szorty w Ładne Bebe

Nadchodzi „babciowe”

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o nowym świadczeniu

Nadchodzi „babciowe”
archiwum Ładne Bebe

„Babciowe” to nazwa nowego świadczenia, zapowiedzianego przez premiera Donalda Tuska. Kwota „babciowego” wynosić będzie 1500 zł i będzie ono przysługiwało matkom, które zdecydują się wrócić do pracy po urodzeniu dziecka. Pytanie: kiedy uruchomione zostaną wypłaty świadczenia?

OD KIEDY?

Już w 2024 roku pojawi się nowa forma wsparcia dla pracujących rodziców. Jak podają media, świadczenie „Aktywny Rodzic”, zwane potocznie „babciowym”, ma za zadanie zachęcić młode matki do powrotu na rynek pracy.

Premier Donald Tusk w exposé wygłoszonym 12 grudnia zapewnił, że tzw. „babciowe” będzie wypłacane w 2024 roku. „Wypłacimy każdej mamie, każdej rodzinie, wszystkim rodzicom, którzy potrzebują pomocy na opiekę nad swoim maleństwem, 1500 zł miesięcznie” – zadeklarował w Sejmie Tusk. Nowe świadczenie, w przeciwieństwie do programu 800 plus, które ma znaczenie socjalne, będzie stanowić wsparcie o wymiarze demograficznym i ekonomicznym. Te dwa czynniki mają – wedle prognoz – trwale zmotywować kobiety do powrotu do pracy po narodzinach dziecka.

DLA KOGO?

Świadczenie przysługiwać będzie młodym matkom, które spełnią trzy warunki. Po pierwsze, zdecydują się wrócić do pracy. Po drugie, dochód rodzica musi osiągnąć przynajmniej poziom najniższego krajowego wynagrodzenia (czyli 4242 zł brutto od stycznia, zaś od lipca 4300 zł brutto). Trzecim i ostatnim warunkiem jest wiek dziecka – prawo do „babciowego” mieć będą rodziny z dzieckiem poniżej trzeciego roku życia.

DUŻO CZY MAŁO?

Trwają dyskusje na temat wysokości świadczenia dla matek. Zdaniem ekspertów kwota 1 500 zł nie zaspokoi podstawowej potrzeby kobiet wracających na rynek pracy, czyli opłacenia niani. Jak twierdzi zacytowana przez Rzeczpospolitą Katarzyna Łodygowska, ekspertka prawa pracy: „Świadczenia starczyłoby na żłobek, ale placówek opieki poza dużymi miastami brakuje”.

Rodziny wciąż liczyć mogą na dotychczasowe świadczenia, takie jak „becikowe”, świadczenie wychowawcze 800+, zasiłek rodzinny dla osób w trudnej sytuacji materialnej oraz świadczenie z rodzinnego kapitału opiekuńczego, czyli 12 000 zł na drugie i kolejne dziecko.

Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące bieżących spraw znajdziecie w dziale SZORTY.

Dodaj komentarz