ekologia electrolux x ładne bebe vintage

Najlepsze miejscówki z rzeczami z drugiej ręki

Mapa sklepów w całej Polsce – podaj dalej!

Najlepsze miejscówki z rzeczami z drugiej ręki
materiały prasowe

Niechaj hasło „second hand is the first choice” zagości w naszych domach i sercach. Podpowiadamy, dokąd się udać, by je wcielić w życie!

Jeśli śledzicie Ładne Bebe, wiecie, że drugi obieg i ubrania vintage należą do naszych ulubieńców. Buszowanie w second handach jest przyjemne, przyznajemy, ale sprawa jest też poważniejsza – buszujmy dla dobra naszej planety. Dziewczyny z BUBA Kids przypomniały nam, że już wyprodukowanych ubrań wystarczy dla sześciu pokoleń do przodu! Zosia Zochniak z Ubrań do Oddania na naszych łamach zachęcała do przeorientowania myślenia na tor drugiego obiegu właśnie: bo dziś to już, bez wielkich wyrzeczeń, może być nasz pierwszy wybór.

Dlatego poniżej, we współpracy z marką Electrolux, zbieramy listę najfajniejszych – naszym i waszym (dzięki za podpowiedzi na IG) zdaniem – sklepów stacjonarnych. Znajdziecie w nich ubrania dla dzieci i siebie, drogie mamy, plus zabawki, sprawne akcesoria i przedmioty codziennego użytku. No to lecimy!

BABALOU

Ten sklep to letnia świeżynka, a już zdążył podbić mamine serca (wiemy, bo kilka z Was nam go rekomendowało). Babalou na Białołęce gromadzi skarby dla najmłodszych, czyli wyselekcjonowane ubranka, zabawki i książki dziecięce z drugiej ręki. Założyła go Magda – mama dwóch dziewczynek, wie zatem, co się sprawdzi dla małych ludzi! Pssst… Tu też spokojnie możemy skompletować niemowlęcą wyprawkę.

adres: ul. Płochocińska 18a, lokal U2, Warszawa
ceny: $–$$

FRAJDA

Cześć, Gdańsk! Jeśli jesteście z Trójmiasta albo będziecie tam przejazdem, koniecznie zajrzyjcie do Frajdy – to prawdziwe królestwo dla dzieciaków. Jego założycielka ma niesamowite oko do perełek vintage i tworzy świetne sety. Do tego dodajmy soczyste barwy – sklepikowi przyświeca hasło „happy color for happy kids” na witrynie – i mamy pyszną miejscówkę ze skarbami z drugiej ręki.

adres: aleja Jana Pawła II 4C, Gdańsk
ceny: $–$$

TURNUSY

Na starym mieście w Krakowie jest piękna witrynka, która mocno zachęca, żeby wejść do środka, gdzie pyszni się obieg wtórny. W Turnusach można wynająć wieszaki, a na nich często mieni się coś dla dzieciaków – aktualnie rządzi sezonowy superregał z ciuchami outdoorowymi i merynoskami dla maluchów. Znajdziemy tu też urodziwe plakaty i rękodzieło od zaprzyjaźnionych, rodzimych twórców.

adres: ul. Smoleńsk 15, Kraków
ceny: $–$$

BUBA Kids

W Bubie to dopiero są skarby! Sklep założyły Klara i Karolina, dwie mamy (w sumie piątki dzieci) z Mokotowa – sąsiadki z jednej kamienicy, wielkie fanki second handów i od 2 lat wspólniczki w projekcie less waste. Ich wspólne dziecko to BUBA Kids, czyli autorski second hand oraz komis z ubraniami i dodatkami dla dzieci i rodziców. Tutaj ceny zaczynają się od 10–15 zł, a bywa, że kończą na 300 zł – w zależności od łupów. Czasem można upolować ubranka Tinycottons, Bobo choses albo The Animal Observatory.

