Książki dla dzieci przegląd książek

Nowości wydawnicze w natarciu i konkurs!

Wiosenny wysyp książek

Nowości wydawnicze w natarciu i konkurs!
Lidka Dzwolak

Hej, książkowe mole – mamy dwie wiadomości. Dobrą i dobrą. Po pierwsze, trwa nadal wysyp nowości wydawniczych. Po drugie, dziś redakcyjna recenzja i konkurs dla was.

Wydawnictwa nie zwalniają tempa, co nas niezmiennie cieszy. W paczkach, a niektóre przyjechały prosto z drukarni, kryją się pozycje zarówno dla maluchów, jak i wprawnych czytelników. Dla kochających piękną ilustrację, wartą więcej, niż sto słów, i dla tych, którzy powieści połykają na strony. Może i jesteśmy po świętach przejedzeni, ale głód czytelniczy to zjawisko nam znane i mamy na niego remedium. A na koniec lektur czeka na was konkurs – poprzednia paczka trafiła do szkoły w małej miejscowości, a adresat obiecał, że jak tylko otworzą szkołę, dzieci poukładają nowości na klasowej półce. To co dziś czytamy?

„DUŻY WILK I MAŁY WILK” / TEKST: NADINE BRUN-COSME / ILUSTRACJE: OLIVIER TALLEC / TŁUMACZENIE: JADWIGA JĘDRYAS / WYDAWNICTWO DWIE SIOSTRY

Jak rodzi się przyjaźń? Kto ją przyłapał na gorącym uczynku, kiedy skrada się, by zadomowić się w dwóch sercach? Gdzie ma swój początek, a gdzie koniec i czy może przytrafić się nawet samotnikowi z wyboru? „Duży wilk i mały wilk” to zapis narodzin przyjaźni, historia pełna czułości i wzruszeń. Nigdy nie wiadomo, kiedy na widnokręgu pojawi się mała postać, która przylgnie do nas, choć początkowo wcale tego nie chcemy. Przyjaźń to nie wielkie słowa i deklaracje, czasem to po prostu pamięć, by w nocy naciągnąć koc na współtowarzysza snu. Duży wilk z zaskoczeniem odkryje, że „ktoś mały, nawet bardzo mały, może zająć tyle miejsca w sercu”.

„ZAMEK” / TEKST I ILUSTRACJE: EMMA ADBÅGE / TŁUMACZENIE: KATARZYNA SKALSKA / WYDAWNICTWO ZAKAMARKI

Kolejna książka szwedzkiej autorki klasyków, takich jak „Dołek” czy „Jedyna taka Ester”, znowu podgląda nas w bardzo uniwersalnej sytuacji. Ten moment, gdy kupujesz komuś prezent urodzinowy, a potem żałujesz, bo w sumie bardzo chciałbyś go sobie zatrzymać. Znacie to uczucie? Dla nas nie jest łatwe, a co dopiero dla czterolatka, który szykuje się na huczne urodziny kolegi. Zapakowany w papier czerwony zamek jest przecież dużo fajniejszy, niż ten stary, zielony, schowany głęboko w koszu z zabawkami. Choć oszczędna w słowach, książka i świetne ilustracje oddają złożone uniwersum dziecięcego świata emocji.

SERIA „CZYTAM SOBIE” / TEKST I ILUSTRACJE: AUTORZY ZEBRANI / WYDAWNICTWO HARPER COLLINS

Dobrze wam znana seria do nauki samodzielnego czytania powiększa się na wiosnę o nowe tytuły. Trzy poziomy trudności od 200 do 2800 słów czekają na adeptów składania sylab i liter, a do grona autorów dołączyli ci świetnie wam znani, jak Sylwia Chutnik. 3,2,1… wyruszamy w stronę parkietu tanecznym krokiem, prosto w objęcia roztańczonego pudla! W liliowym wdzianku, po uszy w cekinach zadaje szyku w rytm szalonego disco. Czy ten hit skończy się popisowym występem u boku pana kota? Zo-ba-czy-cie sami! A gdy kilkulatek złapie już bakcyla do czytania, podsuńcie mu kolejne nowości z tej serii, w tym „Wielki Bal” czy „Lola i ptaki”.

„OGŁOSZENIA DZIECI, NIEDZIECI, STWORZEŃ I RZECZY” / TEKST: DOROTA KASSJANOWICZ / ILUSTRACJE: PAULINA DANILUK / WYDAWNICTWO TEKTURKA

Aaaby kupić ciszę, zadzwoń pod numer… Gdy byłam mała, uwielbiałam oglądać ogłoszenia drukowane w codziennej gazecie. Te dumne litery A, co zgarniają pierwszeństwo w kolejce do reklamy, te wszystkie chomiki, perskie koty i korepetycje z matematyki. Dziś internetowe anonse już na mnie wrażenia nie robią. Ogłoszenie prawdziwym majstersztykiem być potrafi, zwłaszcza jak działa w duecie z ilustracją – przekonacie się, sięgając po nowość wydawnictwa Tekturka. Czterdzieści jeden wierszowanych ogłoszeń świetnie ilustrowanych przez Paulinę Daniluk – w żonglerce abstrakcją, humorem i pomysłem nie mają sobie równych. Czy gąbka szuka wody? Czy szczotka czeka na buzię chętną na wieczorną toaletę? Głowie brak pomysłów czy książce zerwanej okładki? Ogłoszenia to równocześnie zagadki – tropimy i łączymy nadawcę i adresata, a jest to zabawa naprawdę dla całej rodziny.

