Pierwsza lekcja filmoznawstwa

Pięć filmów Kina Dzieci z podziałem na gatunki

Obudź mnie w środku nocy, a bez problemu wymienię przynajmniej 10 powodów, dla których warto udać się na 5. Festiwal Filmowy Kino Dzieci. A oto i jedenasty – należy zaznajomić się z kinem gatunkowym i brylować filmoznawczą wiedzą w dziecięcym towarzystwie.

Chyba jeszcze nigdy nie było na Kinie Dzieci aż tak różnorodnie. Horrory, kryminały, dokumenty, dramaty i, jak zawsze, mnóstwo przepięknych animacji – sami widzicie, że program jest imponujący i wszechstronny. W harmonogramie seansów znalazł się też tytuł, który łączy ze sobą dwa gatunki: dokument i animację (o „Liyanie” pisałam tutaj). Większość z wymienionych niżej filmów zawiera elementy także innych gatunków filmowych: komedii, melodramatu czy sensacji. Hybrydowość gatunków to sposób na to, by opowiedzieć złożoną historię i nadal trzymać widza w najwyższym napięciu. Dobrze, jak jest nam podczas jednego seansu i śmiesznie, i strasznie, i zaskakująco zarazem. Oto 5 filmów z repertuaru tegorocznego festiwalu, które w pełni realizują ten plan.

*

HORROR: „POKÓJ 213” / wiek: 10+

Film szwedzkiej reżyserki Emelie Lindblom przeznaczony jest dla widzów od 10 lat. I słusznie, bo akcja obfituje w zwroty i zaskakujące, dreszczotwórcze momenty, na które warto być przygotowanym. Główną bohaterką jest nieco wycofana 12-latka o imieniu Elvira, która po wielu wahaniach wyjeżdża na obóz i zostaje ulokowana w pokoju 213, wraz z dwiema popularnymi i w dodatku równymi dziewczynami. Wszystko idzie jak z płatka, dziewczyny w mig się zaprzyjaźniają, niby wszystko gra, ale bardzo szybko okazuje się, że coś jest z tym pokojem nie tak. Duchy? Czary-mary? Nic wam nie powiem, no, może poza tym, że o wprowadzenie w temat tajemnych mocy, ale także zaufania i przyjaźni, zadbają członkinie kolektywu Spotlight Kids. Tak więc możecie być spokojni.

*

ANIMACJA: „MIRAI” /wiek: 6+

Jedna z najbardziej niezwykłych animacji, jakie widział świat. Począwszy od tematu, przez wielowymiarowość historii, jej kontekstowość, wiarygodność i udźwiękowienie, aż po rozczulający sposób obrazowania mimiki bohaterów. Te drobne znaki tego, co i jak mocno przeżywa kilkuletni Kun, któremu właśnie rodzi się siostrzyczka, i tym sposobem równowaga w dostępie do rodzicielskiej uwagi zostaje zachwiana. Kto był pierwszym pretendentem do miłości mamy i taty? Czy rzeczywiście Kun? Film operujący obrazem z taką swawolą i znawstwem, że przez pierwszy kwadrans ja i dzieci mieliśmy buzie szeroko otwarte ze zdumienia, oczy wpatrzone w ekran, a uszy zasłuchane w dialogi. Ten film to prawda.

*

KRYMINAŁ: „BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI. PIERWSZA TAJEMNICA” /wiek: 6+

Kto chciałby wiedzieć, od czego zaczęła się przyjaźń Lassego i Mai, niech konieczne przyjdzie do kina na ten film. Dla szczególnie ambitnych przewidziano w Kinie Muranów i Kinie Praha spotkanie z aktorami, którzy występują w serii po raz pierwszy. Zagadka kryminalna, mylenie tropów, komedia omyłek – znajdziecie tu wszystko, a nawet więcej. Wszyscy są podejrzani, bo każdy mógł mieć ukryty motyw, który kierował go ku przestępstwu. Teraz tylko Mai i Lassego w tym głowy, żeby zachować rozsądek i zimną krew, i doprowadzić sprawę do końca. Wrażenie jak po seansie kina noir.

DOKUMENT: „CERES” / wiek: 12+

To już drugi film, po „Pokoju 213”, który będzie walczył o nagrodę w Konkursie Filmowych Odkryć. „Ceres” to pełnometrażowy film dokumentalny, który z wielką dbałością i przenikliwością mówi o rzeczywistości żyjących i pracujących na holenderskiej farmie dzieci: Koena, Daana, Svena i Jeanine. Nie zabraknie realistycznych scen porodów i uboju, ale też nawiązywania silnych relacji ze zwierzętami. Jednocześnie jest w tych dzieciach ogromna pokora i zrozumienie dla często bezlitosnej logiki cyklu przyrody, potrzeba uczestnictwa i wspólnoty. Zobaczcie.

*

DRAMAT: „SUPA MODO” / wiek: 9+

Laureat Kryształowego Niedźwiedzia na festiwalu filmowym Berlinale 2018 opowiada historię kenijskiej dziewczynki, obdarzonej niezwykłymi mocami. Jo jest nieuleczalnie chora i zabawa w superbohaterkę to jej jedyna radość. Od razu wiemy, że w film nie zakończy się happy endem, ale za to wydarzy się w nim tyle dobrego, że mimowolnie przepadamy. Bohaterowie, sceptyczni i przestraszeni, przejdą wielką przemianę i staną na głowie, żeby sen Jo się spełnił. Bo przecież ludzie są fajni! A sama Jo nawet na chwilę nie przestanie być słoneczkiem, budzącym do życia mieszkańców wioski. Będzie wzruszająco, zabawnie i bardzo angażująco. Nie przegapcie.

Pobawcie się z dziećmi w rozpoznawanie gatunków filmowych, wmieszanych w struktury filmów wyświetlanych w ramach festiwalu Kino Dzieci. Szukajcie elementów charakterystycznych dla kina grozy, musicali i filmów przygodowych.

Harmonogram projekcji festiwalu Kino Dzieci znajdziecie tu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.