Nie kupuj, zrób sam

7 pomysłów na własnoręcznie wykonane zabawki i ozdoby

Długie jesienne wieczory oznaczają więcej możliwości na rodzinne działania pod hasłem „do it yourself”. Podsuwamy wam 7 inspiracji na rękodzieło, czyli przedmioty, które polubią dorosłe ręce i maleńkie dłonie.

Domowe dzieła z cyklu „zrób to sam” to powód do dumy, patent na niepowtarzalne dekoracje wnętrza i pomysł na spersonalizowany prezent – taki od serca. Niezbędne elementy spokojnie znajdziecie w kuchni, dziecięcym pokoju albo parku czy przydomowym zieleniaku. Szykujcie podłogę lub blat stołu i włączajcie tryb kreatywny. Oto nasza mocna szóstka jesiennych inspiracji w duchu do it yourself.

 

*

ŁAPACZ SNÓW

Skoro jesienią i zimą śpimy znacznie więcej niż w cieplejszej połowie roku, zadbajmy o jakość owego snu. Indiański amulet składają się z drewnianej obręczy (spokojnie znajdziecie taką w sklepach plastycznych lub zwiniecie w miękkich patyków) pokrytej siecią ze sznurków, która ma za zadanie przepuszczać tylko dobre sny. Z okręgu powinny zwisać piórka i koraliki i inne ozdoby. Tutaj podpowiadamy, jak zrobić łapacz snów z jesiennych darów lasu i parku, a poniżej znajdziecie garść inspiracji wizualnych.

źródła zdjęć: 1, 2, 3, 4, 5 i 6

*

DREWNIANE STATKI

Wystarczy kawałek drewna znaleziony w lesie, patyk, sznurek i fragment płótna czy papieru, by wyczarować żaglówkę. Dryfujące rękodzieło można oczywiście spersonalizować – znajdzie się coś dla romantycznych żeglarzy (tu sprawdzą się fragmenty zbędnych koronek lub poplamionych serwetek) i buntowniczych obieżyświatów płynących pod zawadiacką banderą. Popłyńcie z wyobraźnią!

źródła zdjęć: 1, 2, 3, 4, 5 i 6

 

*

MALOWANE DYNIE

Pyszniące się jesiennymi odcieniami dynie same w sobie są doskonałą ozdobą, ale trzeba przyznać, że robią też za wspaniałe płótno malarskie. Możecie je śmiało ozdabiać według potrzeb i uznania – sprawdzą się i minimalistyczne akcenty, i fantazyjne printy. Do malowania dyń nie sprawdzą się plakatówki – koniecznie wybierzcie farby akrylowe lub lateksowe, matowe lub z połyskiem. Bawcie się też kształtami odmian – podłużna dynia piżmowa chętnie zmieni się w zająca.

źródła zdjęć: 1, 2, 3, 4, 5, 6 i 7

 

*

OZDOBNE KAMYKI

Kto nie ma w domu kamieni znad morza albo tych pozbieranych w ulubionym parku czy lesie! Gładkie powierzchnie białych i szarych otoczaków aż się proszą o ich przyozdobienie. W ruch idą cienkie pędzle i farbki albo sznurki. Wyczarujcie na kamykach ulubione wzorki – tak powstałe będą dobrą dekoracją w pokoju, budulcem do tworzenia małych dzieł sztuki albo elementami do gier i zabaw, choćby w podróży.

źródła zdjęć: 1, 2, 3, 4, 5, 6

 

*

PAPIEROWE MASKI

Może do karnawału jeszcze daleko, ale umówmy się – maski są najlepszym pretekstem do zabaw i kreowania baśniowych scen w zaciszu dziecięcego pokoju A może zbliżają się urodziny waszych dzieci, które najbardziej na świecie lubią przemieniać się w zwierzaki? Scenografia domowego przyjęcia niemal gotowa. Pozbierajcie kartony i papierowe pudełka i talerzyki – będą doskonałą bazą do tworzenia masek. Kolory i dodatki zostawiamy wam, ale przydadzą się też inspiracje – łapcie je.

źródła zdjęć: 1, 2, 3, 4, 5 i 6

 

 

*

DOMOWE INSTRUMENTY MUZYCZNE

Tak się składa, że jednego wieczoru jesteście w stanie stworzyć instrumenty, które obsłużą całą rodzinną orkiestrę. Co powiecie na fletnię ze słomek? Papierowych, oczywiście! Mali entuzjaści meksykańskich rytmów w mig pojmą, jak zrobić superłatwe marakasy z plastikowych łyżeczek i pojemników od Kinder Niespodzianki wypełnionych suchą kaszą. Bębenki spokojnie zmajstrujecie ze starych pudełek, a butelka po płynie do prania wespół z rolką po papierze kuchennym zmienią się w gitarę. Dzieciaki, gramy!

źródła zdjęć: 1, 2, 3, 4, 5 i 6

*

FIGURKI Z ROLEK PAPIERU

Wiadomo, że nie zdołamy wykorzystać ich wszystkich, ale część rolek papieru, które nieustannie generują nasze mieszkania, są dobrym punktem wyjścia do stworzenia zabawek. Co powiecie na niegroźnego rekina albo smoka ziejącego ogniem z bibuły? Dla domorosłych budowniczych jest opcja skonstruowania wiatraka, a majsterkowiczom polecamy wystartować z rakietą.

źródła zdjęć: 1, 2, 3, 4, 5 i 6

*

Mamy nadzieję, że nastroiłyśmy was na rodzinne majstrowanie w duchu „zrób to sam”. Podpowiecie, jakie są wasze patenty na wspólne kreatywne wieczory?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.