edukacja zabawki

Nauka przez zabawę. Jakie zabawki wybrać?

By dzieci małe i duże lubiły się uczyć

Nauka przez zabawę. Jakie zabawki wybrać?
Lidia Dzwolak

Właściwie to dzieci uwielbiają się uczyć. Każdy ich dzień jest pełen zdobywania nowych doświadczeń i wiedzy. Fajnie jest, kiedy przedszkole i szkoła podążają za naturalną ciekawością dziecka. A co możemy zrobić w domu, żeby wesprzeć dzieci na edukacyjnej ścieżce? Mądrze się bawić.

Zabawa pozwala na powiązaniu tego, co wiemy z lekcji, z tym, co dzieje się w świecie. Dlatego idealne do zabawy stają się w pewnym momencie zestawy do eksperymentów chemicznych, zabawki botaniczne, kalejdoskopy… Przejrzałyśmy ofertę sklepów w poszukiwaniu takich zabawek. Postanowiłyśmy też się im przyjrzeć pod okiem Patrycji z bloga Mamagang, która jako matka 5 synów o edukacji przez zabawę wie chyba wszystko.

 

*
ARCHITEKTURA OD MAŁEGO

Zabawy z przestrzenią to potężna inwestycja w zdolności poznawcze dziecka. Klocki Meli, które pozwalają się ze sobą łączyć na różne sposoby, ćwiczą motorykę małą i wyobraźnię. Każda zabawa tymi klockami rozwija myślenie przestrzenne, trenuje kombinowanie z płaszczyznami, i za każdym razem jest w niej architektoniczna wizja. Ta zabawa, którą można włączyć już od 1. roku życia dziecka, to inwestycja w jego przyszłe zdolności matematyczne i geometryczne. Uczy dodawania i odejmowania. Warto wiedzieć, że klocki Meli to polski, opatentowany produkt.

Klocki Meli czekają tutaj.

*
MATEMATYKA PRZEDSZKOLAKA

Oto matma dla przedszkolaka. Układanie puzzli stymuluje rozwój mózgu: jest treningiem pamięci i koncentracji, uczy rozpoznawania kształtów oraz logicznego myślenia. Puzzle rozwijają też wiarę we własne możliwości, ćwiczą sprawność manualną dłoni i cierpliwość.

Francuskie puzzle Uczę się liczyć Janod to aż metrowa układanka. Składa się z okrągłych elementów z grubego kartonu, które należy połączyć ze sobą we właściwej kolejności, oraz z 10 drewnianych przestrzennych cyfr – do umieszczenia w odpowiednich miejscach. Czy mali odkrywcy znają już wszystkie nazwy zwierząt umieszczonych na planszach? Do układanki dołączono woreczek, który pozwala na przechowywanie puzzli – dzieci potrafią też wykorzystać go na inne sposoby, i robią z klocków sensoryczną zgadywankę.

Z kolei zestaw Poznaję cyfry Czuczu to edukacyjne karty ze zmywalnym pisakiem. Są doskonałe do samodzielnych zabaw kanapowych, do zabrania w podróż czy w gości. Przydadzą się zerówkowiczom, a nawet trochę młodszym dzieciom, które ćwiczą liczenie i pisanie po śladzie. W ofercie Czuczu znajdziemy też podobny zestaw do nauki liter!

Puzzle Uczę się liczyć są do kupienia tutaj, a zestawy Czuczu tutaj.

 

*
MAŁY EKSPLORATOR

Wyjdźmy z uczeniem się w prawdziwe życie. Chodźmy na spacer, zobaczmy jak, mieszkają owady, jak mienią się ich pancerzyki, gdzie znajdują się oczy. Pamiętajmy, by łowy były bezkrwawe! Tu przyda się nam zestaw do łapania i obserwacji owadów ze sklepu Szara Mysz. To dobry moment, żeby przyjrzeć się ostatnim żukom i muchom, będzie w sam raz na wiosnę! Sprawdźmy też, co tam słychać w świecie flory. Czy rośliny rzeczywiście rosną z nasion? Które mają korzenie, a które bulwy? Zestaw ogrodniczy pasuje do dziecięcych rąk i zachęca do samodzielnej troski o rośliny. Może naszego podlewania będzie w domu trochę mniej, jeśli dzieci wkręcą się w rośliny?

