Pokojowy zwierz

Przegląd polskiego designu dla dzieci

Pokojowy zwierz

Udomowione, przyjacielskie, wnoszące do pokoju dziecięcego wszystko, co niezbędne: światło, ład, zabawny urok i spokojny sen. O jakich zwierzętach mowa? O tych zaprojektowanych w Polsce.

Zanim uchylę drzwi i zdradzę wam całą tajemnicę, powiem, że nic mnie tak nie mobilizuje, jak chęć zmian. Nadchodząca wiosna, nawet jeśli tylko w kalendarzu, rzuca mi zazwyczaj wyzwanie: jak odświeżyć domowe wnętrza, by nie musieć zamawiać ekipy remontowej, tylko drobiazgiem wywołać uśmiechy na twarzach rodziny… Mówiąc szczerze, w tym roku wyzwanie mam większe, szykuje się prawdziwy remont pokoju moich przedszkolaków, więc, żeby nie zajmować się tym, co mnie lekko przeraża, zajmuję się tym, co sprawia mi frajdę. Tak właśnie dotarłam do kilku zwierzy, które mnie oczarowały. Funkcjonalne, świetnie zaprojektowane, doskonałej jakości i do tego krajowe. Czuję, że któryś się u nas rozgości.

*

Sowa i jeż rozświetlają mrok

Mój syn, zbliżając się do szóstych urodzin, rzekł ostatnio przed snem: chyba się boję ciemności. Po kilku kolejnych wieczorach, temat zweryfikował nam się o tyle, że wypadło słowo chyba. Ciemność mamy więc od nowa do oswojenia, a myślę, że nic lepiej nie pomoże, jak przyjaciel rozpraszający jej czarne oblicze. Huhu Sowę, lub/i Huhu Jeża, lampki zaprojektowane przez studio Beza Projekt dla marki VOX, wykonane z naturalnego drewna, zawiesimy obok łóżka. Niech świecą, niech uspokajają i huhają dobre sny.

Lampki do kupienia tu i tu.

 

*

Plum i plusk w powietrzu

Nigdy nie jest się za dużym na mobil – taka nasza domowa prawda. Ten z morską ekipą sprawdzi się jako pierwszy nad łóżeczkiem – wspomoże koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową i jako kolejny – kiedy z niemowlaka wyrośnie już przedszkolak. Piękną, lekką ozdobą z Projektu Dzioopla moje dzieci zachwyciłyby się z pewnością. Wnosi przyjemnie wakacyjny klimat, a może okazać się również motywacją do przemalowania ścian. Ach, te błękity i żółcie!

Mobil kupicie tu

*

Strażnicy ładu

Nie spodziewałabym się, że zamarzy mi się w domu mysz, ale ta od Noosie jest nam chyba niezbędna. Dla mojej córki, która przejęła kolekcję korali, którą ja przejęłam od mamy mojej mamy. Lekko się można zaplątać, dokładnie, jak w sznurach świecidełek z przeszłości. Zawieszone na ręcznie wykonanych wieszakach z orzechowego drewna, mogą stać się piękną ozdobą jej kącika. Jako strażniczka domowej ciszy i spokoju, żeby było sprawiedliwie, jak mawia mój syn, wprowadziłabym też lisa, na piłkarskie medale.

Wieszaki kupicie tu

*

Zwierzaki z rolki

Patrząc na to, co moje dzieci robią ze ścianami, chciałabym je wyłożyć czymś dającym się łatwo peelingować. Ktoś, kto to w końcu dobrze wymyśli, dorobi się majątku! Na ten moment waham się między kolorem z puszki a wzorem z rolki. Piękne tapety Brevka art, drukowane metodą lateksową, są ekologiczne i bezpieczne dla zdrowia – to tak między nami, bo dzieci widzieć będą tylko wzory. Patrzeć jest zresztą na co. Wesoły psy, różowe lwy czy niedźwiedź w kosmosie? Oj, decyzja nie będzie łatwa!

Tapety kupicie tu

*

Misiowe proporczyki

Nadrukowane na bawełnie niedźwiedzie są składane ręcznie w eleganckie ozdoby ścienne. Prosty, dobry pomysł i piękne wykonanie z Manufaktury Ładnie, czegóż chcieć więcej? Wyjątkowej urody portrety spodobałyby się moim dzieciom i zaraz nawiązałaby się wielka przyjaźń na lata. Myślę, że samej byłoby mi trudno minąć je bez uśmiechu.

Proporczyki kupicie tu

*

Ciii… lis już śpi

Pewnej zimowej nocy, między gwiazdami szybował sobie lis z kurami… To nie moje, to lisa. Tego, który zawinął kitę i śni. Dlatego, by uroczego rudzielca nie obudzić i kurzego towarzystwa nie spłoszyć, szepnę tylko, że ilustracja Ewy Kownackiej nadrukowana została na satynowej, certyfikowanej bawełnie, a z niej uszyta została pościel Hayka. Bardzo mi się ta abstrakcyjna wizja senna podoba.

Pościel kupicie tu.

Dużo dobrego zwierza w polskim designie, ale przecież całego tego zwierzyńca w jednym pokoju nie pomieszczę… Co wam się podoba? Doradzicie?

*

Tekst: Paulina Filipowicz