przegląd książek

Przegląd encyklopedii dla dzieci

Zostać omnibusem

Przegląd encyklopedii dla dzieci

Jeżeli mamy dziś w domu jakieś encyklopedie, atlasy i leksykony, to są to już zapewne wyłącznie książki dla dzieci. Dzieciństwo jest ostatnim przyczółkiem wyszukiwania informacji na papierze i poznawania świata przez wertowanie stron.

Zazdroszczę tego naszym maluchom. Przeglądanie encyklopedii, odkrywanie haseł z rysunkami anatomicznymi, egzotycznymi nazwami krajów i rycinami zwierząt jest jednym z milszych wspomnień dawnych lat. Nasze dzieci jako dorośli zapewne nie będą umiały wypełnić rewersu w bibliotece naukowej, bo i po co? Ważne, że teraz mogą mieć na półkach najpiękniejsze kompendia wiedzy.

 

*

Autochody, tekst i ilustracje: Carl Johanson, wydawnictwo Zakamarki

Edukacja może być pełna poczucia humoru i zabawy. Zalecenie to może dotyczyć także pierwszych encyklopedii. Samochodowy leksykon „Autochody” prezentuje ciągniki, cysterny, kombajny i pojazdy ekspedycji polarnych. Spotkamy tu również motozaura i frytkowóz. Pokochałyśmy tę książkę za mistrzowskie tłumaczenie i otwartą formę, która zachęca do dalszego wymyślania i dorysowywania.

Książkę kupicie między innymi w księgarni czytam.pl

*

Animalium i Botanicum, tekst: Jenny Broom/Kathy Willis, ilustracje: Katie Scott, wydawnictwo Dwie Siostry

To albumy na całe życie. Przygodę z ich czytaniem zaczyna się już przy pierwszych spacerach do parku i do ZOO, i już się jej nie kończy. Przydadzą się i na biologii w liceum, i przed podróżami w dalekie strony. Przepiękne rysunki piórkiem i tuszem Katie Scott przypominają dawne ryciny botaników i przyrodników. Autorka poukładała je w całość, tworząc muzea roślin i zwierząt. Odwracając kolejne strony, przechodzimy z sali do sali w olbrzymim pomniku cudów natury.

Książki znajdziecie między innymi w tublu.

*

Narwańcy, uwodziciele, samotnicy, tekst i ilustracje: Adrienne Barman, wydawnictwo Dwie Siostry

A gdyby tak spojrzeć na świat fauny jak na zbiorowisko ciekawych osobowości? Zaprzyjaźnić się z różnorodnością świata i dostrzegać w każdej istocie jej wyjątkowość? Adrienne Barman stworzyła atlas, który wywraca systematykę przyrodniczą do góry nogami. Poznajcie zwierzęta najbardziej cętkowane, najbystrzejsze, błękitne i malutkie. W sumie ponad sześćset nowych i niezapomnianych znajomości.

*

Seria Pierwsza encyklopedia, różni autorzy, wydawnictwo Wilga

Nie dajcie się zwieść okładkom sugerującym, że to książki dla maluszków. Bardzo solidnie, klarowne zilustrowane i arcyciekawe przewodniki zostały stworzone tak, by odpowiedzieć na nieoczywiste pytania dociekliwych. Co to jest niepełnosprawność? Czemu warto próbować nowych potraw? Po co samochodom tablica rejestracyjna? I dlaczego nie należy się gapić na wypadki? Tomy o strażakach czy samochodach przeczytałyśmy z zapartym tchem. W środku czeka także masa niegłupich zadań.

Dużī wybór książek z tej serii znajdziecie w czytam.pl.

*

Atlas miast, tekst: Georgia Cherry, ilustracje: Martin Haake, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Okładka oklejona znaczkami pocztowymi zapowiada smakowitą treść: 30 rozkładówek jak pocztówki z miast, które chce się zobaczyć. Do wędrowania palcem po mapie, do wypatrywania detali, ale też do przygotowania autentycznych wypraw, bo „Atlas miast” jest sensownym przewodnikiem dla rodzin z dziećmi. Dla przyszłych podróżników i rodziców, którzy kochają city breaki.

*

Pod ziemią, pod wodą, tekst i ilustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy, wydawnictwo Dwie Siostry

Mizielińscy mają magiczne zdolności. Potrafią nie tylko oblecieć kulę ziemską dookoła w jednym albumie („Mapy”), ale też zajrzeć w miejsca, do których zaglądanie wydaje się niemożliwe. Dna kopalni, norki zwierząt, podwodne kominy… Każda kolejna strona tej dwukierunkowo czytanej książki mówi o tym, że warto być ciekawym i drążyć.

 

*

Ilustrowany inwentarz ptaków, tekst: Virginie Aladjidi, ilustracje: Emmanuelle Tchoukriel, wydawnictwo Zakamarki

Ten atlas otwiera oczy i uszy. Biegnąc po dziecko do przedszkola, zaczynasz dostrzegać to, co szeleści w krzakach i słyszeć to, co ćwierka przy dachu. Czekając na przystanku, wypatrzysz jerzyki i z radością pokażesz je dziecku. To jeden z trzech wydanych po polsku przyrodniczych albumów, przygotowany przez znany we Francji duet autorek. Trudno się od nich oderwać, a ryciny robione tuszem i akwarelą mogłyby zainspirować twórców tatuaży.

Książkę znajdziecie w czytam.pl.

A wy? Też lubicie encyklopedie? Jakie tytuły w tej kategorii szczególnie nam polecacie?

tekst: Maria Bator

zdjęcia: Kasia Rękawek