Pierwsze lekcje

polski i matma na domowo!

Uczymy się w domu, każdy na swój sposób. W podskokach, w biegu, na trawie, na kocu, na łóżku, pod stołem... Wszelkie chwyty dozwolone. Zadałyśmy lekcje domowe trzem mamom, choć ich dzieci jeszcze do szkoły nie idą. Taka tam szkolna rozgrzewka. Wywiązali się z zadania na piątkę z plusem. Dziś dzwonek na lekcję dzwoni u Julka i Luny!

Litery bajery

Nie mamy litości i żeby nie było tak łatwo mały Julek i Justyna nie będą fikać koziołków na lekcji W-F. Choć Julek pewnie chętnie by śmignął na czas na rowerze. Ale nie, dziś mały blondyn pochyla się sumiennie nad literami. Oto lekcja polskiego w wydaniu dla przedszkolaka.

IMG_2822-2

IMG_3120

Do dzieła zabiera się jak prawdziwy szkolniak, a jakie skupienie! No i brawo (dla mamy? dla Julka?) za taki porządek na biurku. Psi piórnik, drewniane magnesy no i obowiązkowo kredki w aucie, z takim zestawem nikt nam nie powie, że nauka języka to rzecz nudna.

Nie wiemy czy opanuje dziś cały alfabet, ale na pewno literę Z jak ZOO i A jak … auto, wiadomo! Pakujemy książkę pełną liter i rymowanek, chowamy kredki do piórnika… bo pakowanie plecaka to taki rytuał w stylu ‚jestem już duży’.

IMG_3127

IMG_3160

IMG_2842

Rękę ćwiczymy, litery składamy… Niby zabawa woskowymi sznureczkami Wikki Stix a litery jakoś same powstają, no Julek idzie ci rewelacyjnie.

IMG_2919

IMG_2884

Magnesowy alfabet Janod czy drewniane litery Mudpuppy nie pogubią się pośród miliona innych skarbów, tak obiecuje autor. Hm, kto wie, może powstanie jakiś pierwszy wiersz o koparce ?

IMG_3023

IMG_3020

IMG_2908

IMG_3066

 

Cały alfabet przećwiczony , ręka wodzi po brzuszkach B… Książka kreatywna CzuCzu pełna jest literkowych zabaw, A jak astronauta i Julek już widzi się w kosmosie.

IMG_2876-2

IMG_2983

IMG_3211

Literkowa rozgrzewka zaliczona, jeszcze na koniec narysowane z rozmachem Ferrari na tablicy ścieralnej. Oj ktoś tu już by chciał sam książki czytać!

Liczymy muszle

Matma – królowa nauk, no podobno! Jedni lubią bardziej, drudzy mniej. Ale liczenie bardzo się w życiu przydaje.. no na przykład musimy umieć policzyć kulki lodów w rożku, prawda? 1,2,3 dziś liczy z nami Luna. W duszy artystka, pewnie by chętnie zmalowała nam jakiś obraz z cyfrą w roli głównej, ale dziś dzielnie liczy i dodaje!

DSC_8638

Ale żeby było nadal w klimacie artystycznym, dziś liczymy muszelki bo która artystka plastyk  by liczyła ot tak na liczydle?? Co więcej, muszle wędrują do pudełka na zęby Wróżki Zębuszki.  Jest to bardzo .. matematyczne i nowatorskie rozwiązanie!

DSC_7350

DSC_7498

DSC_7438

Zresztą liczyć można wszystko, książka Liczymy na spacerze inspiruje do matematycznych zabaw nawet na zwykłym spacerze. Liczymy szyszki?

DSC_7360

Nawet korale i zestaw do tworzenia biżuterii Janod są dziś w służbie matematycznym łamigłówkom. Ozdoba ozdobą, ale nawlekając można policzyć i do stu! Brawo Luna, to się nazywa idealne połączenie sztuki i nauk ścisłych.

DSC_7924

DSC_8000

DSC_7964

Oswajamy cyferki i przekonujemy się, że nie są takie straszne. Zwłaszcza jak można je układać z woskowych sznurków, lepimy matematyczne zawijasy, 1, 2, 3… Zaraz wynik zapiszemy skrupulatnie w notatniku z misiem Mouk, on jest świadkiem naszych matematycznych zmagań.

DSC_0953

DSC_0981

DSC_8540

A idzie nam świetnie, nawet pisanie zgodne z kierunkiem wskazówek zegara.. tak, tak pamiętamy o tym a  pomaga rysik i tablica magnetyczna.

DSC_7271

DSC_7296

Logiczne myślenie? Luna dzielnie wykleja i rysuje, cyferki wyskakują spod ręki. To nie mała akademia, toż to uniwersytet pełną parą.

DSC_8601

DSC_8612

DSC_8672

Na koniec egzamin końcowy. Niby w formie gry ale skupienie jest, wzrok wytężony… Liczymy, odkrywamy karty i bingo, Luna zdaje celująco. Artystka zaraz chwyci za farby i wymaluje matematyczny portret!

DSC_8382

DSC_8560

Luna i Julek proszeni do tablicy.. Nie, nie jeszcze chwila, ale depczecie po piętach tegorocznym szkolniakom.

Pięć minut  chwila do dzwonka na przerwę, czytacie i liczycie z nami? Poniżej kilka inspiracji!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.