Ekolog na szóstkę

Dobre nawyki

Niewiele czasu zostało na wzięcie udziału w konkursie literackim „Bambini Litera – dzieci piszą”. Macie chęć, lecz brakuje wam tematu na bajkę?

To nie może być przeszkodą w twórczym działaniu. Przeciwnie, inspirujmy się i uczmy ekologii na zmianę i wzajemnie. Oto nasza mocna szóstka codziennych dobrych nawyków w domowym wydaniu. Może któraś z naszych wskazówek lub naszych eko superbohaterek, okaże się dobrym motywem przewodnim? Zasiadajcie do pisania bajki, zgłoszenia możecie przesyłać do 31. stycznia, wszystkie szczegóły znajdziecie tu.

 

*

1. Zapamiętać będzie łatwo, gdy wychodzisz wyłącz światło!

To wy potrzebujecie oświetlenia, a nie pusty pokój. Energia elektryczna to nie czary, do jej wytworzenia potrzebne są surowce, których złoża kiedyś się skończą. Marnowana energia nie tylko dużo kosztuje, ale także czyni nasz klimat cieplejszym i bardziej zanieczyszczanym.

2. Zęby szczotkuję i wody nie potrzebuję!

Na świecie jest bardzo niewiele wody słodkiej, a jeszcze mniej wody pitnej. Zasoby naszego kraju są bardzo skromne, podobnie, jak te w Egipcie. Pomyślcie o tym, kiedy niepotrzebnie odkręcicie kran. Korzystajcie z kubeczka przy myciu zębów i częściej niż na kąpiel, decydujcie się na prysznic.

 

3. Co robią wszystkie dzieci? Segregują śmieci!

Segregowanie śmieci jest łatwe. Wystarczy krótka informacja, możecie też nakleić rysunki, podpowiadające co gdzie powinno trafić. Możecie też korzystać z kolorowych kubłów, ułatwiających segregację: niebieskie – papier, zielony – szkło, żółty – plastik.

4. To nie wygłupy, zabierz torbę na zakupy!

Torba foliowa rozkłada się 400 lat, a nam służy chwilę. W Delhi, stolicy Indii, używanie ich traktowane jest już jako przestępstwo, w Polsce rocznie zużywamy 230 milionów reklamówek. Miliony śmieci, które nie znikną przez 400 lat… Wybierzcie wspólnie trwałą torbę na zakupy i pamiętajcie o niej wychodząc.

5. Będziesz zachwycony – kartka ma dwie strony!

Dobra wiadomość dla wszystkich małych artystów: korzystając z jednej kartki, możecie zrobić aż dwa rysunki. Jeśli wasze dzieci są ilustratorami minimalistami, może jedną kartkę przetnijcie na pół? To już cztery prace, a papieru nadal tyle samo…

6. Gdy już mi się nie przydaje, to innym chętnie oddaje!

Z zabawek się wyrasta. I z książek. I z ubrań. Na pewno znacie kogoś, kto mógłby skorzystać z tego, co wam nie jest już potrzebne. Oddajcie lub wymieńcie się na coś innego. To dwa razy eko: ekologiczne i ekonomiczne!

Jakie są wasze małe wielkie gesty dla naszej planety? Koniecznie napiszcie w komentarzach.

Tekst: Paulina Filipowicz

Gify: Kasia Rękawek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.