pomysł na prezent przegląd książek współpraca

Prezentownik małego czytelnika vol. 1

Tytuły na liście do Mikołaja

Prezentownik małego czytelnika vol. 1
Lidka Dzwolak

Czy pojawią się książki pod tegoroczną choinką? Pytanie retoryczne! Jeśli zabieracie się za pisanie czytelniczej listy do brodatego pana i martwi was ilość i mnogość na półkach, podpowiadamy, co wybrać i dla kogo!

Czytamy niestrudzenie, książka po książce, i nie narzekamy na ilości piętrzące się na redakcyjnych biurkach – za to właśnie lubimy grudzień. Bierzemy pod lupę nowości i klasykę z wydawnictw dużych i tych małych – i już wiemy, że w tym roku grudniowy przegląd pęka w szwach – szykujcie się na jego dwie odsłony! Paczka prezentowa w konkursie będzie równie bogata, kupujcie papier do pakowania prezentów i łapcie zadanie konkursowe pod koniec przeglądu. 3, 2, 1… nie czekamy na pierwszą gwiazdkę, odpalamy nasz wydawniczy prezentownik, volume 1!

„ŚWIAT MÓRZ I OCEANÓW” / TEKST I ILUSTRACJE: DIETER BRAUN / TŁUMACZENIE: AGNIESZKA HOFMANN / WYDAWNICTWO KROPKA

Ilustracje Dietera Brauna podziwiam od lat, tym chętniej zanurzyłam się w głębiny mórz i oceanów, by przyjrzeć się bogatej podwodnej krainie, która zafascynowała autora, gdy był małym chłopcem wpatrującym się w toń rzeki Ren. Temat wody jest tu ujęty szeroko: przyglądamy się fascynującym wybrzeżom, odpływom i przypływom, latarniom morskim, sportom wodnym, by wreszcie zanurzyć się w zimnych wodach Morza Północnego i falach oceanu. Czy smoki morskie istnieją naprawdę? Czy rekiny są ofiarami złej prasy? Jak polują fiszbinowce? Na przepięknych ilustracjach Bruna nawet stawonogi czy groźne mureny wyglądają sympatycznie i okazale. Biorąc pod lupę mieszkańców raf i głębin, zdajemy sobie sprawę, że jako gatunek na lądzie jesteśmy tylko bardzo niewielką częścią błękitnej planety. Treści edukacyjne są tu ciekawe, w dobrej proporcji z warstwą wizualną – to piękny ilustrowany przewodnik, nie tylko dla dzieci.

Dla kogo ta książka? Dla ceniących dobrą ilustrację, dla małych oceanologów i dzieci, które zadają dużo pytań!

„PADDINGTON ZA GRANICĄ” / TEKST: MICHAEL BOND / ILUSTRACJE: PEGGY FORTNUM / TŁUMACZENIE: ANNA PAJEK / WYDAWNICTWO ZNAK

Z pewnych rzeczy się nie wyrasta – z zachwytu tęczą, z lepienia bałwana czy choćby z miłości do pluszaków, a tak precyzyjniej: misiów. Jeden z nich należy do klasyki literatury brytyjskiej i wyróżnia się spośród innych nie tylko słynnym czerwonym kapeluszem i granatowym kubrakiem, ale także wrodzonym talentem do pakowania się w tarapaty. Przygody Paddingtona i londyńskich przyjaciół możecie prześledzić w całej serii książek wydanej przez wydawnictwo Znak. Poznajcie niedźwiadka, który pewnego dnia pojawia się w Londynie prosto z Mrocznego Zakątka Peru. Odtąd nikt w rodzinie Brownów nie będzie narzekał na nudę i brak akcji, o czym możecie przekonać się, czytając o wpadkach, tarapatach, gafach i happy endach z puchatym miłośnikiem marmolady w roli głównej. Jak zakończy się wizyta misia w banku i czy uda mu się swoim osobistym urokiem przekonać pracownika lotniska, by rozpocząć kolejną przygodę nad Sekwaną? W berecie oczywiście…

Dla kogo ta książka? Dla dzieci 4+, ale tak naprawdę dla każdego – bo kto nie lubi Paddingtona?

