Pożegnaj plastik

5 dobrych kroków z Pandawanda

Tubka pasty do zębów, plasterki na skaleczenie, butelka szamponu do włosów... Choć dzielnie odstawiamy plastikowe torebki i butelki na wodę, plastik ze swoim BPA nadal jest wszędzie. I wydaje się, że nigdy się od niego nie uwolnimy. A jednak jest inaczej! Pandawanda pokazuje, jak się pozbyć plastiku szybko i ekonomicznie.

I nie chodzi o to, żebyśmy nagle z domu wyrzuciły wszystko, co opakowane w plastik. Rozsądek rządzi: warto spokojnie opróżnić opakowania, które już mamy, i stopniowo, dzień za dniem, uwalniać się od nierecyklowalnych śmieci. Niebielony karton, szkło, drewno to opakowania ze źródeł odnawialnych, biodegradowalne, często dające się wykorzystywać wielokrotnie.
Sklep Pandawanda to cudowne miejsce dla miłośników małych zmian. Związany z ideą życia eko, wegańskiego, less waste. My się w nim zakochałyśmy i tu robimy zakupy. Zobaczcie, jak w prostych krokach możemy razem zmienić nasze domy. I przy okazji świat!

*
SZCZOTKO, SZCZOTKO, HEJ SZCZOTECZKO!

Bambusowe szczoteczki o coraz częściej biodegradowalnym włosie są śliczne! I nareszcie dostępne w dziecięcych rozmiarach. Uważajcie na wpadki supermarketów: ostatnio sprzedają beko-szczoteczki zapakowane w… plastikowy blister. W Pandawanda takich zaskoczeń nie zaliczycie. Do szczoteczek można dobrać pastę, także taką w słoiczku (wypróbowane przez redakcję, boskie).

*
PIĘKNE DBANIE O SIEBIE

W dziale łazienkowym Pandawanda znajdziemy też wiele cudów dla nas, dorosłych. Szampony w kostce – bez plastikowej butelki i niezwykle wydajne (bo nierozcieńczane wodą) mają świetny skład i zapach. Niczym nie ustępują tym klasycznym, które kupujemy z przyzwyczajenia. Uwielbiam też retrogolarki dla pań i panów. To są piękne, niezniszczalne przedmioty, w które warto zainwestować.
Kwestia higieny intymnej i podpasek to coraz częściej już oczywistość. Zwykłe podpaski i tampony mają okropny skład, który lepiej trzymać z daleka od ciała, póki masowi producenci przestaną nas traktować jak idiotki. Na ten moment lepiej wybrać kubeczek menstruacyjny lub biodegradowalne podpaski bez chemii.
W Pandawanda dostaniemy też kosmetyki do twarzy i ciała wielu ciekawych marek. Mają dobre składy o sprawdzonym pochodzeniu, ale też świetne opakowania, które nie będą psuły oceanów.

 

*
NA SKALECZNIE

To hit! Pamiętacie, jak baranie łby z książki o Nusi żywiły się na greckiej plaży plasterkami znalezionymi w piasku? Niestety baranie łby w przyrodzie nie istnieją, a plasterki się nie rozkładają. Plasterki na odrapane pięty, bolące kolanka i skaleczone paluszki uwolnijmy od BPA i plastiku. Oto oddychające plasterki bambusowe, o których na pewno jeszcze napiszemy.

*
IDZIEMY NA DWÓR

Pakujemy wodę, przekąski, kanapki… Ale woda idzie prosto z domowego filtra do pięknego bidonu. O tych marki Corkcircle już pisałyśmy. Bardzo lubimy też butelki Hip i bidony Soma. To przedmioty, które są nie tylko świadomym wyborem ekologicznym i prozdrowotnym. To także po prostu estetyczne rzeczy. W Pandawanda znajdziemy wiele rozwiązań na spacery: woreczki i pojemniczki na przekąski, a także świetne owijki na kanapki, które pokochacie, jeśli macie dzieci w wieku szkolnym.

*
DOBRZE W DOMU

Na sam koniec zadbajmy o dom. W Pandawanda czekają rozwiązania, które pomogą nam zmniejszyć ilość chemii i śmieci. Woreczki na żywność, ekologiczne proszki i środki czystości, ale także rękawiczki do zmywania naczyń, które pachną tak, jak te z dzieciństwa: naturalnym kauczukiem. Zamiast plastiku mamy tu gumę z certyfikowanych upraw. Gumę, która jest wytrzymała, a koniec końców – kompostowalna. Zwykłą gąbkę do zmywania możesz zastąpić taką samą, ale biodegradowalną.

Ewa Samek, założycielka pandawanda.pl, mówi: mamy tylko jedną planetę, na której możemy żyć, ale nie widać tego po naszym zachowaniu. A ja bym chciała, żeby dzieci mogły w przyszłości również korzystać z piękna tego świata .
W Pandawanda zakupy można robić w ciemno, bo każdy produkt jest etyczny – ekologiczny, nieszkodliwy i w 100% wegański. Każda decyzja, nawet tak trywialna jak ta, w co zapakować kanapkę, ma znaczenie i pomaga tworzyć lepsze jutro. Dla Ewy Samek jest również ważne, aby dzielić się dobrem i dawać dobry przykład, dlatego Pandawanda przekazuje 5%  zysków organizacjom non-profit.

A jak jest z wami? Co u was się zmienia na lepsze?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.