Polski handmade

Manufaktury rękodzieła

Proces tworzenia zaczyna się zazwyczaj dość niepozornie, zaś dzieło końcowe powstałe w wyniku determinacji i nieprzespanych nocy zaskakuje. Rękodzieło na stałe weszło w kanon nowoczesnego designu.

Prace artystów, które chciałam wam dzisiaj pokazać, wyróżnia ogromna estetyka. Dzieła sztuki, którymi nie boję się ich nazwać, są tworzone przez znakomite kobiety, w zaciszu domowych pracowni. Są efektem połączenia pasji i miłości do rzeczy pięknych. Z wielką przyjemnością zapraszam wam dzisiaj do manufaktur, do których często zaglądamy, i twórców, których prace śledzimy na co dzień.

 

*

RETRO MISIE

Szydełkowe rękodzieło skradło moje serce i gdy patrzę na te małe dzieła sztuki, tęsknię za dzieciństwem i czasem zabaw z ulubionymi przytulankami. Retro Misie to również cudowne maluteńkie detale. Opaski, kokardki, malutkie girlandy, poduszeczki, kołderki. Wszystko to, co przyda się w opiece nad ukochanym małym przyjacielem. Kupicie je tu.

 

*

NA(NIE)WYMIAR

Zaglądam do domowej manufaktury Kai, która kordonki i nici zamienia w farby i maluje obrazy na materiale osadzonym w drewnianym tamborku. Zazdroszczę tych pokładów cierpliwości. Na(nie)wymiar inspiruje się pejzażami, wnętrzami i roślinami, a wszystko to haftuje tak, że nie można oderwać wzroku. O małej pracowni, w której powstają te wyjątkowe ozdoby ścienne, przeczytacie również tutaj.

*

PROSTA IDEA

Ach, jak chciałabym mieć taki talent jak Anna Rybicka, która mówi o swojej pasji, że plecie sznurki, szukając w życiu równowagi. Znajomość sznurkowego rękodzieła przekłada na piękne dekoracje, które sprawdzą się jako dodatek do mieszkań i ogrodów. Oprócz prowadzenia warsztatów Anna na swoim blogu uczy plecenia makram i wykorzystywania tej techniki do tworzenia innych ozdób, ze sznurkami w roli głównej. Tutaj znajdziecie więcej jej prac.

*

YELLOW YARNY YAK

Z połączenia koloru żółtego, włóczki i dużego zwierzęcia zamieszkującego Tybet, Indie oraz Chiny powstało Yellow Yarny Yak. Nieprzypadkowy zlepek słów rozpoczynający się na literę Y dał początek manufakturze pięknych i rzetelnie dopracowanych wełnianych produktów. Niezależnie, czy jesteście rodzicami dziewczynki, czy chłopca znajdziecie w Yellow Yarny Yak kwintesencje ręcznego dziewiarstwa dla dzieci. Poznajcie modę dziecięcą wydzierganą z pasją! Do kupienia tutaj.

*

LAMY Z PALAMY

AŻ Studio nadaje lamom osobowość, historie i marzenia, przeplatając je z nietuzinkowym charakterem. Wypełnione łuską gryki Lamy z Palamy podróżują po świecie, niosąc przesłanie nawołujące do pozytywnych zmian i życia w zgodzie ze sobą. Lamy są też pracusiami. Każda wykonuje zawód, z którym możemy się utożsamiać. Te urocze zwierzątka poznacie bliżej czytając naszą rozmowę z Ireną, współzałożycielką szczecińskiego AŻ Studio, znajdziecie ją tutaj. Przeurocze zwierzątka możecie kupić tu.

 

*

AGNIESZKA FLEISCHER

Nie dziwi mnie, że ścienne tkaniny dekoracyjne wracają do łask. Oprócz plakatów, obrazków i zdjęć, ręcznie tkane makatki i kilimy powieszone na ścianach pięknie komponują się z wnętrzami! Niezależnie od tego, czy powiesicie je w salonie, czy w dziecięcym pokoju, wyglądają niezwykle gustownie. Agnieszka Fleischer prowadzi na co dzień warsztaty tkackie, a spod jej zdolnych rąk tkających na krośnie wyłaniają się prace z kolorowych włóczek i wełny czesankowej. Są piękne! Zobaczycie je tutaj.

 *

MADDRAGONDOLLS

W gdańskiej domowej pracowni dzieją się czary, a ja zaglądam do jej środka, bo takie czary lubię podglądać! Hanna Barańska daje nowe życie przepięknym przytulankom, które wyróżniają się stonowaną kolorystyką i niepowtarzalnym wyglądem. Szyte z wielką dokładnością lale, jednorożce i myszki to zabawki, które chciałoby się zostawić w naszych domach na długie lata. Może to będzie idealna pamiątka z dzieciństwa dla dorastających dzieci? Więcej Maddragondoolls znajdziecie tu.

*

Chętnie poznamy inne pracownie, w których powstają piękne dzieła sztuki! Polecicie coś naszej uwadze?

 

Tekst: Marta Szczepanik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.