Nasze ulubione księgarnie

Część druga.

Oto druga część naszego przewodnika po fajnych polskich księgarniach (tutaj znajdziecie pierwszą). Nie ma ich wcale tak mało! Da się więc omijać wielkie sieci i szukać dobrej lektury w kameralnych, przyjaznych dzieciom miejscach, gdzie oferta wybrana jest starannie i ze smakiem, sprzedawca - nieraz sam właściciel - podpowie nam, po co warto sięgnąć. To miejsca, do których lubimy wracać. Za pomoc w stworzeniu drugiej części przewodnika dziękujemy Wam - czytelnicy i czytelniczki! Wiele Waszych ulubionych księgarni znajdziecie poniżej.

* * *

Tarabuk

Browarna 6 (bliżej Lipowej), Warszawa

 tarabuk-11150869_10153159429251047_4198787278780039530_n tarabuk-11357172_10153237946106047_846538676429218050_o

Miejsce, które wrosło się w warszawskie Powiśle niemal tak samo, jak bloki na Górnośląskiej. Jego byt został ostatnio zagrożony absurdalną podwyżką czynszu, ale Warszawiacy natychmiast włączyli się w akcję ratowania ulubionej księgarni i miejsca spotkań rodzin. Warto zaglądać do Tarabuka o różnych pora dnia i tygodnia. Można trafić na spotkania kółka szachistów, filozofów lub hafciarek. „W naszej księgarni nigdy nie zabraknie zrozumienia dla temperamentu dzieci. Książki są dla nich jak pożywienie. Ja najbardziej lubię Zwierzątka  Konrada Świtały, który poważnie potraktował możliwości percepcji estetycznej dziecka. Lubię też cykl Urodziny Prosiaczka Oli Woldańskiej-Płocińskiej za mądrą, a lekką i pozytywną treść, a także wspaniałe ilustracje, i Gelsomino w kraju kłamczuchów Gianni Rodaiego - za humor i rozrywkę z najwyższej literackiej półki."

* * *

Jak wam się podoba

Emilii Plater 4, Warszawa i Wielopole 32/3, Kraków

jaksiewampodoba2 jaksiewampodoba3 copy

jaksiewampodoba1

Książki - przede wszystkim po angielsku - można tu wybierać już od dekady. Albumy o sztuce, modzie i architekturze uzupełnia świetna oferta dla dzieci: „Często zamawiamy książki, które w zachwycie polecamy ze słowami, że liczymy na to, że któryś z polskich wydawców się odważy. Czasem tak się dzieje! Mamy na półach to, co naszym zdaniem jest najbardziej wartościowe w kontekście zabawy, przyjemności, nauki i rozwoju dziecka. A na wakacje polecamy na przykład Olivera Jeffersa Once upon a time in an alphabet, Hug machine Scotta Campbella, Dinner that cooked itself J.C.Hsyu i Kenard Pak, Goodnight already! duetu John i Davies.” (zdjęcia: Kamila Szuba)

* * *

BAJKA i INCAL

ul. 11 Listopada 23 i ul. Brzezińska 21, Koluszki

[gallery type="rectangular" size="full" ids="30184,30186"] OLYMPUS DIGITAL CAMERA Dwa koluszkowe adresy, które trzeba znać. Wpisane w życie mieszkańców ale nie tylko, bo do INCALA pielgrzymuje się po komiksy. Właściciel - kontynuując księgarską tradycję rodzinną- komiksem fascynuje się od dzieciństwa.: jest także rysownikiem, scenarzystą i branżowym publicystą. Z kolei BAJKA to kameralne, wypełnione książkami miejsce, z którego nasze dzieci nigdy nie wychodzą z pustymi rękami. „Dzieci wychodzą z księgarni z przytuloną książką, nie chcą pakować jej do reklamówki, cieszą się wybrana pozycją. Książki dla dzieci bywają ciekawe również dla rodziców, niektórzy z nich wolą je od pozycji dla dorosłego czytelnika. Co polecamy na wakacje? Czytanie Z tatą w przyrodę i czerpanie garściami wakacyjnego słońca.”