Zestawy ze sklepu Szara Mysz dostaniecie: ogrodniczy tutaj,  a entomologiczny tutaj.

Mały eksplorator musi też wiedzieć, o której godzinie zachodzi słońce i kiedy mama wraca z pracy do domu. Drewniany zegar do nauki czytania godzin to niezbędna zabawka na pewien etap rozwoju dziecka. Warto, by maluch nauczył się tej czynności właśnie na zegarze ze wskazówkami, takim jak ten drewniany Melissa and Doug. To on pozwoli zrozumieć, jakie są relacje między godzinami a minutami. Zegar cyfrowy niestety tego nie potrafi!

Zegar do nauki czytania godziny czeka tutaj.

*
DOMOWE EKSPERYMENTY

W sklepie Tublu znajdziecie wiele zabawek, które pozwolą na stworzenie laboratorium. Zestaw Purple Cow do zabawy z kolorami pozwala na przykład stworzyć lodową kulę z kolorowymi tunelami, przygotować kolorowy roztwór z różnych substancji, a następnie przekształcać i zmieniać kolory. W metalowej puszcze znajdziemy składniki i instrukcje do 6 kolorystycznych eksperymentów. Druga puszka zawiera zestaw do eksperymentów z wodą (hurra!), kolorami i bąbelkami. Mali laboranci uczą się między innymi, jak utrzymać bańkę, aby nie pękła, i jak robić kolorowe bąbelki.

Zestaw do zabawy z kolorami czeka tutaj, a ten do eksperymentów z pianą – tutaj.

 

*
ŚWIAT – MAŁY CZY DUŻY?

Mały, jeżeli w puszce masz zestaw do gry Purple Cow Mały Odkrywca, która czyni cię Krzysztofem Kolumbem. Dzięki niemu objedziesz wiele ciekawych krajów i dowiesz się o nich naprawdę sporo. Świat robi się trochę większy, kiedy układasz puzzle z mapą świata Apli. Poznasz kontynenty, państwa, budowle, roślinność, zwierzęta i wiele innych! A na koniec czas zagubić się – a może właśnie odnaleźć – w kosmosie. Kosmos to nasz duży dom, warto wiedzieć, gdzie w nim jesteśmy. Modelowi Układu Słonecznego do samodzielnego złożenia towarzyszą dokładne informacje o planetach. A co z najmłodszymi odkrywcami świata? Kiedy starsi majstrują przy ciałach niebieskich, młodszym można podsunąć pierwszy kalejdoskop Apli do samodzielnego zmontowania. Dzięki temu powstaje piękna zabawka, ale to nie wszystko. Składanie kalejdoskopu to pierwsza lekcja o optyce i magii luster.

 

*
TROCHĘ ANATOMII

Tutaj w sukurs znowu przychodzi Czuczu. Z najmłodszymi zacznijmy od układanek – najpierw tej z dużymi kawałkami. W pudełku Moje ciało mamy puzzle o wyszczególnionych układach wewnętrznych ludzkiego organizmu, a dla dzieci wiedza, że coś mamy w środku, to prawdziwe odkrycie. Trochę starsi mogą układać puzzle obserwacyjne Ciało człowieka, które oferują porządną porcje wiedzy. Dowiemy się dokładnie, gdzie mamy dane organy, a na plakacie doczytamy wiele ciekawostek. Na koniec czas na pierwszy model anatomiczny! W zestawie Lisciani Giochi znajdziemy szkielet do samodzielnego złożenia, wiele ciekawych informacji, a nawet pierwszy podręcznik do anatomii.

Układanki Czuczu można dostać tutaj, a zestaw ze szkieletem tutaj.

 

*

Publikacja powstała dzięki wsparciu marek Meli, Janod, Czuczu, i sklepów: Dami, Szara Mysz, Tublu.