wspieramy rozwój współpraca zabawki

Nowy Woobibox – zabawka rozwojowa okiem mamy i okiem eksperta

Testujemy wielofunkcyjną skrzynkę manipulacyjną Woobiboo

Nowy Woobibox – zabawka rozwojowa okiem mamy i okiem eksperta
Klaudia Czaplińska

Gdy dobry design spotyka fukcjonalność i parametry edukacyjne, powstaje zabawka przyjazna dzieciom i rodzicom! Nowość marki Woobiboo – manipulacyjną skrzynkę Woobibox, testują Patrycja Tylenda aka Traveler Mom, mama dwójki, oraz ekspertka Monika Pruszkowska – fizjoterapeutka i pedagog SI.

W okresie od niemowlaka do przedszkolaka często chcemy inwestować w zabawki rozwojowe dla naszych dzieci. To czas, gdy nowe umiejętności pojawiają się u dziecka niemal każdego dnia. Chwytanie, siadanie, mała motoryka… Z każdym skokiem rozwojowym nasz bobas staje się coraz bardziej ciekawski, a my – chcąc zapewnić mu rozwój i rozrywkę – często inwestujemy w różne multifunkcyjne zabawki. Niestety, bardzo często te gadżety szybko przestają być atrakcyjne, a pokój dziecka obrasta w nieużywane sprzęty. Czy istnieje produkt, który stymuluje, nie nudząc się po kilku użyciach? Taki, który pobędzie z dzieckiem dłużej niż miesiąc? Marka Woobiboo – znany producent tablic manipulacyjnych, czyli ulubionej rozrywki roczniaków – szukała pomysłu na produkt, który połączy kilka funkcji. Będzie wspierał rozwój, dawał radość, a zarazem nie będzie bodźcował i zagracał pokoiku.

Tak powstał Woobibox – połączenie tablic manipulacyjnych, stołeczka, jeździka na sznurku, tablicy magnetycznej i zabawki edukacyjnej. O przyjrzenie się mu poprosiliśmy doświadczoną mamę – Patrycję Tylendę aka Traveler Mom, oraz ekspertkę na co dzień pracującą jako terapeutka SI, pedagożkę i fizjoterapeutkę – Monikę Pruszkowską.

Okiem Mamy

Patrycja Tylenda to aktywna, kochająca życie mama, mieszkająca pod Poznaniem. Jej stali obserwatorzy wiedzą, jak ważne jest dla niej łączenie przyjemnego z pożytecznym. Jak spodobał jej się nowy Woobibox? „Od razu po rozpakowaniu paczki stwierdziłam, że wygląd Woobiboxa jest bardzo fajny. Zabawka jest ładna i estetyczna – do jakości wykonania i użytych materiałów też nie mam zastrzeżeń. Wybrałam kolorystykę pastelową, z myślą o mojej córeczce Idze. Spodobały mi się elementy do manipulowania, bo Iga właśnie wchodzi w wiek, gdzie zaczyna ją interesować chwytanie. Wielkość gałek i pokręteł jest dobrze dostosowana do małych rączek, są one wyprofilowane, a ruchome elementy ruszają się swobodnie w otworkach, zachęcając dziecko do zabawy” – mówi Patrycja. „Iga jest jeszcze za mała na sortowanie, ale jestem pewna, że za kilka miesięcy wkręci się we wrzucanie klocków do dziurek o odpowiednim kształcie” – dodaje.

Czy Woobibox wpasowuje się do wnętrza domu Tylendów? „Kółka z jednej strony skrzynki pozwalają przesuwać ją po podłodze i traktować jak jeździk. Muszę przyznać, że design Woobiboxa jest bardzo nienachalny, więc nawet kiedy stoi w salonie, nie przeszkadza mi to zupełnie” – śmieje się Patrycja.

Jak Woobiboxa przyjęły dzieci Patrycji? „Iga ma dopiero kilka miesięcy, jeszcze samodzielnie nie siada, więc w jej przypadku skrzynia służy najbardziej jako obiekt eksploracji sensorycznej. Wkładanie rączek w otwory, lizanie, branie do buzi – to teraz jest dla niej najciekawsze” – opowiada Patrycja. „Iga bawi się Woobiboxem ze mną, bo jest jeszcze za malutka, poza tym z reguły nie zostawiam dzieci bez asysty na dywanie. Ale już widzę oczami wyobraźni, jak mała zacznie sama siadać i stawać, wtedy Woobibox będzie z pewnością nieoceniony”.

Co spodobało się starszemu synowi, Igorowi? „Skrzynka podoba mu się jako gadżet do zabawy z siostrą. Do środka można chować różne przedmioty, bo to także schowek. Igi ma 7 lat i aktualnie jego gust skręca w stronę superbohaterów czy mistrzów piłki nożnej, ale myślę, że wiele dzieci w jego wieku nadal mogłoby czuć sympatię do stylistyki Woobiboxa. Szczególnie dziewczynki, bo skrzynka ma wygląd prosiaczka” – mówi Patrycja.

Pytamy Patrycję, dla jakiego wieku dziecka najbardziej poleciłaby Woobibox: „Według mnie to idealny prezent dla roczniaka – i może służyć aż do wieku późnoprzedszkolnego. Myślę, że dziewczynki mogą się nim bawić jeszcze dłużej. Zwłaszcza tablica magnesowa stymuluje kreatywność, a jej elementy można wykorzystywać w różny sposób, choćby układając stos-piramidkę”.

Okiem ekspertki

Monika Pruszkowska jest magistrem fizjoterapii, diagnostką i terapeutką SI, oraz pedagogiem. Na co dzień prowadzi terapię wspierającą w poradniach psychologiczno-pedagogicznych dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Jak wypada Woobibox w jej fachowej ocenie?

