szorty w Ładne Bebe

Matka fotografuje nastoletnią córkę z Zespołem Downa

Światłoczułym okiem matki

Matka fotografuje nastoletnią córkę z Zespołem Downa

Projekt „Regard” to cykl czarno-białych fotografii, na których widnieją matka i jej nastoletnia córka z Zespołem Downa. Ich autorką jest Anna Grevenitis, francuska fotografka mieszkająca na Brooklynie oraz matka dwojga nastolatków, 16-letniego Andoniego i 17-letniej Luigii. To Lulu stała się jej muzą i bohaterką większości zdjęć.

Ciepło patrząc

Cykl ,,Regard” to nic innego jak zapis wypełnionych na wskroś czułością i złapanych w kadr momentów matki i nastoletniej córki z Zespołem Downa. Sceneria: domowe pielesze i ogródek, żadnych miejsc publicznych, w których Lulu czuje się źle i nieswojo, niezmiennie obrzucana chłodnym wzrokiem i lawiną niewybrednych komentarzy.

Na zdjęciach: nastoletnia córka z Zespołem Downa

Projekt fotograficzny Grevenitis to próba ocieplenia zimnych reakcji z zewnątrz poprzez dodanie do nich własnego, głaszczącego spojrzenia. Matka patrzy prosto w obiektyw, próbując przyłapać ,,podgladacza” na gorącym uczynku, a w tym samym czasie córka zajmuje się zwykłymi sprawami, jak malowanie rzęs czy paznokci, kąpiel albo jedzenie. Większość czynności Lulu wykonuje sama, bez matczynej asysty, zdarza się jednak, że krztusi się jedzeniem lub pada zmęczona po kąpieli i trzeba ją zanieść do łóżka. Anna nie ukrywa tego przed odbiorcą, ukazując także trudy czy monotonię, od której nie sposób uciec.

Dziewczynka z planety Trisomia 21

Lulu urodziła się z Trisomią 21, zwaną inaczej Zespołem Downa, czyli najczęstszą anomalią chromosomową diagnozowaną w Stanach Zjednoczonych. Dotyka ona aż sześciu tysięcy amerykańskich dzieci każdego roku, a mimo to wciąż wywołuje społeczne zdziwienie, strach i dalej posunięte konsekwencje tych uczuć. Jak Grevenitis wyznaje w wywiadach, zdjęcia mają uprzedzić przypadkowych obserwatorów przed wydaniem opinii i obronić córkę przed niepożądanym osądem z zewnątrz.

*

Zajrzyjcie także do naszych rozmów z rodzicami dzieci z zespołem Downa: ,,Dziecku można trochę pomóc, ale nie je naprawić. Zespół Downa zostanie” oraz ,,Życie z dzieckiem zagadką”.

Dodaj komentarz