tip współpraca reklamowa zabawki

Plansze i tablice magnetyczne – zabawa dla dzieci w każdym wieku!

Podpowiadamy jak się nimi bawić

Plansze i tablice magnetyczne – zabawa dla dzieci w każdym wieku!
Tola Piotrowska

Jeśli nie znasz zabawek z płaskimi, magnetycznymi elementami, którymi można manipulować i układać obrazki lub wyrazy – koniecznie musisz poznać. A jeśli te gadżety są Ci znane to założę się, że nie masz pojęcia na jak wiele sposobów można je wykorzystać! W artykule przedstawiam trzy wyjątkowe magnetyczne zabawki oraz kilka sposobów, jak użyć ich w aktywnościach z dziećmi w różnym wieku.

Od maluszka do starszaka! Magnesy zainteresują i skutecznie zajmą na dłużej dzieci w niemal każdym wieku. Dolna granica to około 1,5 roku, kiedy ustaje obawa, że małe elementy zostaną połknięte. Górna granica jest bardzo indywidualna, ale od wielu osób, które mają nawet kilka układanek Magnetibook wiemy, że ta zabawka służy spokojnie do 8-9 roku życia (nawet dłużej). Jest to największy hit od marki Janod.

Magnetyczna układanka z polskim alfabetem Janod

To zabawka w formie książki z magnetyczną tablicą na wewnętrznej okładce oraz dwoma przegródkami pełnymi magnesów. Jedną komorę wypełniają literki polskiego alfabetu, a drugą magnesy z podpisanymi obrazkami.

Propozycje zabaw dla starszaka:

  • Słowne domino. Dziecko i dorosły na przemian układają słowa w taki sposób, aby ostatnia litera bieżącego wyrazu rozpoczynała następny. Po zbudowaniu nowego słowa zdejmujemy literki, które składały się na poprzedni – wracają one do puli. Na początku dziecko może jedynie wymyślać słówka, a rodzic wspomaga układanie.
  • Krzyżówka. Aby rozpocząć grę losujemy jeden z obrazków – układamy na tablicy pierwsze słowo. Następny wyraz musi łączyć się z pierwszym tak, jak w krzyżówkach. Dowolna litera musi łączyć poprzedni wyraz z kolejnym. Po ułożeniu nowego wyrazu zdejmujemy z planszy litery, które nie są jego częścią.
  • Puste pola. W tej zabawie bardzo pomocne będą kratki, które zdobią magnetyczną tablicę. Dzięki nim wyraźnie będzie widać, ilu znaków i w których miejscach brakuje. Pomysł na zabawę jest prosty! Jedna osoba układa wyraz, ale pomija kilka liter – drugi gracz odgaduje wyraz i uzupełnia brakujące litery.

Propozycje zabaw dla malucha:

  • Poszukiwania. Ta aktywność rozwija spostrzegawczość, motywuje do nauki liczenia, a do tego gwarantuje odrobinę ruchu. Na początku, rodzic pokazuje i przelicza elementy np. litery potrzebne do ułożenia konkretnego słowa. Następnie chowa je (ważne, by były widoczne – możliwe do dostrzeżenia i sięgnięcia przez dziecko) na ograniczonym, wyznaczonym obszarze. Zadaniem dziecka jest nie podglądać dopóki nie otrzyma sygnału, że wszystkie magnesy są schowane. Teraz maluch udaje się na poszukiwania. Znalezione elementy przyczepia do tablicy. Rodzic, głośno licząc sprawdza, czy na tablicy nadal brakuje którejś z liter. Po odnalezieniu wszystkich elementów można ułożyć słowo.
  • Dźwięki i zagadki. Spośród magnetycznych obrazków z podpisami wybieramy kilka elementów i przyczepiamy je do tablicy. Następnie rodzic zadaje proste zagadki np. wydaje dźwięk kojarzący się z wyrazem, określa kolor, funkcję, a dziecko zgaduje, którego elementu dotyczą wskazówki.
  • Do pary. Do tej zabawy wykorzystujemy elementy magnetyczne z obrazkami oraz inne akcesoria z domu np. książeczki, memory, drewniane układanki czy pluszaki. Na początek wspólnie poszukujemy par. Taka sama rzecz ma się znajdować na magnesie oraz np. w książce lub na karcie do gry memory. Po kilku wspólnie odkrytych parach, dziecko może zacząć samodzielne wyszukiwanie.

Drewniana układanka magnetyczna – Drzewo od Janod

W tej dużej, drewnianej, rozkładanej układance w kształcie drzewa można się zakochać. Zachwyca jakością wykonania, estetyką oraz ponadczasowością. Podwójna, magnetyczna plansza ukazuje korzenie, pień i koronę drzewa, a dołączone magnesy – ich mieszkańców. Znajdziecie wśród nich nie tylko sowę, wiewiórkę i dzięcioła! Twórcy pomyśleli również o pająku, hubie oraz ulu z pszczołami. Całość można zamknąć wraz z magnesami w środku, co bardzo ułatwia przechowywanie.

Propozycje zabaw dla starszaka:

  • Zgadnij, co to? Ta zabawa ćwiczy precyzyjność wypowiedzi oraz rozwija logiczne myślenie i wiedzę o przyrodzie. Dziecko i rodzic na zmianę przyczepiają jeden, wybrany element do tablicy. Robią to tak, by druga osoba nie widziała, który magnes został wybrany. Następnie zgadujący zadaje pytania, na które można odpowiedzieć tylko „tak” lub „nie” np. czy to zwierzę? Czy ma ogon? Czy składa jaja? Po odgadnięciu następuje odwrócenie układanki i zamiana ról.
  • Drzewne powieści. Czy znacie karty lub kości opowieści? Magnesy z tej układanki można śmiało wykorzystać do analogicznej zabawy! Kolejne osoby, przyczepiając do drzewa elementy, opowiadają historię. Możecie zacząć od „Dawno, dawno temu…” a potem dajcie się ponieść fantazji! Może zainspiruje Was mój początek? Na wielkim drzewie sowa urządziła jesienne przyjęcie. Zaproszona została rodzina jeży. Jako główne dane podano zupę grzybową. Na deser były zaś lody miodowe. Ciekawe, co będzie dalej?

