Na obrzeżach miasta

Przegląd urokliwych miejscówek blisko dużych miast

Wraz ze zbliżającym się długim weekendem znowu myślami uciekamy za miasto. A tę krótką ucieczkę idealnie wpisuję się kolejna odsłona nasze podróżniczego cyklu tworzonego wspólnie z Beatą notsofar. Tym razem szukałyśmy miejsc, do ktorych dojazd nie zajmie nam za dużo czasu. Zobaczcie co znalazłyśmy.

***

Szybko, szybko, bez hałasu!

Szybko, szybko, nie ma czasu!

A ja chciałbym przez kałuże

Iść godzinę albo dłużej…. (D. Wawiłow, Szybko)

Znacie to? To był mój dziecięcy protest song. I chyba nadal jest. Mieszkamy w mieście. Rozciągnięci między grafiki czterech osób. Uczennice to nie niemowlaki, które przypięte do mamy pójdą z nią wszędzie. One mają swoje plany. My swoje. A spotkanie się we wspólnym punkcie często graniczy z cudem. I pewnie dlatego daleko nam do trybu slow life. Raczej wkręceni w miejskie trybiki zapylamy jak te króliczki z reklamy. Dopóki nam się baterie nie skończą.

Przy życiu trzyma nas spoglądanie w kalendarz. Utkany rezerwacjami na kilka miesięcy do przodu. To nasze przerywniki od życia, od obowiązków, od patrzenia na zegarek, od ciągłego „szybciej!”. To nasza przestrzeń do bycia razem. Takiego zwyczajnego w niezwyczajnych miejscach. Bez specjalnego planu, ze snuciem się bez celu i grafiku. Ładującego baterie na kilka następnych tygodni. Do następnego razu.

Poznajcie miejsca wpisane do naszego kalendarza. Może staną się i Waszymi przerywnikami od życia. To miejsca, w których odpoczniecie, złapiecie dystans, a w pakiecie dostaniecie energię, dzięki której będziecie mogli stawić czoło miastu.

* * *

Wiejska Zagroda Podlasie 

Warszawa 230 km, Biała Podlaska 140 km, Białystok  65 km

To miejsce, w którym musicie zwolnić. Marlena i Robert tak je zaczarowali, że jedyne, co będzie kojarzyć Wam się z tym miejscem to nieskrępowana wolność, brak problemów, kontakt z naturą. To wszystko w domu urządzonym w folkowym stylu, przytulnym, doskonale wyposażonym. No i oczywiście: z hamakami! Wokół Puszcza Białowieska, czyli miejsce na cudowne wycieczki i nadzieja na spotkanie z żubrem. Niedaleko Bojarski Gościniec, jeśli postanowicie się zbuntować i nie gotować w ogóle. No ale zróbcie chociaż ognisko! Z fruwającymi iskrami, kiełbaskami i pieczonymi ziemniakami, które będą parzyć Was w ręce. A wieczorami planszówki, książki, sauna – czysty relaks i święty spokój.

Więcej informacji znajdziecie tu.

zagrodapodlasie

zagrodapodlasie2

zagrodapodlasie3

zagrodapodlasie1

***

Modra Chata

Gdańsk 45 km, Bydgoszcz 150 km

Dom na Kociewiu. Wśród drzew i łąk. I czuję, że jest absolutnie magiczny. Proste wnętrza, które mają coś z bajki. Patrzysz i wiesz, że będzie dobrze, bo czujesz, że zostały stworzone dobrą ręką. Wybrałam to miejsce na krótki wypad z przyjaciółmi. I już nas widzę gapiących się przed siebie, dzieci bawiące się w domku na drzewie. Wieczorem policzymy gwiazdy, zrobimy ognisko. Rano będziemy pić kawę w ciepłym słońcu i słuchać śpiewu ptaków. Pójdziemy poszukać jeziora. Na pewno tak będzie. Wiem to!

modrachata6

modrachata5

modrachata4

modrachata2

modrachata1

modrachata

modrachata3

***

Głęboczek Vine Resort & Spa

Warszawa 190 km, Bydgoszcz 130 km

Dla tych, którzy mają akurat ochotę i chcą przeznaczyć trochę gotówki na odrobinę albo całkiem sporą dawkę luksusu. Chcieliby do Toskanii, ale nie mają tyle wolnego czasu. Hotel położony na wzgórzu, wśród winnic, dla smakoszy wina, fanów spa i widoków na jezioro. Dla potrzebujących leżakowania basen (również taki dla dzieci), a latem zajęcia dla dzieciaków. A jeśli traficie na ciepłe słońce, to będziecie naprawdę w raju.

