Książki dla dzieci przegląd książek

Przegląd książek na początek czerwca

Nowości wydawnicze i konkurs!

Przegląd książek na początek czerwca
Lidka Dzwolak

Czytamy, nie lenimy się! Kolejna porcja wydawnicza na redakcyjnym biurku – gotowa, by powędrować na wasze regały. Kto chętny?

Zanim na dobre rozłożymy się na piknikowych kocach pod gruszą, nie raz w ruch pójdzie koc i herbata, a to duet zacny do lektury. Końcówka maja sypnęła kwiatem wiśni, ale i nowościami na półkach, oto nasze wybory na ten miesiąc. I oczywiście konkurs dla was, to już tradycja!

„GDZIE ZACZYNA SIĘ SZCZĘŚCIE” / TEKST I ILUSTRACJE: EVA ELAND / TŁUMACZENIE: ZOFIA RACZEK / WYDAWNICTWO MAMANIA

Lubimy książki, które w tak prosty sposób pomagają maluchom radzić sobie z emocjami. Nowa książka Evy Eland, do kompletu z wcześniejszym „Kiedy nachodzi Smutek”, zachęca do poszukiwania Szczęścia. Chodzi ono własnymi ścieżkami i czasem wcale nie chce być odnalezione. Nieźle się kamufluje, a niekiedy oddala się niebezpiecznie daleko. Może nie trzeba non stop za nim gonić? Ono i tak będzie na nas czekało. A co jeśli u progu, niczym nieproszony gość, pojawi się Smutek? Zamiast się go bać, spróbuj go oswoić – nadaj mu imię, zapytaj, skąd się wziął i dlaczego. Może jest coś, co lubicie robić razem? Duże, ważne emocje pod lupą małego słuchacza – polecamy te książki w duecie.

„TO, CO NAJCENNIEJSZE” / TEKST: ASTRID DESBORDES / ILUSTRACJE: PAULINE MARTIN / TŁUMACZENIE: PAWEŁ ŁAPIŃSKI / WYDAWNICTWO ENTLICZEK

Ten duet autorek znacie z serii „Miłość”, tym razem towarzyszymy wrażliwemu Archibaldowi w jego rozmyślaniach na temat tego, co nam daje szczęście. Choć nie pada tu słowo konsumpcjonizm, książka w obrazowy sposób rozprawia się z mitem, że kolejne zakupy równają się z poczuciem spełnienia i radości. Być może na chwilę, ale i tak zabawki lądują głęboko w koszu. Archibald mija witryny i dochodzi do wniosku, że więcej niekoniecznie oznacza lepiej. Więcej cieszy jakby mniej. Z naturą jest odwrotnie, im więcej przebywamy pod chmurką, w lesie, na łące, jeziorze, tym więcej dostajemy. Blask księżyca, świergot ptaków, kąpiel w zimnej wodzie z tatą – te przyjemności się nie kończą, nie mają ceny!

„MOPSIK, KTÓRY CHCIAŁ ZOSTAĆ SYRENKĄ” / TEKST: BELLA SWIFT / TŁUMACZENIE: EWA KLESZCZ / WYDAWNICTWO HARPER COLLINS

Oto mopsik Peggy, bohater historii i w żadnym wypadku nie kanapowiec i leniuch. Wpada wiecznie w tarapaty, ma więcej pomysłów na minutę, niż dwulatek, kocha swoją właścicielkę Chloe i zrobi dla niej wszystko. Tym razem rodzinkę wzywają wakacje nad morzem, ale zapominają, w pośpiechu pakowania, zabrać ze sobą… czworonożnego podróżnika. Wyjazd upłynie im pod hasłem poszukiwań syrenki, począwszy od piaskowej budowli, po tę prawdziwą, no – prawie prawdziwą. Bo czy mops może wyglądać jak to mityczne stworzenie, nawet przy dużej dawce fantazji? Dzieciaki uczące się samodzielnie czytać – oto seria dla was!

