meble

Pięć innowacyjnych mebli dla dzieci

Liczy się pomysł!

Pięć innowacyjnych mebli dla dzieci

Czegoś mi tu brakuje, czegoś prostego, ale funkcjonalnego. Wynalazczego! – czy to jest ten rodzaj myśli, które wpadają ci do głowy zawsze, gdy zerkasz na pokój twojego dziecka?

Wiem jak jest. Dziecko rośnie, zmieniają się jego potrzeby, a chciałoby się dać potomstwu taki mebel, który nie zostanie eksmitowany z pokoju po paru miesiącach tylko dlatego, że nie wytrzymał gry w „nie dotykaj podłogi”. Albo przypływu malarskiego, tudzież stolarskiego natchnienia. No ale przecież dziecko jest niewinne, ono tylko chciało wykorzystać w praktyce wiedzę zdobytą na warsztatach. Żeby nam takie sytuacje nie popsuły nastrojów, uzbrojmy się w mebel stworzony z pomysłem, miłością i przy użyciu solidnego tworzywa. Poniżej znajdziecie pięć propozycji z rodzimego podwórka, ale też zagranicznych studiów projektowych, które z powodzeniem wypełnią rodzicielską misję odnalezienia innowacyjnego mebla do dziecięcego pokoju. Co za ulga!

*

MOTHER CHILD DINING/MAARTJE STEENKAMP

Maartje Steenkamp jest mamą trojga dzieci i projektantką, która bardzo sobie ulubiła tematy okołodziecięce w designie i potraktowała je pięknie, bo trochę serio, a trochę z uśmiechem. W jej holenderskim studio powstaje wiele projektów skoncentrowanych wokół rosnących tak prędko dzieci, m.in. Children’s highchair (im młodsze dziecko, tym wyższe krzesełko), Childchildchair (mebel złożony z dwóch krzesełek i stolika) czy mój ulubiony Mother Child Dining (mebel złożony z krzesełka dla mamy i jednego dziecka). Ten ostatni to wynalazek bardzo czuły i intymny, pozwala spotkać się mamie i dziecku na pogawędkę albo karmienie, na gryzmoły albo cokolwiek sobie wymyślą, oni dwoje. Nikt więcej. Czarodziejski pomysł.

Strona internetowa

 

*

SADDLE SEAT/MASAHIKO ITO

Saddle Seat (dosłownie: siodło do siedzenia) to dziecięce krzesełko stworzone po to, by wzmacniać koncentrację i promować właściwą postawę. To dzieło japońskiego projektanta Masahiko Ito, którego projekt spodobał się firmie LEGO, i zapewnił mu miejsce w trójce laureatów konkursu New Designers. Ito twirdzi, że idea siodełka i ruchów, które mimowolnie wykonuje dziecięce ciało, opierając się na nim, wpływa korzystnie na komunikację oraz sam kręgosłup – pozostawanie aktywnym także w czasie lekcji zapobiega późniejszym kłopotom z wypadającym dyskiem, schorzeniom pleców czy chorobom serca. Krzesełka stworzone zostały także w sposób przyjazny środowisku, bo ograniczający emisję CO2. Składają się tylko z trzech komponentów: konstrukcję podtrzymuje rurka z niespawanej stali, siodełko wykonano z brzozowej sklejki, a oparcie – z mocnych drewnianych kołków. Rzecz niezniszczalna, która będzie się pięknie starzeć.

Strona internetowa

*

REGAŁ/TYLKO

Tylko, czyli Mikołaj Molenda, Jacek Majewski, Hanna Kokczyńska (bohaterka pierwszego artykułu z serii Kocham moja pracę) i Benjamin Kuna, to grupa ludzi prawdziwie zaangażowanych w tworzone przez siebie elementy domowej lub biurowej przestrzeni. To spece od rozwiązań prostych, zwięzłych, bezpiecznych i zorientowanych na środowisko. Dlatego tak ładnie ich regały i półki pasują wszędzie, także w pokoiku dziecka. Meble wykonane są z mocnego drewna fińskich brzóz, kanty są wypolerowane nietoksycznymi olejami, a złożenie mebla od Tylko jest proste jak słońce. Niech rodzic poprosi o wsparcie dziecko – duma z pięknego i funkcjonalnego mebla w pokoju będzie jeszcze większa.

Strona internetowa

*

CHILDREN’S LAMP/TOMAS BEM

Kula jako archetypiczne źródło światła. Prostopadłe do podłoża i zaokraglone elementy drewniane, które stabilizują przedmiot względem podłoża. Czerwony kabel – symbol siły. Czeski pojektant Tomáš Bém miał bardzo ładną, może nawet pedagogiczną wizję użytecznej lampy, która poza tym, że zwyczajnie się sprawdza i jest wysoce estetyczna, to też daje do myślenia i odpowiada na pytania, które cisną się dziecku na język. Poza krągłą jak piłka lampą, Bém zaprojektował świetne krzesła szkolne, stolikfotelik (przypomina kasztan!) i trawiastozieloną sofę.

Strona internetowa

*

DOMOKRACJA/VOX

Najnowszy pomysł, który wpadł do głowy łebskim projektantom marki VOX, cały osnuty jest wokół bycia razem. Każda z domowych przestrzeni ma odpowiadającą jej linię wszechstronnych mebli, spełniających potrzeby i dorosłych, i dzieci. W jadalni sprawdzą się stół 4YOU, meble Tuli i ściana KERRADECO , którą cechuje odporność na wilgoć, wodę i uderzenia. Pozwólcie, że zacytuję twórców marki VOX, którzy tak oto piszą na swoim Instagramie: „W naszej DOMOKRACJI każdy członek rodziny jest tak samo ważny!”. I w tym zawiera się wszystko. Róbmy razem, bo wtedy najlepiej, najweselej!

Strona internetowa

Co dodalibyście do naszego zestawienia?

*

Tekst: Dominika Janik