Szczegółowe informacje tu.

gleboczek5

gleboczek4

gleboczek3

gleboczek (2)

gleboczek

***

Luli Raj

Poznań 30 km 

Wielkopolska wieś. A w niej dopracowany w każdym szczególe dom. Wybierzcie rodzinny pokój pachnący drewnem i wproście się do kuchni, w której nakarmi Was właścicielka. Nakarmi Was tak, żebyście mieli siłę wykorzystać wolny czas na spacery po lesie, przejażdżki rowerowe, spływy kajakowe lub zwykłe bycie i rozkoszowanie się samym miejscem.

Więcej o Luli Raju tu.

luliraj

 

luliraj4

luliraj1

***

W drzewach

Lublin 30 km, Warszawa 155 km

Wśród wąwozów Nałęczowa, zrodzone z pasji, zawieszone wysoko na drzewach drewniane domki. Zachwyciły nas wszystkim. Pięknie położone, wygodne. Pełne książek. Uwierzcie mi, pobudka wśród koron drzew jest czymś naprawdę wyjątkowym. Śniadanie, które przyniesie Wam Małgosia, w pięknym koszu, możecie zjeść na tarasie, jednocześnie podglądając ptaki. Grzebanie patykami w wąwozach, wygrzewanie się w słońcu na tarasie lub saunie, położonej też na drzewie, to jest gwarancja odpoczynku, wyczyszczenia głowy. Będziecie w niebie!

Więcej informacji znajdziecie tu.

wdrzewach2

wdrzewach

wdrzewach1

***

Fregata

Wrocław 70 km, Jelenia Góra 75 km

Na Dolny Śląsk jedziemy z okazji urodzin naszej starszej córki. Po pobycie w Polnej Zdrój wciąż chcemy wracać w tamte okolice. I chcemy więcej, i więcej. Fregata to pensjonat i restauracja położone nad Jeziorem Bystrzyckim (latem działa tam restauracja na wodzie). Czuję, że widoki będą niezapomniane. Fregata to odczarowane stare schronisko, które ktoś zmienił w klimatyczne, wyjątkowe wnętrze. Okiennice, urokliwe tarasy z koszami plażowymi, przemyślane wnętrza apartamentów, dodatki i dekoracje to wszystko zrobiło na nas ogromne wrażenie i czujemy, że będzie nam tam dobrze. Już dziś zamawiamy słońce!

fragata

fregata4

fregata1

fregata2

fregata3

***

Zagroda Kuwasy

Warszawa 230 km, Białystok 100 km

Cisza, spokój i brak zasięgu! Tam jedziesz być, jeść (najlepsza pomidorówka na świecie!), spacerować, słuchać opowieści właścicieli i głaskać okoliczną zwierzynę. Trampka zostawcie! Jest mój! Poza tym Dolina Biebrzy. Jeszcze niezaludniona tłumami turystów, więc naprawdę możecie zatracić się w ciszy i leniuchowaniu. Na koniec zajrzyjcie do spiżarni gospodarzy. Musicie stamtąd wrócić z wałówką. Będzie pomagała Wam się zatrzymać, gdy pęd będzie już nie do wytrzymania. (Maliny zamknięte w słoiku! Pycha!)

Dowiecie się więcj klikając tu.

zagrodakuwasy4

zagrodakuwasy2

zagrodakuwasy3

zagrodakuwasy

zagodkakuwasy1

***

Agroturystyka Na Skraju Czasu

Wrocław 130 km, Łodź 120 km

Tam będą nasze babskie wakacje. 3 baby małe i 2 duże. Znajomi niespokojnie pytają: A co Wy tam będziecie robić? No właśnie: NIC! W końcu nic! Będziemy chciały stopami dotknąć nieba na zawieszonych na wielkim drzewie huśtawkach, leżeć w hamaku, oglądać filmy w stodole, mieszkać w pomysłowych wnętrzach, czekać na pyszności przygotowane przez gospodarzy. Od kilku miesięcy obserwuję profil tego miejsca i nie mogę się napatrzeć na pojawiające się zdjęcia, nowe ozdoby w domu i ogrodzie, tworzące odjazdowy klimat. Taki mój. Już nie mogę się doczekać!

naskrajuczasu5

naskrajuczasu1

naskrajuczasu2

A jeżeli nadal planujecie wakacje, zajrzyjcie nad morze i na Mazury.

Czekamy też na Wasze propozycje. Macie jakieś „swoje” miejsca, do których dojazd zabierze nam jak najmniej z długiego weekendu? Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach.

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.