„CZERWONE CHUSTKI” / TEKST: ROBERTA MARASCO / ILUSTRACJA: ANNA RUDAK / TŁUMACZENIE: BARBARA BARDADYN / WYDAWNICTWO DWUKROPEK

Jak to jest być dziś nastolatką? Wcale niełatwo, jeśli spojrzymy na pokolenie dorastające z telefonem w ręku, w świecie realnym, ale też tym tworzonym przez media społecznościowe. W pościgu za lajkami, za akceptacją rówieśników, w obliczu tysiąca bodźców i zmian. Zmiany to z kolei coś, czego tytułowa bohaterka Camilla bardzo nie lubi, a życie funduje jej te zamiany nadzwyczaj hojnie. Strata matki, nowa rodzina, nowa szkoła, a do tego zmiany, jakie zachodzą w niej, w jej ciele nastolatki. Jest to świat dla wielu z nas odległy, toczy się w cieniu wszechobecnego TikToka, SMS-ów, klasowych wygłupów. Warto przyjąć do niego zaproszenie, zrozumieć lepiej, czym jest wykluczenie w grupie, internetowa pogoń za sławą, tolerancja. I może cyfrowe media nie są takim złem, skoro nastolatka wpada na pomysł, by użyć ich do zwalczania miesiączkowego tabu? Czytamy i wchodzimy w buty nastolatków, nie odczuwam tu fałszu, sztuczności, jaką czasem napotykamy, gdy autorzy próbują opisać świat młodzieży.

Dla kogo ta książka? Dla nastolatków, dla nas – rodziców.

„TU JEST NASZ DOM”, SERIA AKADEMIA MĄDREGO DZIECKA, CHCĘ WIEDZIEĆ / TEKST: TRACEY TURNER / ILUSTRACJE: ASA GILLAND / TŁUMACZENIE: KAZIMIERZ PYTKO / WYDAWNICTWO HARPER COLLINS

Siła i piękno tkwi w tym, że się różnimy, i warto taką myśl wpajać dzieciom, teraz nawet bardziej niż zwykle. Zaglądamy więc do innych domów, na podwórka i do szkół, ale nie tuż  za rogiem, po sąsiedzku. Z ciekawością godną globtrotera pakujemy plecak i wirtualnie przenosimy się w inne szerokości geograficzne, od mongolskich stepów, australijskich plaż po nowojorski Central Park czy deszczowe lasy Amazonii. 20 dzieci otwiera nam drzwi swoich domów, jurt i chatek, opowiadając o zwyczajach regionu, w którym mieszkają. Książka nie przytłacza encyklopedyczna wiedzą, wyłapuje ciekawostki i podaje je w towarzystwie pięknych ilustracji. Gdzie jest największa na świecie błotna budowla? Kto mieszka w namiotach ze skóry renifera? Jakie kamienne miasto można podziwiać z balonu? Świetny wstęp, by rozbudzić podróżniczą pasję i przy okazji pomarzyć o letnich wakacjach!

Dla kogo ta książka? Dla małych (4+) i większych podróżników, dla ciekawskich głów.

„DZIEŃ DOBRY, SRI LANKO!” / TEKST: KASIA SZULIK / ILUSTRACJE: MAŁGORZATA ZAJĄC / WYDAWNICTWO MELA MELULU

Ruszamy w podróż? Jeszcze zdążymy wrócić do kraju na Gwiazdkę. Oto książka o podróży napisana przez podróżniczkę – muszę wam przedstawić Kasię, która pewnego dnia odważyła się na życiową zmianę i półtoraroczną podróż z dzieckiem przez 21 krajów. Przeżycia i doświadczenia musiały gdzieś znaleźć swoje ujście – znalazły na stronach już dwóch książek, wydanych własnym sumptem. W drugiej z nich razem z ekipą Meli, świetlikiem Żuzu i osłem Tutujem lądujemy na zielonej wyspie znanej z plantacji herbat – tu zaczyna się przygoda na lądzie pachnącym cynamonem, imbirem i wanilią. Dużo tu wątków, od wizyty w fabryce papieru powstającego z kup słoni, po zbieranie herbaty czy odwiedziny w teatrze i pokaz lankijskich tańców. To książka do czytania, razem, powoli – gdyż jest po brzegi wypakowana informacjami o kulturze i tradycjach, ale jest też opowieścią o przyjaźni. Powiew ciepła i egzotyki w tym burym grudniu.

Dla kogo ta książka? Dla dzieci 6+ i dla kochających podróże – bez limitu wieku.

„PAN KLUSKA I ŻAGLOWIEC” / TEKST: ANNA ONICHIMOWSKA / ILUSTRACJE: NATALIA JABŁOŃSKA / WYDAWNICTWO EZOP

Czytałam tę książkę tuż przed atakiem promocji Black Friday, jaki dokonał się w mojej skrzynce, telefonie i radiu. Etap „kupowania, by mieć” mam dawno za sobą, ale jak wytłumaczyć skutki konsumpcjonizmu małemu dziecku? Historia pewnego Pana Kluski nadaję się do tego doskonale. Oto mieszkaniec mocno zagraconego domu, w którym gromadzi na potęgę sprzęty, ubrania, meble i samochody. Less is more to zdecydowanie nie dewiza życiowa Pana Kluski, który – choć dusi się już w metrażu – wciska jeszcze do niego stary żaglowiec. Gdy pewnego dnia statek zabierze go na pełne morze, bez zbędnych bibelotów i dobytku, za to w towarzystwie Małgorzaty, rozpocznie się historia o tym, co daje sprzątanie dzikich plaż i przy okazji posprzątanie własnego życia.

