak najwięcej. Książka zawiera kilkadziesiąt naklejek, pomagających rozwiązać naukowe zadania. Znakomita propozycja, by rozpalić pasję i uzupełnić wiedzę przedszkolną i szkolną.

Książkę kupicie tu

***

Wędrowne ptaki / Michael Roher / Wydawnictwo Prószyński i S-ka

To historia o przyjaźni, która może się wydarzyć, kiedy nie boimy się obcych. To też historia o tęsknocie za swoim miejscem na świecie i bezpieczeństwem. I w końcu, to opowieść o tym, że życie bywa różne, ale ta różnorodność może oznaczać bogactwo. Poetyckie wędrowne ptaki, w dzisiejszym trudnym czasie, wypełniają się życiem, konotując z losami tysięcy wędrujących ludzi, szukających lepszego życia. Nierzadko po prostu życia.

Warto się zatrzymać przy tej książce i zastanowić się, czemu pojawia się w nas lęk przed obcymi, dlaczego trudno dziś pogodzić ze sobą różnorodność, kto tak naprawdę czuję większy lęk i jak dobro i otwartość zmienia świat na lepsze. Nawet, jeśli tylko dla jednej osoby. Michael Roher za ten tytuł otrzymał Nagrodę Miasta Wiednia w kategorii Książka dla dzieci. Dodam, że nie jest to jego pierwsze wyróżnienie.

Książkę kupicie tu

***

Książka do zabawy / Maja Marciniak / Ładne Wydawnictwo 

Ładnebebe kocha książki, a „Książka do zabawy” jest czułym wyrazem tej miłości. Od lat polecamy wam lektury i od dawna staramy się inspirować was do wspólnych zabaw. Stąd pozycja, która premierę miała zaledwie dwa tygodnie temu. Najlepsze są najprostsze pomysły, które podsuwa nam życie, tak było i z tą książką.

Zebrane w zbiór ulubione tytuły to doskonały przewodnik po literaturze dziecięcej. Ale dla nas to za mało, dlatego do tego do każdego z nich proponujemy tutorial autorstwa Mai Marciniak, z którymi skrót DIY, będzie się wam kojarzył z najlepszą formą spędzania wspólnego czasu. Zaczytajcie się w naszych propozycjach, a potem do dzieła! Przenieście historie z kart książki do własnego świata. Literatura zawsze porywała artystów i odwrotnie. Spróbujcie sami!

Książkę kupicie tu

Co dodacie do naszej listy? Koniecznie podzielcie się wiosennymi nowościami książkowymi, po które powinniśmy sięgnąć.

6 komentarzy

 • Adam Pluszka:

  Dzień dobry,
  To miłe, że zauważyliście Państwo, że pod względem przekładu „Rózią” zajął się Wojciech Mann, a nowym Kubusiem Puchatkiem Michał Rusinek, ale zapewniam, że pozostałe książki zagraniczne nie powstały po polsku i wymagały nakładu twórczej pracy ze strony autorów przekładu.
  Skoro nie piszą o tym Państwo w omówieniach, pozwolę sobie choć w komentarzu oddać sprawiedliwość bardzo zdolnym ludziom, których praca aż nazbyt często jest marginalizowana.

  „Wędrowne ptaki” Michaela Rohera przełożyła Krystyna Bratkowska.
  „Ćwiczenia z przyrody” przełożył Michał Goreń.
  „Rózię Rewelkę, inżynierkę” Andrei Beaty przełożył Łukasz Witczak.
  „Mojego przyjaciela Stefana” Evy Lindström przełożyła Marta Wallin.
  „Złotą różdżkę” Heinricha Hoffmanna przełożyli: Karolina Iwaszkiewicz, Marcin Wróbel, Zuzanna Naczyńska, Anna Bańkowska, Michał Rusinek i niżej podpisany.

  Pozdrawiam
  Adam Pluszka

  Odpowiedz
 • Sylwia:

  Cudowne pozycje! Szkoda, że dla starszych dzieci nie ma takiego urodzaju, moja 10-latka ma teraz kryzys tego co w księgarniach ?Może macie jakieś propozycje dla starszych, pretendujących do nastolatków, dzieci? ?

  Odpowiedz
  • Beata:

   Magiczne drzewo (cała seria), Stuart Malutki, Pajęczyna Charlotty, Łabędzie Nutki, Dzieci z Bullerbyn, Pippi 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.