* * *  Firmin

Targ Węglowy 1, Gdańsk

Firmin 3 copy

[gallery type="rectangular" size="full" ids="30198,30202"] Jedno z najmilszych miejsc do odwiedzenia w Gdańsku. Kiedy po 20 latach zamknięto księgarnię GWO, pracownicy postanowili w tym samym miejscu stworzyć własne miejsce. Udało się wbrew wszelkim przeciwnościom losu, a my dzięki temu możemy buszować wśród albumów o sztuce lub wzornictwie. W tym czasie dzieci przepadają przy regałach dla młodszych, lub idą na któreś ze świetnych warsztatów. „Naszym patronem jest budzący czułość, sympatyczny i niezwykle oczytany... szczur – filozof. W księgarni zresztą roi się od myszy i szczurów książkowych. Pieczołowicie przygotowywana przez nas witryna przyciąga gapiów i przede wszystkim dzieci, które są tu zawsze mile widziane. Tu śmieją się głośno, kiedy mają na to ochotę. Młodość to nieskrępowana energia. Nigdy się nawzajem nie uciszamy. My też nieustannie trajkoczemy i często zachowujemy się niezbyt poważnie. W wakacje warto z dzieckiem przeczytać: Regulamin na lato Shauna Tana, Lato Muminków Tove Jansson, Lato Stiny Leny Anderson, Piaskowego wilka Asy Lind i zdecydowanie obejrzeć i zachwycić się Falą Suzy Lee.”

* * *

Bajbuk

Zwycięzców 19, Warszawa

[gallery type="rectangular" size="full" ids="30179,30175"] bajbuk 5ladnebebe copy Od sześciu lat na Saskiej Kępie książki kupuje się na ulicy Zwycięzców. Trzy kobiety, trzy osobowości i jedna miłość do czytania- to solidne podstawy miejsca z bogatym, ale bardzo starannym wyborem książkowym. Dzieci i rodzice znajdą zawsze coś dla siebie: obok literatury pięknej jest obszerny dział non-fiction, dalej książki kulinarne, o rodzicielstwie oraz prawie cały regał z kryminałami. A jeszcze obok: planszówki! „ Nie byłybyśmy sobą, gdybyśmy nie miały w ofercie także różnych cieszących oko gadżetów - breloczków, notesików, płóciennych toreb i ręcznie szytych przytulanek. U nas dzieci czują się jak u siebie w domu - biorą książki z półki, zasiadają na kanapie i przeglądają, wybierają, czytają. Latem polecamy uroczą opowieść o wakacjach z dziadkiem Lato Stiny, dla nieco starszych - Jak mama została Indianką, a z dziećmi w wieku 7+ poruszającą i fantastycznie zilustrowaną Legendę o Sally Jones. Warto też wspólnie wnikliwie przestudiować Pod ziemią / pod wodą.”

* * *

Księgarnia artystyczna

pl. Małachowskiego 3, Warszawa

003982

Warszawska Zachęta chętnie gości dzieci (lubimy weekendowe warsztaty!), i nie inaczej jest z jej księgarnią. Od kilku lat zaglądamy tam całą rodziną, bo obok albumów i katalogów wystaw znajdujemy świetne książki dla dzieci - dopracowane pod względem merytorycznym i edytorskim. Ilustrowane przez wybitych grafików i pisane przez najlepszych autorów. „U nas dzieci mogą swobodnie buszować w książkach. Oglądać, czytać z rodzicami lub samemu na wygodnej kanapie i śmiać się bardzo głośno (choć jesteśmy w galerii sztuki). A rodzice mogą się poradzić, co do wyboru książki, bo każdy tytuł dokładnie oglądamy i słuchamy opinii innych czytelników.”

* * *

Bookoff

Ogrodowa 7, Warszawa

bookoff

bookoff 1 copy

bookoff 3 ladbebebe copy

Parę lat temu klienci Bookoffu zaglądali po najbardziej pożądane albumy fotograficzne, teraz wpadają z dziećmi. Podczas gdy dorośli wertują książki o sztuce lub najciekawsze wydawnictwa poświęcone kulinariom, dzieci buszują po świetnie zaopatrzonym dziale dziecięcym - choć tu również nie brakuje pozycji zachęcających do kontaktu ze sztuką. „Z chęcią wracamy do klasyków polskiej ilustracji. Mali odkrywcy znajdą u nas też odpowiedzi na frapujące ich pytania: co znajduje się pod ziemią, a co pod wodą? Jak żyć na Ziemi? Co dzieje się ze zgubionymi skarpetkami w czasie prania? Co to takiego dobro i zło…? U nas dzieci mają swój kącik na wyłączność. Nie każdy dorosły jest w stanie zrozumieć dlaczego Pomelo wyrusza za mur ogrodu albo dlaczego pewnego dnia Żabka poczuła się najsmutniejszą żabką na świecie.” Macie swoje ulubione księgarnie? Podzielcie się nimi koniecznie w komentarzach.  

15 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.