z wizytą u

Pani od butów

Z wizytą u Marii z KokoLeti

Pani od butów
Kasia Kitajgrodzka

Poznajcie Marię, założycielkę Kokoleti. Miejsca, w którym zarówno w wirtualnej przestrzeni jak i stacjonarnie zebrano buty dobrych i znanych marek. Wszystko w trosce o najmłodszych i ich komfortowe stąpanie po świecie. Skąd to zamiłowanie do troski o dobry chód małych stópek? Przeczytajcie!

Wybór prawidłowego obuwia dla dzieci, które za kilka chwil zaczną stawiać pierwsze kroki, to wyzwanie. Wyzwaniem jest również dobór takich, które sprawdzą się podczas zimowych ekspedycji, wiosennych spacerów i letnich wojaży. Buty powinny być dobrze dopasowane i wygodne. Tylko, jak wybrać te idealne? Ułatwimy wam dzisiaj poszukiwania, kierując pod właściwy adres. Poznajcie empatyczną twórczynię marki obuwniczej dla najmłodszych.

*

Jak to się zaczęło? Czemu akurat buty?

Pojawiła się potrzeba. Po urlopie macierzyńskim nie chciałam wracać na etat. Szukałam pomysłu na własny biznes. Los chciał, że jako mama zauważyłam, że w Poznaniu i okolicach brakuje miejsca, gdzie można znaleźć i przymierzyć dziecięce buty dobrych marek. Postanowiłam je zebrać razem i tak powstało KokoLeti.

Skąd czerpiesz pomysły na te wszystkie piękne pary?

Staramy się wybierać buty dobrej jakości, ale też ładne. Ważny jest też dla nas serwis producenta terminowość dostaw, elastyczność. Mamy producentów z Polski, ale też z Włoch, Austrii i Nowej Zelandii. Poszerzenie asortymentu wcale nie jest łatwe, bo wiemy że nasz mały odbiorca jest bardzo wymagający i że to od nas zależy, jak wygodnie będzie stąpał po ziemi. 

O, tak – poznawanie świata bez porządnych butów się nie liczy! Ile lat mają wasi mali klienci?

W KokoLeti można kupić pierwsze buty, czyli zazwyczaj są to buciki rocznego dziecka, które zaczyna stawiać pierwsze kroki. W sklepie internetowym i stacjonarnym mamy obuwie do rozmiaru 35-36, więc zapraszamy też starszaki.

Doradzacie rodzicom przy wyborze pierwszego obuwia?

Staramy się doradzić rodzicom jak najlepiej i zawsze, jeżeli jest taka możliwość, zapraszamy ich do odwiedzenia naszego sklepu stacjonarnego. But najlepiej przymierzyć. Widzimy wtedy dziecko, jego stopę i jej kształt. Zdarza się też, że rodzice przychodzą do nas po poradę odnośnie wad postawy i tego, jak ważne jest dobre dopasowanie obuwia. Ale zawsze wtedy powtarzamy, że nie jesteśmy lekarzem ortopedą czy fizjoterapeutą i jeśli rodzic zauważa jakieś nieprawidłowości, to zachęcamy do odwiedzenia specjalisty.

Jak więc dopasować maluchowi buty przez internet? Czy to jest w ogóle możliwe?

Kupowanie butów przez internet nie jest łatwe, ale mamy na to swoje sprawdzone sposoby. Jeśli ktoś zna już dany model i wie, że dziecko dobrze się w nim czuje, to jest to łatwiejsze. Trudności mogą pojawić się, gdy są to pierwsze buty. W tym celu tworzymy własne tabele rozmiarów. Każdy model buta, który mamy w ofercie, jest przez nas mierzony. Jeśli dziecko nie ma jakiś szczególnych potrzeb, to dobrze zmierzona stopa plus odrobina zapasu zestawione z naszą tabelką powinny wystarczyć.

A co, jeżeli dziecko ma wąską lub szeroką stopę, albo wysokie podbicie?

Szeroka lub wąska stopa, albo szeroka część stopy w paluszkach, wysokie podbicie czy wysoki przegub to znak, że musimy przy dopasowaniu butów przez internet poświęcić więcej czasu. Wówczas warto do nas zadzwonić lub napisać, wspólnie z rodzicem zmierzymy stopę i prześlemy propozycje modeli, które będą najlepiej pasować. 

 

Jak więc prawidłowo mierzyć stopę malucha?

Powinniśmy to robić regularnie. Tak, aby obserwować, jak stopa rośnie. Najlepiej odrysować ją na kartce. Można także posłużyć się specjalną miarką. A najlepiej przyjść do nas do sklepu – wtedy sprawdzimy, czy aktualnie noszone buty nie są już za małe.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze pierwszych bucików?

But nie może krępować rozwoju stopy – również zapas przestrzeni musi być odpowiedni. Jeśli bucik bardzo trudno się zakłada na stopę dziecka, nie powinniśmy go kupować, bo i my, i dziecko będziemy się męczyć każdego dnia. Odpowiedni but powinien też być wykonany z dobrej jakości materiału i mieć elastyczną podeszwę. I oczywiście dobieramy go odpowiednio do pogody. 

Czy rodzaj zapięcia ma znaczenie?

Pewnie – przy pierwszych butach najlepsze będą sznurówki, które dobrze dopasują buty do stopy. Sztyblet może być gorszym wyborem na start, jeśli to jedyna para, w której dziecko będzie chodzić, ze względu na mniejszą możliwość dopasowania buta do stopy.

A co z kupowaniem butów na zapas?

Trzeba by tu odróżnić kupowanie na zapas od kupowania na następny sezon. Kupowanie butów na zapas, żeby na dłużej starczyły – czyli, aby dziecko chodziło w nich jesienią i jeszcze wiosną – jest słabym pomysłem. Buty to jedyny element ubioru, który ma wpływ na rozwój i zdrowie. Złe buty potrafią zrobić krzywdę. Niestety efekty noszenia źle dopasowanego obuwia mogą być widoczne dopiero w dorosłym życiu.

Co innego wyprzedaż i polowanie na parę na przyszły sezon!

Kupowanie butów w promocji na kolejny sezon to fajna sprawa – można kupić parę w bardzo dobrej cenie. Ale trzeba się liczyć z tym, że kupione w październiku sandały, wyjęte w czerwcu mogą niestety nie być już dobre.

Racja, tylko nasze stopy już nie rosną. (śmiech) Jesteś mamą, twoje dziewczynki to już prawie nastolatki. Czy one też nosiły buty z KokoLeti?

Tak, mają już 8 i 10 lat, ale ich rozmiary to 36 i 37 – niestety nie kupują już butów w KokoLeti.

Może czas pomyśleć o większych stopach! W końcu KokoLeti cały czas się rozwija – jakie są wasze dalsze plany?

W chwili obecnej skupiamy się na rozwoju sklepu internetowego. W planach być może kolejne punkty stacjonarne. 

Życzę więc wielu zadowolonych małych klientów i realizacji wszystkich planów.

Dziękuję!

*

Fachową pomoc przy wyborze i dopasowaniu bucików dla dzieci znajdziecie tutaj. Sklep stacjonarny KokoLeti znajduje się w Suchym Lesie pod Poznaniem, przy ulicy ul. Obornickiej 85/122 (Galeria Sucholeska, 1 piętro).

*

Publikacja powstała przy współpracy z KokoLeti.