„BOHATEROWIE MAGICZNEGO DRZEWA, STWÓR” / TEKST: ANDRZEJ MALESZKA / WYDAWNICTWO ZNAK EMOTIKON

Uwalniamy wyobraźnię i przenosimy się do świata, w którym psy mogą rozmawiać, dzieci sterować magicznym pojazdem lub za sprawą pochopnie wypowiedzianego życzenia zamienić się w postać wielkości myszy. A wszystko zaczęło się od atramentu i jego mocy – tu każdy fan serii książek Andrzeja Maleszki ze zrozumieniem pokiwa głową. Cykl Magiczne Drzewo o przygodach Julki, Kajetana, Alika i psa Budynia rozrasta się w iście magiczny sposób, co cieszy, bo każdy plan na oderwanie głów od tu i teraz jest dobry. Wszystkie tomy z serii „Bohaterowie Magicznego Drzewa” biorą pod lupę nieznane dotąd przygody poszczególnych bohaterów. Czas więc na Julkę, a jak Julka – to kłopoty. Zaczyna się od trudnej aklimatyzacji w nowej szkole, ot, zwykły 1 września. Ale potem nic już nie jest zwyczajne i przewidywalne. Jeśli lubicie, gdy wyobraźnia hula od strony do strony i bliski wam świat fantasy, z serią wydawnictwa Znak Emotikon, będzie wam po drodze!

„KONIBERKI. POWRÓT NA ŁĄKĘ” / TEKST: WERONIKA SZELĘGIEWICZ / ILUSTRACJE: ANIA JAMRÓZ / WYDAWNICTWO LITERÓWKA

Kolejny tom przygód małych stworków i tym razem wiosenny powrót do ich naturalnego habitatu. Koniki, motyle? Baśniowe postaci, które zabierają nas do zupełnie innego świata, rozpisanego na kilkanaście rozdziałów. Można je czytać na wyrywki, każdy tematycznie dotyka innego wyzwania, innych emocji i kłopotów do rozwiązania. To klasyczna forma – baśń, ale nie ta zakurzona z zeszłego wieku, lecz współczesna, skrojona na miarę dzisiejszego małego czytelnika. Bo koniberki – choć bliżej im wyglądem do ptaków – zmagają się z bardzo ludzkimi problemami: siła przyjaźni, rywalizacja, zazdrość, spory w rodzeństwie, bunt przeciwko nakazom, nieśmiałość, to tylko niektóre z zagadnień, z jakimi się spotkacie. Dobrze tak czasem odfrunąć gdzieś w bajeczną krainę z naszej zoomowej rzeczywistości.

„MAŁA KASZALOTKA I TAJEMNICA NOCY” / TEKST: PAULINA CHMURSKA / ILUSTRACJE: ELKA GRĄDZIEL / WYDAWNICTWO WILGA

Kolejna książka z serii Otulone Nocą, która zaprasza nas na podbój świata po zmroku. Tym razem nurkujemy w głębiny morskie razem z małą, bardzo gadatliwą i ciekawską kaszalotką. Jej rodzice zdecydowanie wolą się o zmroku przespać, a nie towarzyszyć w podwodnych wojażach, wybiera się więc w podróż za światłem przewodniczki – meduzy Pelagii. Na każdej stronie czekają na nas ciekawostki o oceanicznych głębinach oraz kaszalotach. Wiedzieliście, że te ssaki chodzą spać o 18:00? Ciekawe, czy małe kaszaloty zmagają się z budzikiem tak samo jak my rano? Wiemy natomiast, z jakimi zagrożeniami mierzą się morskie gatunki i lektura tej książki uwrażliwia na to małego odbiorcę.

„M JAK MORZE” / TEKST I ILUSTRACJE: JOANNA CONCEJO / WYDAWNICTWO FORMAT

Zdarzyło wam się kiedyś zapatrzeć w horyzont morza i doznać niewytłumaczalnego smutku? Szum fal z jednej strony koi, z drugiej – lubi z naszych szuflad w głowie i w sercu powymiatać wspomnienia, tęsknoty, czasem smutki. Każe sobie zadać pytania, na które nie znamy odpowiedzi. A może nie musimy ich znać? Dużo w tej książce niedopowiedzianych historii, umykają nam wraz z odpływem morza. Musimy je sami domyślić. Kim jest M? Kogo szuka lub opłakuje? Czy dzieciństwo właśnie umyka spod jego stóp, jak wymywany przez fale piasek klifu, bezpowrotnie? Za kim tęskni, ściskając słony kamyk w dłoni? Każda strona książki jest jak wizyta w galerii, nie wiem, czy to lektura tylko do czytania, czy też do kontemplacji. Ale do tego Joanna Concejo już nas przyzwyczaiła.

*

I jak – zostawiamy was z zaostrzonym na czytanie apetytem? Jeśli tak, to dobrze, bo mamy konkurs i sporą paczkę z książkami do przekazania dalej w świat!

Prosimy o odpowiedź w komentarzu na pytanie: jaką książkę polecacie do przeczytania podczas wiosennego spaceru z dziećmi na ławce i dlaczego?

WYNIKI: Dziękujemy za wasze wpisy, mamy już świetną listę spacerowych pozycji. Sandra, paczka leci do was by uzupełnić prastary atlas domowy.

Regulamin naszych konkursów znajdziecie tu.

Dodaj komentarz