Paprotnik School

Rozmowa z Pauliną Derecką i Renatą Motyką

Notesy, które chce się zapełniać, ilustracje do prasy, które na pewno gdzieś kiedyś przykuły Wasze oko, logotypy niszowych marek, oprawa świetnych wydarzeń kulturalnych a teraz szkoła dla rysowników - to wszystko robota Studia Paprotnik, czyli Pauliny Dereckiej i Renaty Motyki.

Dwie fajn Paprotniczki wpadły ostatnio na pomysł stworzenia Paprotnik School, czyli miejsca, w którym każdy – dziecko, student, babcia, dziadek czy mama szukająca swojej nowej drogi zawodowej – może pobierać lekcje z rysunku i malarstwa. A to wszystko w kilkuosobowej grupie i bardzo przyjaznej atmosferze. Zapytałyśmy dziewczyny, czy same chodziły na takie zajęcia i jak sobie to wszystko zaplanowały. Posłuchajcie.

***

Jak się wpada na tak dobry pomysł jak Paprotnik School? Miałyście dziewczyny proroczy sen?

Paulina: Pomysł chodził za nami już od ponad roku! Rozwinęłyśmy w tym czasie studio projektowe i nasze autorskie produkty, ale w międzyczasie często byłyśmy zapraszane do prowadzenia warsztatów artystycznych w klubokawiarniach. Pomyślałyśmy, że to świetny pomysł, który warto dalej pociągnąć.

paulina

Renata: To wynika z obserwacji, chęci podzielenia się swoimi umiejętnościami z innymi, stworzenia możliwości do wspólnego działania. Każdy jest inny, ma inny punkt widzenia na świat, inne podejście, inne pomysły i to jest mega ciekawe.

 

renata

 

Czy Wy też kiedyś uczestniczyłyście w takich zajęciach? 

P: Tak! Chodziłam na różnego rodzaju warsztaty. Bardzo pozytywnie motywowało mnie to do pracy i nauki. Ja osobiście uczyłam się do egzaminów na Akademię, ale widzę potrzebę tworzenia u osób, które chcą to robić hobbystycznie, po prostu dla siebie, własnego rozwoju.

R: Pomysł wziął się z rozmów i różnych akcji artystycznych, które przydarzały się nam zanim powstał Paprotnik School. Przez gościnne prowadzenie sporadycznych warsztatów artystycznych zauważyłyśmy, że spotykają się one z dużym entuzjazmem odbiorców i naszą chęcią współpracy z innymi. Interesujące dla nas jest zderzanie się z różnymi nowymi przypadkami działań artystycznych, inspirowanie siebie nawzajem.

Cieszymy się, że na zajęcia można zaprowadzić i dziecko, i siebie. Opowiedzcie trochę o tym, jak będą wyglądały zajęcia dla wszystkich grup wiekowych i jak zamierzacie sprawdzać zdobytą wiedzę?  

P: Każdy z uczestników przychodzi do nas w jakimś celu: jeden chce uczyć się akwareli, drugiego interesuje bardziej rysunek niż malarstwo, z kolei są też osoby które pragną przygotować się ASP. Dzieciaki natomiast wolą popróbować wszystkiego! Dlatego każdego traktujemy indywidualnie, w zależności od jego potrzeb. Stawiamy nie na odtwarzanie rzeczywistości tylko jej kreowanie. Uczymy ciekawych technik, a obserwację traktujemy tylko jako punkt wyjścia do stworzenia własnego dzieła. Zarówno z młodszymi uczestnikami jak i starszymi będziemy pracować nad techniką ale i wyobraźnią! Przewidujemy także wspólne zwiedzanie wystaw w celu poszukiwania inspiracji i obserwacji technik artystów. Oprócz regularnych zajęć będą odbywały się cykliczne warsztaty z np: fotografii analogowej, kaligrafii, ilustracji czy performance’u.

R: Na zajęcia może zapisać się absolutnie każdy, tu nie ma żadnych progów zaawansowania. Istnieje również dowolność jeżeli chodzi o aspekt towarzyski. Można zabrać koleżankę, mamę i sąsiada. Jedynym warunkiem jest otwarta głowa i zaangażowanie.

paprotnik8

 Jakie cechy są najważniejsze w zawodzie grafika i rysownika? Bez czego, poza smykałką do rysowania, ani rusz?

P: Odwaga w podejmowaniu decyzji, kreatywność, i przede wszystkim pracowitość. Talent to tylko 10% naszego potencjału!

R:
Elastyczność przede wszystkim. Umiejętność dopasowania się do potrzeb  przy jednoczesnym zachowaniu swojej stylistyki. Zapytanie: Jak zostać projektantem i nie stracić duszy? – jest jak najbardziej na miejscu w tym zawodzie.

paprotnik30

 

Paulina, jesteś jedną z najbardziej zajętych osób, jakie znam. Rysujesz, projektujesz grafiki, właśnie rozkręcasz fajny projekt modowy i jeszcze do tego zkaładasz szkołę a samo to jest zajęciem na cały etat. Jaka jest tajemnica Twojej organizacji?

P: Obie z Renatą jesteśmy bardzo energicznymi osobami, stąd cały czas do głowy wpadają nam nowe inicjatywy. Jeśli chodzi o organizację to dobrze prowadzony kalendarz bardzo ułatwia sprawę!

Trzymamy za Was kciuki i dzięki za rozmowę.

***

Zapisy na zajęcia odbywają się pod adresem: paprotnikschool@gmail.com

My z całego serca polecamy. Osobiście znamy dziewczyny i wiemy, że Paprotnik School będzie wyjątkowym miejscem działań twórczych.

paprotnik2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.