Dla kogo ta książka? Dla dzieci 5+, ale myśl w niej zawartą powinien odkurzyć też każdy dorosły.

„PREZENTY Z OKIENKA” / TEKST I ILUSTRACJE: TARO GOMI / TŁUMACZENIE: ANNA KARPIUK / WYDAWNICTWO TAKO

Książka z okienkami, już dla dwulatków i bardzo w klimacie Świąt. I jak dobrze, że dzieci mogą spotkać się z nieco innym obliczem Mikołaja. To zasługa wyobraźni i kreski japońskiego grafika, a do tego zapewne kulturowych różnic. Zamiast brodatego staruszka z brzuszkiem, ciągniętego przez zaprzęg reniferów, mamy szczupłego jegomościa z wąsem, w różowym kombinezonie, który w wielkim pośpiechu opuszcza pokład helikoptera. A kto się spieszy, ten… No właśnie, nawet Mikołaj popełnia gafy, roznosząc po domach wyczekane prezenty. W końcu łatwo o pomyłkę, gdy książka bawi nas iluzją i efektem dodatkowego wymiaru. Kto dostanie swój prezent, a kto będzie lekko zdziwiony, odpakowując pudełko?

Dla kogo książka? Dla każdego, kto czeka na prezenty, nawet jeśli ma 2 lata.

„MOŻEMY URATOWAĆ NASZĄ ZIEMIĘ”, SRIA AKADEMIA MĄDREGO DZIECKA / TEKST: LOLL KIRBY / ILUSTRACJE: ADELINA LIRIUS / TŁUMACZENIE: ANNA URBAŃSKA / WYDAWNICTWO HARPER COLLINS

Duże zmiany osiąga się często małymi krokami, grunt to nie pozostawać biernym. Oto dwunastka dzieci, które walczą ze zmianami klimatycznymi, od Niemiec, po Indie czy Australię. Gretę Thunberg zna każdy, ale czy znacie Nikitę z Ukrainy, który przerabia szkolne odpady na kompost, lub Adeline z Indonezji, która sadzi drzewa namorzynowe? Podróżujemy po mapie świata i odwiedzamy dzieci, które konkretnymi działaniami inspirują do podjęcia działań przyjaznych środowisku, a świetne ilustracje Adeliny Lirius przybliżają nam życie na różnych kontynentach. To książka z pozytywnym przesłaniem, zamiast straszyć zagładą, pokazuje prawdziwe historie i osoby ratujące naszą planetę.

Dla kogo ta książka? Dla każdego czytelnika 4+ i oczywiście dla małych aktywistów

„WANDA SZUKA MIŁOŚCI” / TEKST: PRZEMYSŁAW WECHTEROWICZ / ILUSTRACJE: EMILIA DZIUBAK / WYDAWNICTWO EZOP

Znacie poprzednie książki tego duetu, czyli „Proszę mnie przytulić” lub „Uśmiech dla Żabki”? Tym razem dżdżownica Wanda, która nie chce pozostać jedynie książkową bohaterką, wyrusza w świat w poszukiwaniu miłości. Być może nie wie, że znalezienie drugiej połowy to nie byle zadanie, ale niestrudzona, z optymizmem zaczepia każdego napotkanego zwierzaka. Czasem coś zaiskrzy, czasem zupełnie nie ma chemii – znacie to? Bohaterowie pojawiają się i znikają, na scenę wchodzi nawet szalony jednorożec, magia przeplata się z bajką, ale serce nie sługa – Wanda czeka cierpliwie. Czy strzałę Erosa pomoże jej znaleźć mały szop szukający taty?

Dla kogo ta książka? Dla wielbiciel kreski Emilii Dziubak, bez względu na wiek!

*

Coś dla każdego – redakcyjny Mikołaj idzie tym tropem, a my podsuwamy zadanie, które wypadło z jego worka: macie własną historię, wspomnienie związane z okresem świątecznym i książką? Na komentarze czekamy do 12.12, a wyniki podamy tu 13.12. Do wygrania jest cała paka książek z przeglądu. Powodzenia!

 

WYNIKI: Wszystkie wasze opowieści łapią za serce (czy tylko ja łatwiej się wzruszam w grudniu??). Gdy zamknęłam oczy zobaczyłam Mikołaja z fajką i dziadków, którzy przez 7 bitych godzin czytają wnuczce książkę o świętach, brawo dla nich a paczka leci do ciebie Sandra.

TUTAJ znajdziecie regulamin konkursów na Ładne Bebe.

 

Dodaj komentarz