„TARMOSIA” / TEKST: TOMASZ SAMOJLIK / ILUSTRACJE: ANIA GRZYB / WYDAWNICTWO AGORA

Szkolne lekcje przyrody potrafią skutecznie zanudzić budową komórek roślinnych czy wkuwaniem klasyfikacji organizmów. Ale rzecz ma się inaczej, gdy za popularyzację przyrody bierze się biolog i autor książek Tomasz Samojlik. Tym razem lądujemy w lesie i podglądamy rodzinę borsuków o wdzięcznych imionach Tarmosia, Majra, Melo czy Słodziaki. Co jedzą, jak budują nory, czy przyjaźnią się z lisami, czego się powinny wystrzegać i kiedy ciekawość maluchów sprowadza kłopoty – to akurat zupełnie jak w naszych rodzinach. Zwierzaki mówią ludzkim głosem, ale resztę zwyczajów mają borsuczych – tu wiedza i wnikliwość przyrodnika pozwala na stworzenie historii, która wciąga małego czytelnika, a przy okazji czegoś uczy. Będzie co nieco o problemach lokalowych tych ssaków w Puszczy Białowieskiej, oczywiście z dawką humoru. O przyjaźni, empatii, tolerancji czy poszanowaniu tradycji można uczyć się od każdego, nawet jeśli jest to mała borsucza rodzina!

„SZKOŁA SZPIEGÓW” / TEKST: STUART GIBBS / TŁUMACZENIE: JAREK WESTERMARK / ILUSTRACJE: MARIUSZ ANDRYSZCZYK / WYDAWNICTWO AGORA

Coś dla starszaków i młodzieży – i uwaga, coś, co wciąga bardziej niż gra na telefonie. Oto pierwsze polskie wydanie książki i szpiegowskiej serii, która plasuje się jako jedna z najlepiej sprzedających się na liście „New York Timesa”. Połączenie humoru i intrygi rodem z przygód Harry’ego Pottera, Jamesa Bonda czy Jasia Fasoli. Gdy jest się typowem nastolatkiem, a do tego typem kujona szkolnego, niespodziewane powołanie do tajnej Szkoły Szpiegów to szansa, by wyrwać się z rutyny tygodnia. Oj, i to jak wyrwać! Który nastolatek oparłby się pokusie, aby szaleć przez miasto w aucie godnym agenta 007, wzbudzać podziw koleżanek z klasy, ocierać się o śmiertelne niebezpieczeństwa? Adrenalina i zabawa w czystej postaci, a dla młodego czytelnika – wciągająca seria, której kontynuacja pojawi się już w lipcu.

„STRAJK” / TEKST I ILUSTRACJE: EDUARDA LIMA / TŁUMACZENIE: MARTA TYCHMANOWICZ / WYDAWNICTWO BABARYBA

Jeśli milczenie jest niemym krzykiem, to usłyszycie, a może poczujecie go bardzo dotkliwie w tym picture booku wydawnictwa Babaryba. Jak trafić do malucha, by opowieść o zanieczyszczeniu środowiska, śmieciach i wymieraniu gatunków nie była przytłaczającym korowodem liczb, faktów i statystyk? Właśnie tak – oto strajk klimatyczny, ale w wydaniu zwierząt, które z dnia na dzień przestają śpiewać, miauczeć, dawać mleko, gdakać… Cisza w dżungli, cisza w lesie, cisza w głębinach. Przejmujący dystopijny obraz świat, choć czy jest to wizja naprawdę tak odległa i nierealna? Świat zamiera w książce – oby pokolenie dzisiejszych maluchów zaszczepiło w sobie potrzebny aktywizm, by temu przeciwdziałać.

