architektura

Plac Zabaw Toshiko Horiuchi

Czyli jak zaczarować świat włóczką, drewnem i światłem.

Plac Zabaw Toshiko Horiuchi

Jeżeli jeszcze się zastanawiacie czy warto do Japonii pojechać z dziećmi, mamy dla Was ostateczną odpowiedź. Oto fantastyczny plac zabaw… wydziergany przez japońską artystkę Toshiko Horiuchi.

Toshiko horiuchi (1) Toshiko horiuchi (2) Toshiko horiuchi (13)

Te kolorowe włóczkowe krajobrazy znajdziecie w Narodowym Parku w Sapporo. Możecie być pewni, że zarówno wy, jak i wasze dzieci, i to niezależnie od wieku, nie będziecie chcieli za szybko opuścić tego miejsca, a wspomnienia po nim na długo zostaną w ich pamięci.

Toshiko Horiuchi pomyślała o swoim placu zabaw tak, aby nawiązując do tradycyjnych surowców takich jak wełna i drewno, przywoływał skojarzenia rodem z kosmosu. Bo sama konstrukcja zarówno wewnętrzna jak i zewnętrzna jest bardzo nowoczesna.

Toshiko horiuchi (18) Toshiko horiuchi (19) Toshiko horiuchi (20)

Dzięki drewnianej plecionce na zewnątrz, do środka dostaje się dużo naturalnego światła. Tak pomyślany projekt sprawia, że mamy szansę na zabawę w przestrzeni abstrakcyjnej jednak bardzo nam przyjaznej.

Toshiko horiuchi (21) Toshiko horiuchi (24) Toshiko horiuchi (25)

Pomysł na taki plac zabaw powstał… przez przypadek. Toshiko miała okazję obserwować dzieci na jednej ze swoich wystaw „bawiące się” (mimo zakazu) jej włóczkowym eksponatem. Najpierw pełna napięcia obserwowała swój eksponat, potem jednak odkryła, że dzięki spontanicznemu ruchowi jej dzieło nabiera życia. Tkanina zmienia formę i zaczyna pracować. Ten ruch i odgłosy dzieci stały się dopełnieniem i tym samym sprawiły, że w głowie Toshiko zakiełkował pomysł na tak fantastyczny projekt.

Więcej na temat samej artystki oraz jej pracy nad tym wyjątkowym placem zabaw przeczytacie tutaj.

Więcej zdjęć możecie obejrzeć tutaj.