książki rozwój dziecka

Pierwsze książeczki. Jak bawić się z niemowlakiem?

Maluchy odkrywają świat z serią „Moje pierwsze…” Muduko

Pierwsze książeczki. Jak bawić się z niemowlakiem?
Kinga Hołub

Zaraz po urodzeniu maluchy głównie śpią – natura bardzo dobrze to wymyśliła! Rodzice mają czas na oswojenie się z nową sytuacją, chwilę oddechu i stopniowe wdrażanie w rolę opiekunów. Jednak z czasem okres aktywności wydłuża się, a maluchy domagają się stymulacji. Nic dziwnego, w końcu świat ma tyle do zaoferowania, w tym – mnóstwo zabawy!

Rodzice nie zawsze mają pomysł, co robić z takim małym człowiekiem i jakie rozrywki mogą być dla niego atrakcyjne. A przy tym rozwojowe, bo nauka to wspaniała zabawa. Bez obaw, przychodzimy z gotowym patentem dostosowanym do potrzeb i możliwości najmłodszych, a przy tym w pełni dla nich bezpiecznym i ekologicznym. Oto pierwsza lektura, ulubiona zabawka, sposób na poznawanie świata i budowanie więzi z najbliższymi. Tak, książeczki z serii „Moje pierwsze wydawnictwa Muduko spełniają z powodzeniem te wszystkie funkcje! Polecane przez psychologów, wyprodukowane z bezpiecznych materiałów, skonstruowane tak, by wspólnie bawić się już z noworodkami oraz z niemowlakami w 3., 9. i 12. miesiącu życia.

*

KSIĄŻECZKI KONTRASTOWE DLA NAJMŁDOSZYCH

Żeby zrozumieć fenomen kontrastowych książeczek, warto sięgnąć po teorię – naukową wiedzę na temat tego, jak widzi niemowlę. Noworodki początkowo dostrzegają jedynie przedmioty oddalone o 20-30 cm (jak twarz rodzica podczas przytulania, noszenia czy karmienia). Jednak już na tym etapie rozróżniają na przykład przedmioty od tła i posiadają zdolność do aktywnego poszukiwania stymulacji wzrokowej, co wspomaga rozwój neuronów wzrokowych w mózgu. Początkowo niemowlaki odróżniają głównie kolor biały i czarny – i w tej monochromatycznej tonacji utrzymana jest pierwsza z serii książeczek, „Moje pierwsze kształty”. Z czasem zwiększa się zakres widzenia i percepcja innych kolorów, jak żółty, czerwony, potem niebieski i zielony. Dlatego też te barwy zostały wykorzystane w kolejnej książeczce „Moje pierwsze kolory”, skierowanej do niemowląt od 3. miesiąca.

Pierwsze zabawy z książeczkami są bardzo proste i warto wcześnie wprowadzić je do codziennych aktywności. Rozłożone harmonijki z obrazkami skupiają wzrok maluchów, dzięki czemu ćwiczą zdolność koncentracji i pomagają im kształtować ostrość wzroku. Położone z boku główki motywują do obracania się, a ustawione przed leżącym na brzuchu niemowlakiem zachęcają do podnoszenia się i ćwiczenia tym samym mięśni karku czy ramion. Oglądając książeczkę w pozycji leżącej, kilkumiesięczne niemowlęta wystawiają rączki i ćwiczą małą motorykę, sztukę chwytania i przewracania stron. Dla starszych maluchów odstawiona nieco dalej książeczka to świetny bodziec do pierwszych prób poruszania się: pełzania czy czworakowania. Nie zapominamy o społecznych aspektach wspólnej lektury – to świetny sposób na budowanie bliskości! Nie ograniczajcie się jedynie do nazywania kształtów. Snujcie historie, zadawajcie pytania, żywo reagujcie na kolejne obrazki – słuchanie głosu opiekunów pomaga najmłodszym rozwijać słuch, a w przyszłości mowę.

*

KOLOROWE KSIĄŻECZKI DLA NIECO STARSZYCH

Na kolejny etap rozwoju, dla niemowląt w drugim półroczu życia, wydawnictwo przygotowało dwie pozycje z barwnymi ilustracjami przedstawiającymi najbliższe otoczenie dziecka. „Moje pierwsze zwierzęta” to świetny sposób na poznanie nazw zwierząt oraz pierwszych wyrazów dźwiękonaśladowczych. Maluchy słysząc „ko ko” czy „muu” próbują powtarzać zasłyszane dźwięki, rozwijając w ten sposób aparat mowy. Kolejna książeczka z serii to „Moje pierwsze owoce i warzywa”. Realistyczne, proste ilustracje obrazują znane z codziennego życia produkty. Daje to szerokie pole do wspólnych zabaw – opowiadanie o kolorach, smaku, ulubionych potrawach dziecka i wprowadzeniu tych nowych. Niczym karta dań w restauracji, może służyć przy planowaniu posiłków razem z dzieckiem – spytajcie malucha, czy na to ma ochotę i czy lubi bardziej jabłko czy banana.

Przy lekturze niemowlaki rozwijają zdolności poznawcze i sensoryczne, a samodzielnie przewracanie stron rozwija ich zdolności manualne. Samodzielne manipulowanie książeczką wzmacnia w dzieciach poczucie sprawczości i samodzielność – pozwalajmy im na to! Tip na wspólną zabawę – reagujcie na wypowiadane przez malucha sylaby, powtarzajcie po nim, wchodźcie w interakcję. To wspaniały sposób na rozwój mowy i zacieśnianie więzi emocjonalnych. Z rodzicem, starszym rodzeństwem, a także każdym innym opiekunem – to, że każdy będzie „czytał” książeczkę na swój sposób, to dodatkowa atrakcja.

*

EKOLOGICZNIE I BEZPIECZNIE

Każda z książeczek przemyślana jest szczegółowo pod kątem możliwości i potrzeb rozwojowych maluchów. I dotyczy to zarówno treści, jak i… formy! Rozkładana tekturowa harmonijka jest wygodna do trzymania w dłoniach, postawienia w zasięgu wzroku dziecka czy położenia na macie. Tekturowe etui pozwala na wygodne przechowywanie na półce czy w podręcznym bagażu na większe i mniejsze wyprawy.

Ale to nie wszystko! Książeczki wykonane są w całości z materiałów ekologicznych z Certyfikatem Ecofriendly Book (z zastosowaniem bezpiecznych farb pochodzenia roślinnego, z folią biodegradowalną), w technologii Biocidal Coating. Oznacza to, że w produkcji zastosowano bezpieczne materiały, o właściwościach bakteriobójczych i wirusobójczych. Dzięki temu tekturowe książeczki są trwałe, hipoalergiczne i sterylne. Wiadomo, że w pewnym momencie książeczki będą nie tylko oglądane, ale też chwytane, gryzione i brudzone. Wykorzystanie bezpiecznych materiałów sprawia, że rodzice mogą z radością obserwować kolejne motoryczne umiejętności maluchów, bez martwienia się o ich bezpieczeństwo.

ksiazeczki kontrastowe dla niemowlat

*

Lubicie spędzać czas przy wspólnej lekturze książeczek obrazkowych? Może macie swoje autorskie pomysły na wspólną zabawę z nimi – podzielcie się w komentarzach!

*

WYDAWNICTWO MUDUKO

www / Instagram / Facebook

Dodaj komentarz