edukacja niemowlę zabawki

O zmysłach z BabySenses

Kontrastowe zabawki i akcesoria dla niemowląt

O zmysłach z BabySenses

Niemowlęta lubią mieć wszystko czarno na białym i to dosłownie. Wyraziste, kontrastowe kolory przedmiotów, które je otaczają, mają wpływ na rozwój wzroku i stymulację myślenia. Tę wiedzę o początkach percepcji twórcy polskiej marki BabySenses przekuli w akcesoria dla najnajmłodszych. Stymulacja zmysłów – czas, start!

Wzrok noworodków jest najsłabiej rozwiniętym zmysłem, ale to wcale nie oznacza, że maleństwa nic nie widzą. Tuż po urodzeniu są w stanie zobaczyć przedmioty z odległości 20-30 cm, czyli z dystansu dzielącego je podczas karmienia od piersi mamy do jej twarzy. Aby pomóc w rozwoju wzroku dziecka, możemy dostarczyć mu duże wzory i kontrastowe połączenia kolorów, np. bieli i czerni. Mniej więcej po miesiącu niemowlę zaczyna rozróżniać kolory, zaczynając od czerwonego. I właśnie to barwne trio dało bazę do stworzenia akcesoriów i zabawek BabySenses. Zapraszamy na lekcję o dobrym kontraście.

 

 

*

NIEMOWLĘTA LUBIĄ KONTRASTY

Wiecie, że noworodek widzi około 30 razy słabiej niż my, dorośli? Obrazy są dla niego niewyraźne, przykładowo pastele docierają do niego jak za mgłą, za to duże wzory i kontrastowe połączenia kolorów – jak czarny i biały – dostrzega najlepiej. Maluchy widzą właśnie kontrasty, czyli kontury i miejsca styku bieli i czerni. Twórcy BabySenses zaznaczają, że według badań, już po tygodniu pokazywania niemowlętom przez około 3 minuty dziennie kontrastowych biało-czarnych obrazów, zdolność skupienia uwagi wydłużyła się z 10 do nawet 90 sekund. Dziecko skupiając wzrok na obiekcie, przekazuje informacje do najgłębszej części mózgu, a to z kolei wpływa na stymulację jego wzrostu. A dzieci, których wzrok był pobudzany poprzez kontrasty, lepiej radzą sobie w szkole i odznaczają się wyższym poziomem inteligencji. Tak, drodzy rodzice, to zaczyna się od maleńkości.

 

*

INTEGRACJA SENSORYCZNA

Stymulowanie zmysłów malucha ma silny wpływ na jego prawidłowy rozwój, a takie ćwiczenia możemy serwować dzieciom podczas codziennej zabawy. Zanim twórcy BabySenses na dobre zajęli się tworzeniem kontrastowych zabawek i akcesoriów, obserwowali pierwsze reakcje swojej córeczki Blanki – zaczęło się od domowej czarno-białej poduszki. Postanowili, że autorskie wzory ich tkanin będą powstawać w oparciu o badania dotyczące rozwoju wzroku niemowląt i wpływu kontrastów na stymulację ich myślenia. Zabawki, maty i akcesoria tworzą więc na zasadzie integracji sensorycznej, a prościej – dostarczają maluchowi odpowiednie bodźce wzrokowe, słuchowe i dotykowe, a wszystko to jednocześnie i przyjemnie, bo podczas zabawy. Podajcie małemu odkrywcy niepozorną, a genialną kostkę sensoryczną z kontrastowymi ilustracjami – poza tym, że będzie ćwiczył wzrok, to zaangażuje też zmysł dotyku (różne materiały), a dzięki kolorowym metkom umieszczonym z boku potrenuje motorykę i chwytanie.

 

*

KONTRASTOWA MATA EDUKACYJNA

Dobrze znacie to proste, ale supersprytne rozwiązanie – mata to jedna z pierwszych form zabawy niemowlęcia. Kierowani estetyką często sięgamy po jasne, pastelowe wersje maty, a przecież o stymulacji malucha był mowa – stawiamy zatem na kontrasty. W edukacyjnym zestawie BabySenses poza samą matą są odpinane pałąki, trzy kontrastowe zabawki (wewnątrz nich grzechotka, piszczek i dzwonek), ścianka z dwiema kontrastowymi książeczkami i lusterko. Od razu wiadomo, że maluch będzie pobudzał różne zmysły, a do tego ścianka zmotywuje go do leżenia na brzuchu i do unoszenia główki. Duży plus dajemy macie za to, że rośnie razem z dzieckiem – kiedy zacznie siadać, możemy odpiąć pałąki i dać mu zabawki albo książeczki do samodzielnej zabawy.

 

*

WYGODNIE I BEZPIECZNIE

Zabawki i akcesoria BabySenses są szyte z najwyższej jakości polskich tkanin, takich jak bawełna i mięciutki polar minky, które mają certyfikat Oeko Tex Standard 100, czyli gwarancję bezpieczeństwa już od pierwszych chwil życia dziecka. Matę wykonano ze stuprocentowej bawełny, która oddycha (co oznacza, że maluch się nie poci), wypełnioną puszystą owatą, chroniącą przed chłodem – można ją kłaść bezpośrednio na podłodze. Od razu widać, że twórcy tych kontrastowych przedmiotów dla niemowlaków sami są rodzicami.

 

 

 

*

Okazuje się, że nie tylko my, dorośli przepadamy za wzorem szachownicy czy klasyczną pepitką. A jak to wygląda u Waszych dzieci – lubią duet black and white? W ofercie BabySenses znajdziecie też inne czarno-białe akcesoria malucha, jak drewniane kojące gryzaki i kontrastową karuzelę do umieszczenia przy łóżeczku dziecka – prawdziwie stymulujący niezbędnik maleńkiego uczestnika eksploracji świata.