„RATUJMY NASZĄ PLANETĘ. LASY” / TEKST: JESS FRENCH / ILUSTRACJE: ALEXANDER MOSTOV / TŁUMACZENIE: MARIA NOWAK / WYDAWNICTWO ZIELONA SOWA

Pozostajemy w temacie ekologii, tym razem pozycja dla dzieci starszych, od 9 lat. Jeśli dociekliwy czytelnik zasypuje was pytaniami, to po lekturze tej książki poczujecie się jak przyrodnik, leśnik i ekolog razem wzięci. A przed wszystkim jak bardziej świadomy obywatel. Zamiast straszyć losem naszej planety, warto podsunąć książkę, która odkrywa przed nami tajniki lasu – od równikowych dżungli i ich mieszkańców, po surową tajgę. Mnóstwo informacji podanych przystępnie i świetnie zilustrowanych uczyni z nas znawców tematu i uwrażliwi na skutki działalności człowieka. Czym jest wylesianie i czemu jest złe? Jak powstaje papier i do czego prowadzi monokultura? I co ja, zwykły obywatel mogę zrobić, by choć trochę odwrócić bieg zdarzeń? Oto rozdział poświęcony zmianie nawyków czy skutkach naszych wyborów przy sklepowej półce. Do czytania razem!

„O ŹÓŁWIU, KTÓRY CHCIAŁ SPAĆ” / TEKST: ROBERTO ALIAGA / ILUSTRACJE: ALESSANDRA CIMATORIBUS / TŁUMACZENIE: BEATA HANIEC / WYDAWNICTWO TAKO

Nie jest to nowa książka, ale fakt trzeciego dodruku, który się właśnie ukazał, musimy odnotować. Nasze dzieciaki kochały te książkę, czy ktoś nie zna historii żółwia, który szykuje się do zimowego snu? Jeśli pukanie do drzwi i prezent na wycieraczce co i rusz przerywa jegomościowi w piżamie wieczorny rytuał, oznacza to dwie rzeczy: albo nie wyśpi się wcale, albo ma wkoło oddanych przyjaciół. Spokojnie, lew znajdzie sposób na to, by kolega się wyspał. Powtarzający się ceremoniał zasypiania oraz pukanie do drzwi, które my jako rodzice wystukujemy w podłogę podczas lektury, zachwyca maluchów. I działa niczym rytmiczna kołysanka.

„BOHATERNIK” / TEKST: IGA FIJAŁKOWSKA / ILUSTRACJE: DARIA SOLAK / WYDAWNICTWO CSW ZAMEK UJAZDOWSKI

Miejcie na nią oko! To książka – podsumowanie projektu Bohaternia, który zrealizowało Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski z ilustracjami Darii Solak, a jej prace – jak wiadomo – to zawsze estetyczna przyjemność. Czy ty jesteś bohaterem lub bohaterką? Czy aby nim być, potrzeba wykazać się męstwem jak greccy herosi? Gdy Nina podnosi torebkę starszej sąsiadce czy szykuje kakao zmęczonej po pracy mamie, jest już bohaterką? Czy można być bohaterem, ale równocześnie bać się pająków? Razem z małą Niną prowadzimy dialog, rozmyślając nad archetypem bohatera, i podważamy schematy i mity, w jakie to pojęcie obrosło. Przy okazji wzmacniamy w sobie poczucie sprawczości i wiary we własne możliwości.

„ZGUBA” / TEKST I ILUSTRACJE: SHAUN TAN / TŁUMACZENIE: JACEK DREWNOWSKI / WYDAWNICTWO KULTURA GNIEWU

„Opowiem ci po prostu jak znalazłem zgubę” – pierwsze słowa książki są zaproszeniem do krainy fantazji, więc do uniwersum, które znacie już z twórczości tego australijskiego ilustratora. Tu wszystko może się zdarzyć, nawet spotkanie ze Zgubą, która odstaje od reszty mieszkańców miasta. Jeśli nie wie, skąd przyszła, nie umie też wskazać celu, do którego zmierza. Empatyczny chłopiec nie daje za wygraną i szuka sposobu, by Zgubie pomóc. Może wystarczy wytężyć wzrok i słuch i podążać za wskazówką z tajemniczej wizytówki? Shaun Taun tworzy świat pełen maszyn, ludzi, posępnych budynków – warto z dzieckiem pogdybać, jak ta historia się skończy. I czy znów dostrzeżmy wokół nas podobne zguby, jeśli będziemy pielęgnować wrażliwość i empatię?