„Myślę że skrzynka Woobibox ma potencjał wspierania rozwoju małego dziecka i może być dodatkiem do codziennej stymulacji sensorycznej w domu. Jest to zabawka wielofunkcyjna, może się przydać dzieciom od najmłodszych lat, chociażby do stymulacji dotykowej, wzrokowej, nauki skupiania uwagi czy pobudzania kreatywności” – mówi ekspertka.

„Woobibox wpływa na rozwój małej motoryki, na pewno zabawa nim poprawia koordynację wzrokowo-ruchową i koordynację oko-ręka. Woobibox, dzięki kontrastowym kolorom, stymuluje także wzrok, poprawia fiksację wzrokową na przedmiocie, ogólną pracę gałek ocznych oraz koncentrację uwagi ze względu na elementy, które są umieszczone na ściankach, tj. kulodrom, zębatki, sorter czy suwaki” – wyjaśnia Monika Pruszkowska. „Może również stymulować układ proprioceptywny (czyli związany z czuciem głębokim – przy.red.) poprzez zabawy związane z ciągnięciem czy pchaniem skrzyni wypełnionej zabawkami”.

W czym pomaga Woobibox poza motoryką małą? „Żeby korzystać ze skrzyni, dziecko nie musi wyłącznie siedzieć, może się nią bawić w różnych pozycjach, m.in. w wyprostnej czy zgięciowej, wzmacniając przy okazji mięśnie posturalne, co wpływa na pracę dużej motoryki” – zauważa ekspertka.

Co o jakości wykonania Woobiboxa myśli Monika Pruszkowska? Pracownie SI, w których pracuje na co dzień, są wyposażone w bardzo solidne sprzęty z porządnych materiałów, ze względu na bezpieczeństwo prowadzonej terapii. Jak na tym tle wypada Woobibox?

„Moim zdaniem bardzo dobrze, że skrzynia wykonana jest z drewna. Jest solidna, wyszlifowana i polakierowana, wielofunkcyjna w swej prostocie. Nie jest to kolejna zabawka z plastiku, która może się popsuć czy połamać. Atutem jest również to, że samemu możemy wybrać ścianki do skrzyni, nie będąc skazanym na coś gotowego. Plusem jest również tablica 2w1, czyli magnetyczno-kredowa, na której dziecko może i pisać, i bawić się załączonymi magnesami ze zwierzątkami” – mówi.

Wielu rodziców niemowlaków i małych dzieci obawia się przebodźcowania, które oferują bardzo kolorowe czy naszpikowane elektroniką zabawki. W przypadku Woobiboxa ryzyko przestymulowania jest jednak niewielkie. „Myślę, że dzięki swojemu minimalizmowi, zabawka nie przestymuluje naszego dziecka. Ma stonowane kolory, nie jest krzykliwa, nie rzuca się w oczy, nie rozprasza, nie wydaje również dźwięków. Dzięki jej możliwościom mamy też czas na przyjemną, rozwijającą zabawę naszego dziecka” – mówi ekspertka i podsumowuje: „Po sprawdzeniu i przetestowaniu skrzyni z dziećmi, polecam tę zabawkę ze względu na jej wielofunkcyjność i możliwość wielorakiej stymulacji dla każdego dziecka”.

„Dzieci, z którymi pracuję, były zadowolone z użytkowania Woobiboxa, a kilkoro z nich chciało go zabrać do domu. Może skrzynia zawiera więcej miejsca niż tablice manipulacyjne zawieszane na ścianach, ale za to może posłużyć dziecku za pojemnik do przechowywania zabawek, za siedzisko lub za szafkę nocną. A w sytuacji, gdy w domu jest więcej niż jedno dziecko, śmiało możemy wykorzystać Woobiboxa do wspólnej, rodzinnej zabawy” – dodaje Monika Pruszkowska.

Jak nasza ekspertka podsumowałaby ten produkt? „Skrzynia manipulacyjna Woobibox jest zabawką rozwojową i edukacyjną. Poprzez zabawy i ćwiczenia z jej użyciem poprawiamy pracę rąk dziecka, małą motorykę, ale również obręcz barkową, pracę gałek ocznych, koncentrację uwagi i kreatywność. Mogą z niej korzystać już najmłodsze dzieci, bawiąc się sorterami czy zębatkami, ćwicząc paluszki, a starsze wykorzystując np. tablicę magnetyczną z kredą lub wkładkę z literkami do swojej pierwszej nauki pisania”.

Skrzynka manipulacyjna Woobibox występuje w trzech wersjach kolorystycznych: dusty mint, piggy i honey.

Marka Woobiboo to polski producent tablic manipulacyjnych i zabawek edukacyjnych, łączący walory edukacyjne i nacisk na estetykę. Drewno w roli głównej, pastelowe kolory, design, który cieszy oko, oraz odpowiednio dobrane i ułożone elementy do zabawy sprawiają, że produkty Woobiboo łatwo rozpoznać w pokoikach dzieci czy salach zabaw. Ich sekret? Woobiboo wie, że maluchy lubią bawić się przedmiotami codziennego użytku, majstrować, manipulować i wciskać. Wskazówki zegara, śruby, dzwonki, sznurowadła, klamki, zamki, klucze to stałe elementy znane z tablic manipulacyjnych. Ostatnio Woobiboo poszerzyło ofertę o drewniane manipulacyjne zabawki-skrzynie, czyli Woobiboxy.

Materiał powstał we współpracy z marką Woobiboo.

Dodaj komentarz