KULA LUMP

Serwus z poznańskiego Łazarza! Tu Aga i Michał (wespół z psem Felkiem) prowadzą świetne miejsce – miks second handu z perłami vintage i kameralnego komisu. KULA LUMP to też mała skarbnica dziecięcych ubrań z drugiej ręki. Poza cudami do szafy jest wielki regał z książkami i sporo smaczków do wnętrz, jak ceramika, a nawet lampy. Bonus: epizodycznie złapiemy tu ubrania z drugiego obiegu z kultowymi nadrukami Mazzal studio.

adres: ul. Łukaszewicza 33, Poznań
ceny: 
$–$$$

twice upon a time

W kameralnym stołecznym komisie znajdziemy pyszną selekcję ubranek, zabawek i akcesoriów z drugiej ręki – możemy zatem i kupować, i sprzedawać. Twice Upon a Time na Mokotowie założyły Natalia i Dominika – przyjaciółki i podwójne mamy, bazując na świetnej jakości i sprawdzonych (często ikonicznych) markach poświęconych dziecięcej modzie i niemowlęcej wyprawce. Tak, tak – dziewczyny pomogą skompletować wyprawkę w duchu zero waste.

adres: ul. Narbutta 53, Warszawa
ceny: 
$–$$$

Friki.kids

Piątka ze Szczecina! Na tutejszym Bazarku Pogodno kryje się skarbnica ubrań i ubranek z drugiego obiegu. We Friki.kids znajdziemy przede wszystkim ciuszki, akcesoria i zabawki dla dzieci, ale bywają też sukienki i koszule dla mam w ciąży. Ceny są mile niskie, za to rzeczy – wyłącznie w idealnym albo bardzo dobrym stanie (zdarzają się modele z metkami).

adres: Ryneczek Pogodno, ul. Reymonta 3, Szczecin
ceny: 
$–$$

Coś na rzeczy

W serduchu Poznania, przy Świętym Marcinie jest pasaż, w którym znajdziemy komis z serdecznym klimatem. W Coś na rzeczy pysznią się ubrania (głównie dorosłe, ale wszystko zależy od tego, co przyniesiemy na wieszaki), książki i użyteczne przedmioty do wnętrza, jak lampki czy ceramika. Możemy tu kupować i sprzedać, a przy okazji uciąć pogawędkę z Anitą – przefajną szefową!

adres: Święty Marcin 45 (w pasażu), Poznań
ceny: 
$–$$

ZnówWObiegu

Drugi obieg świetnie funkcjonuje w sieci. Dobrze wyposażonych platform i sklepów jest cała masa, ale my w pierwszej kolejności polecamy inicjatywy tych podmiotów, które dobrze znamy.

Jedna z platform, z których sami jako rodzice korzystamy, to sklep kidaroo.pl, który niedawno uruchomił sprzedaż rzeczy z drugiej ręki. Trafiają tam rzeczy z różnych powodów zwrócone przez klientów, albo np. te, których opakowania zostały uszkodzone w transporcie – a więc takie, które w wielu przestrzeniach sprzedażowych nie mają już szans funkcjonować w pierwszym obiegu – i to mimo, że spokojnie by mogły! Kidaroo pragnie uwrażliwić swoich klientów na ten aspekt i sprzedaje to produkty po obniżonych cenach. Warto!!

adres: kidaroo.pl/znowwobiegu/
ceny: 
$–$$$

Założymy się, że znacie jeszcze inne cenne miejscówki z rzeczami z drugiego obiegu – koniecznie podzielcie się w komentarzach.

A my zachęcamy, by zamiast kupować nowe ubrania, penetrować second handy i zadbać o pielęgnację ciuchów, by mogły służyć wam i kolejnym użytkownikom!

*

Materiał powstał przy współpracy z marką Electrolux. 

Sprzęt piorący i suszący Electrolux to gwarancja jakości, dzięki której nasze ubrania będą poddane właściwie dobranej i czułej pielęgnacji. To ona w dużej mierze odpowiada za to, jak ubrania wyglądają i jak długo nam służą – i dlatego też Electrolux aktywnie wspiera ideę drugiego (i każdego kolejnego!) obiegu. Zachęcamy więc nie tylko do kupowania w second handach, ale i pożyczania sobie ubrań, przekazywania ich, gdy robią się za małe czy za duże, albo gdy zwyczajnie już nie mamy ochoty ich nosić. Zwrócenie uwagi na dopasowane do potrzeb tkanin i ubrań pranie oraz suszenie sprawi, że nie będziemy musieli (ani chcieli) zbyt często wymieniać garderoby. To oszczędność czasu, pieniędzy, ale i oddawanie pożyczonych zasobów środowiska naturalnego, które są realnym kosztem produkcji nowych ubrań.

Dodaj komentarz