Plastic is not fantastic!

Ubieranka Mamiiu

Kto chce żyć w plastikowym świecie? Plastik znajdować w lesie i wodzie, czuć go pod stopami zamiast piasku?

Lasy mocne, iglaste, osadzone na solidnym fundamencie. Wody tak silne, że – jeśli zechcą – wystąpią z brzegów. A wszystkie te ostoje mocy tak łatwo obrócić w pył, rzucając w nie plastikowym kubkiem, butelką czy pazłotkiem. Amunicja z foliówek zabija dłużej, ale skuteczniej niż naboje. Plastic is not fantastic!

Zapracowaliśmy sobie na alerty pogodowe i smog, zgadzacie się? Skoro mamy już winnych, pora na plan naprawczy, choćby jednodniowy. Raz na tydzień lub dwa urządźcie koleżeńskie zbieranie przydrożnych odpadów, zasobni w worki pochodzące z recyklingu i odblaskowe rękawice. To pomoże ściółce w regeneracji i uspokoi zatroskanych o swój los mieszkańców jeziora.

Po pierwsze: nie śmieć, po drugie: nie produkuj śmieci, zwłaszcza tych, których nie można powtórnie przetworzyć. Innymi słowy – kupuj mniej i zawsze miej przy sobie zarówno płócienną torbę, jak i osobne worki na kasze, nasiona, pieczywo i warzywa. Bądź w gotowości, żeby nie tłumaczyć się niefrasobliwością albo zapominalstwem. Robisz to dla siebie i dla tych, którym przyjdzie żyć tutaj po tobie.

Dbając o przyrodę, nie posiłkuj się agresją i hejtowaniem, nie obwiniaj sąsiada o to, że nie zgasił światła albo nie posegregował śmieci. Daj dobry przykład i pomóż w codziennych ekopraktykach. Widzisz, że ktoś wyrzuca butelkę do śmieci zmieszanych? Podejdź i wytłumacz. I jak najczęściej odwiedzaj jeziora i lasy, ale przychodź do nich z miłością i szacunkiem. Głaskaj ten las i gładź palcami wodę, ciesz się z patyków, pokrzyw i rosy, i zamaż wszystkie ślady swojej obecności. Dobry człowiek, dobry.

*

Miłosz, Jagoda i Marcelina mają na sobie ubrania z debiutanckiej kolekcji marki Mamiiu: bluzkę w paski, beżowe szorty, sukienkę w paski oraz sukienkę w szarym kolorze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.