Okiem Joanny: edukacja przez zabawę

W pokoju czterolatki

Okiem Joanny: edukacja przez zabawę
Karolina Synowiec

Zabawa rozwija wyobraźnię i jest wstępem do edukacji. Działa poprzez zmysły i poprzez angażowanie w aktywność. Jeśli mamy wokół siebie dobrze zaprojektowane zabawki, zamiast męczyć i przesadnie obciążać nasze dzieci, będą w naturalny sposób wspierać w nich poczucie własnej sprawczości i chęć na więcej.

Co uczy i bawi, wywołując uśmiech na twarzach przyszłych muzyków, konstruktorów i akrobatów? W ramach cyklu #okiemrodzica na edukacyjne rozwiązania patrzymy okiem Joanny, mamy Danusi. Joanna  duża uwagę przykłada do harmonijnego rozwoju swojej córki. Zależy jej, by okrywanie świata przez małą Danusię odbywało się poprzez zabawę. Joanna przeprowadza nas przez kluczowe elementy rozwoju swojej czterolatki:

*

ZNACZENIE WIELOFUNKCYJNOŚCI

Kreatywność i wyobraźnia dziecka nie zna granic. Przekonuje się o tym za każdym razem kiedy do zabawy wykorzystujemy edukacyjny parawan My Mini Home. Tworzenie kształtów, dopasowywanie i łączenie kolorów, to świetne zajęcie dla dziecka w wieku przedszkolnym i nie tylko. Małe paluszki mają tutaj wielkie wyzwanie. Przeplatania sznurówki przez dziurki, układanie małych elementów to ćwiczenie małej motoryki. To ona odpowiedzialna jest za sprawne wykonywanie codziennych czynności, takich jak ubieranie się, toaleta, czy samo pisanie i rysowanie. Dodatkowo naturalne drewno i pastelowe odcienie to zdecydowanie mój klimat.

Parawan edukacyjny My Mini Home kupicie tutaj.

*

RUCH TO ZDROWIE

Ćwiczenia równowagi nie musi być nudne. Deska do balansowania Gakker daje Danusi dużą frajdę, a dodatkowo dzięki niej uczy się koncentracji, cierpliwości i rozwija swoje możliwości koordynacyjne. Deska nie posiada limitów wiekowych, swoje zastosowanie znajdzie zarówno dla niemowlaka, jak i osoby dorosłej. Niewielkie rozmiary produktu czynią ją domowym placem zabaw. Zjeżdżalnia, tunel, huśtawka – sposobów na jej wykorzystanie jest całe mnóstwo. 

Deskę Gakker kupicie tutaj.

*

ODKRYĆ MOC  W MAŁYCH PALUSZKACH

Przeplatanka edukacyjna jest świetna do ćwiczenia paluszków oraz chwytu dziecka. Będzie idealnym wstępem do nauki wiązania sznurowadeł. Dodatkową zaletą przeplatanki Touch Wood jest jej rozmiar. Mieści się idealnie w ręku dziecka i jest na tyle mała, że można ją zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Do zestawu dołączona jest mała, drewniana igła, która pomaga w przeplataniu bawełnianego sznureczka. Jestem pewna, że drewniany piesek pojedzie już niedługo z nami na wakacje. 

Przeplatankę Touch Wood dostępną w różnych kształtach kupicie tutaj.

*

MUZYKA SZERZY HORYZONTY

Zabawa w muzykę to fajny sposób na spędzanie czasu. I chociaż wygrywane na pianinku przez Danusię dźwięki nie są raczej etiudą, to i tak lubię ich słuchać. Sama jako dziecko grałam na keyboardzie i uważam, że wykorzystywanie  w zabawie instrumentów muzycznych pomaga w rozwijaniu wrażliwości muzycznej i zdolności twórczych u dziecka.

Fortepian Janod kupicie tutaj.

 

*

KSIĄŻKA DO ZABAWY

Zdolność abstrakcyjnego myślenia to z pewnością umiejętność, którą chciałabym rozwijać u Danusi. Książka magnetyczna pozwala dziecku tworzyć dowolne obrazy, rozwijając kreatywność i wyobraźnie. Do tego efektowne pudełko w formie książki i fajne kolorystycznie elementy sprawiają, że ta zabawka na pewno szybko nam się nie znudzi. 

Książki magnetyczne od Janod kupicie tutaj.

*

BYĆ JAK MAMA I TATA

Przychodzi taki etap w życiu każdego dziecka, w którym coraz częściej chce naśladować rodziców. Zabawa w dom czy przedszkole jest u nas zdecydowanie zajęciem numer jeden. Danusia chętnie zabiera swoje przytulanki na spacer w wózku, a kiedy sama szykuje się do spania – kładzie do łóżka również swoich podopiecznych. Klasyczny drewniany wózek i łóżeczko pozwalają Danusi odgrywać role, które na co dzień pierwszoplanowo grają jej rodzice. Dodatkowo ta forma zabawy rozwija wyobraźnię i kreatywność dziecka, wspierają jednoczenie jego rozwój emocjonalny.

Łóżeczko kupicie tutaj, wózek tutaj.

*

MATEMATYKA JEST SUPER

Nigdy nie zrozumiem czemu dzieci tak szybko chcą być dorosłe. „Pokażę Ci ile mam lat” – słyszę co rano – kiedy Danusia pokazuje więcej palców niż ma lat w rzeczywistości. Do wyliczania wieku świetnie sprawdza się u nas liczydło. To ponad czasowa zabawka, która nie tylko pomaga w prostych obliczeniach matematycznych, ale również wspomaga ćwiczenie zręczności i umiejętności manualnych. Dzięki niemu nauka przekształca się w fajną zabawę. 

Liczydło kupicie tutaj.

*

KSZTAŁTY UCZĄ I BAWIĄ

Nauka rozróżniania kolor i kształtów – to główne cele sorterów. Dodatkowo rozwijają wyobraźnię przestrzenną, wspomagają umiejętność logicznego myślenia i koncentrowania się na konkretnym zadaniu. W naszym przypadku to zabawka z która Danusia spędza więcej niż przysłowiowe 5 minut, a satysfakcja pod koniec układania drewnianych elementów sortera ogromna.

Sorter edukacyjny Janod kupicie tutaj.

*

CZAS NA PORZĄDKI

Koniec dobrej zabawy kończymy zawsze porządkiem w pokoju Danusi. Otwarta konstrukcja regału Momiki sprawia, że Danusia ma do niego łatwy dostęp. Może samodzielnie sięgać po zabawki, a następnie odkładać je na swoje miejsce. Ład panujący w otoczeniu dziecka zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Sprzątanie nie musi się dzieciom kojarzyć się z przykrym obowiązkiem, a może stać się ciekawą i edukacyjną zabawą. 

Półkę na zabawki i książeczki zaprojektowana  w zgodzie z zasadami pedagogiki Marii Montessori kupicie tutaj.

*

Jakie zabawy edukacyjne królują w waszych domach?