Propozycje zabaw dla malucha:

  • Znajdź na drzewie. Dzięki tej zabawie maluszek pozna nazwy zwierząt, kolorów i elementów drzewa, a także wiele słów z innych kategorii – ogranicza Was tylko wyobraźnia. Można również wprowadzić dzięki niej słowa w języku obcym np. kolory. Najpierw należy rozłożyć drzewo i przyczepić do niego wszystkie magnesy. Następnie rodzic lub starsze rodzeństwo prosi maluszka o odnalezienie na drzewie konkretnego elementu. Na przykład: Gdzie jest wiewiórka? Pokaż coś czerwonego. Jakie zwierzątko siedzi w dziupli?
  • Co zniknęło? Fantastyczna, prosta aktywność ćwicząca spostrzegawczość i pamięć. Najpierw układamy kilka zwierzątek na magnetycznym drzewie. Następnie jedna osoba zamyka oczy lub się odwraca, a druga zabiera jeden element. Teraz zgadujący musi powiedzieć, co zniknęło. Potem następuje zamiana ról. Ilość elementów dostosuj koniecznie do wieku dziecka, aby go nie zniechęcić. Możecie rozpocząć nawet od dwóch magnesów i przy kolejnych zmianach ról stopniowo zwiększać ich ilość.

 

Geometryczna układanka magnetyczna – Zwierzęta od Janod

Niepozorna, drewniana walizka z wizerunkiem tukana skrywa niesamowite wnętrze wzywające do kreatywnych zabaw. Obie strony, od środka, pokryte są magnetyczną powłoką, po której ponadto można rysować kredą. Dołączonych jest 60 kolorowych magnesów w różnych, geometrycznych kształtach oraz 20 kart z obrazkami. Obrazki przedstawiają różnorodne zwierzęta, które można ułożyć z dostępnych magnesów.

Propozycje zabaw dla starszaka:

  • Figura za figurą. Aby urozmaicić zabawę układanką, utrwalić nazwy figur geometrycznych i kształtów oraz usprawnić orientację w przestrzeni spróbujcie tej zabawy! Pierwszy krok to posortowanie wszystkich magnesów według kształtów. Następnie wybierzcie lub wylosujcie obrazek. Teraz czas na układanie obrazka na tablicy. Zróbcie to, dodając konkretne figury w podanej kolejności np. zaczynając tylko od kół, potem tylko kwadraty itd. Może być dość trudno, ale na pewno ciekawie!
  • Autorski schemat. To bardzo prosty pomysł! Przynajmniej w teorii. Pierwsza część jest banalna – dziecko układa dowolny obrazek z magnesów. Następnie spróbujcie przerysować odpowiedni układ figur w tych samych kolorach, aby utworzyć nową kartę na wzór takich należących do kompletu. Ta aktywność bardzo rozwija myślenie matematyczne, przestrzenne i wymaga uważności oraz koncentracji. Powodzenia!
  • Ciągi logiczne. To bardzo prosta zabawa, a ma mnóstwo korzyści! Może być wstępem do nauki kodowania, integruje pracę półkuli mózgowych, ćwiczy spostrzegawczość. Rodzic układa na jednej części tablicy krótki ciąg logiczny np. koło, trójkąt, koło, kwadrat. Zadaniem dziecka jest odtworzenie takiego samego układu na drugiej planszy. Oczywiście długość ciągu będzie zależna od możliwości dziecka i doświadczenia w tej konkretnej zabawie.

Propozycje zabaw dla malucha:

  • Kolory. Magnesy z tej układanki można wykorzystać do zabawy utrwalającej kolory i rozwijającej spostrzegawczość. Cały pomysł to najpierw sortowanie elementów kolorami (można przygotować kartki w danych kolorach i odkładać na nie magnesy), a następnie szukanie tych kolorów na kartach z obrazkami. Bardzo proste, ale kilkuetapowe i niezwykle wciągające.
  • Brakujący element. Taki prosty pomysł, a czy wykonanie równie proste? To się okaże! Wykorzystując karty wybierzcie i ułóżcie jeden obrazek – robi to starsze dziecko lub rodzic. Następnie zdejmijcie z tablicy jeden element i dajcie maluchowi. Jego zadaniem jest uzupełnienie obrazka. Na początku ważne jest, by młodsze dziecko widziało skąd zabieracie element. W kolejnych powtórzeniach zabawę można utrudniać np. dając dwa magnesy do wyboru lub nie pokazując pełnego obrazka.

Często zdarza się, że pokój dziecięcy, a nawet całe mieszkanie wypełnione jest zabawkami, a dziecko i tak nie ma się czym bawić. Warto szukać wielu zastosowań tych zabawek, które już macie, zamiast kupować nowe rzeczy. Uwalniając się od schematycznego myślenia o zastosowaniu zabawki dajemy jej nowe życie i blask. Gadżety mogą rosnąć wraz z dziećmi, jeśli nadamy im nową funkcję. Szczególnie, gdy są tak wytrzymałe, świetnie zaprojektowane i piękne jak magnetyczne tablice i układanki marki Janod. Udanej zabawy!

Materiał powstał we współpracy z marką Janod.

Dodaj komentarz