„VAN DOG” / TEKST: MIKOŁAJ PASIŃSKI / ILUSTRACJE: GOSIA HERBA / WYDAWNICTWO HARPER COLLINS

O słonecznikach Van Gogha słyszał każdy, a o dziełach Van Doga dopiero usłyszycie. Nawet więcej – będziecie strona po stronie uczestniczyć w akcie malarskiej kreacji. Podobno artyści poszukują spokoju i ciszy, by móc pomysł przelać na płótno. Cóż, wygląda na to, że wraz z wybuchem wiosny na łące, która stała się pracownią Van Doga, zawrzało i zaroiło się jak w ulu. Jak tu się skupić, gdy żaba gra na saksofonie, jaszczur szuka drogi do Tokio, a ważki i pszczoły krążą jak helikopter nad głową artysty? Na każdej stronie jest coraz więcej szczegółów, czasem mały czytelnik musi odszukać naszego artystę zagubionego pośród tej ferajny. I super, książka jest malowniczą historią, komiksem, picture bookiem, a przy każdej lekturze odkrywamy nowe szczegóły. Trzymamy za duet autorów kciuki – książka została wybrana do grona prac 77 ilustratorów, które będą prezentowane podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci w Bolonii, na dedykowanej wystawie Illustrators Exhibition 2021.

„POŻYCZALSCY”, „POŻYCZALSCY I WIELKI ŚWIAT / TEKST: MARY NORTON / ILUSTRACJE: EMILIA DZIUBAK / TŁUMACZENIE: MACIEJKA MAZAN / WYDAWNICTWO JUNG-OFF-SKA (WE WSPÓŁPRACY Z WYDAWNICTWEM DWIE SIOSTRY)

Na koniec absolutna klasyka literatury dziecięcej, historia wielokrotnie ekranizowana nawet przez kultowe Studio Ghibli. Choć napisana w odległych latach 50., saga o Pożyczalskich – rodzince mieszkającej pod podłogą – wciąga kolejne czytelnicze pokolenia. Teraz możecie posłuchać historii miniaturowych domowników – oto nowość ze znanego wam dobrze wydawnictwa Jung-off-ska. Nowe tłumaczenie, mistrzowska, jak zawsze, interpretacja Edyty Jungowskiej i historia, która każe nam nieco inaczej popatrzeć na kąty, szpary i zakamarki w domu. Czy guzik nam faktycznie zaginął, czy koś go pożyczył? Czy ja przypadkiem nie zostawiałam tu kawałka nadgryzionego ciastka? Pożyczalscy są mistrzami pożyczek, nie mylić z wizytą w banku. Radzą sobie z wścibskimi domownikami – no, chyba, że ciekawość małej Arietty doprowadzi do niechcianego spotkania z człowiekiem. I co teraz? Wygląda na to, że możecie planować baaardzo długie wypady samochodowe w te wakacje – dzieci na tylnym siedzeniu nie będą się nudzić. Tylko nie zapomnijcie o słuchawkach i dwóch audiobookach – „Pożyczalscy” i „Pożyczalscy i wielki świat”.

Jak wam się czyta? Gromkie „super!” zachęca nas do zakończenia tego zestawienia konkursem – paczka książek bardzo chętnie znajdzie nowy dom. Oto zadanie konkursowe: napiszcie w komentarzach, jaką książkę lubiliście czytać podczas wakacji w dzieciństwie. Wytężamy pamięć! Na komentarze czekamy do 7 czerwca, a wyniki podamy tutaj 8 czerwca.

WYNIKI: Hej Marta, wszystkie mamy są czarodziejkami! Dzięki, że przypomniałaś tę książkę, pakiet leci do was.

Regulamin naszych konkursów znajdziecie tu.

Dodaj komentarz