Meble tworzone po mistrzowsku

Przegląd polskich marek meblarskich

Najlepsi w swoich fachu. Odważni, niebywale aktywni, oddani tradycji, a jednocześnie nowatorscy. Oto 9 rodzimych marek meblarskich tworzących na światowym poziomie.

Działają na własnych zasadach, kultywując rzemiosło i stale podnosząc poprzeczkę swoim naśladowcom. Mimo zrozumiałej tendencji rynkowej do inwestowania w meble „jednosezonowe”, nie obniżają lotów i nie rezygnują z jakości. I radzą sobie w tych trudnych warunkach naprawdę świetnie. O części z wymienionych niżej polskich marek meblarskich z pewnością słyszeliście, bo od lat dają kreatywny upust swojej miłości do drewna projektując wyposażenie do dziecięcych pokoików i całej reszty domowej przestrzeni. Poznajcie pozostałych rzemieślników, którzy nie chadzają na skróty i oddają się swojej pasji bez reszty.

*

BELLAMY

Proste, drewniane meble to właściwa baza dla niemowlęcego pokoju, który stopniowo będzie przystosowywał się do potrzeb rosnącego mieszkańca. Białe łóżeczko ze szczebelkami, regał z szufladami czy ciekawie naprintowana pościel to wyprawkowe must-have’y, które służyć mogą latami, więc dobrze jest inwestować w najlepsze jakościowo produkty. Bellamy to właściwy adres. Zwróćcie uwagę na łóżko, które wyposażone zostało w stopnie regulacji poziomów – sprytne, bo wszyscy wiemy, jak dzieci szybko rosną. Albo komoda, która – skądinąd urodziwa – nie jest wyłącznie komodą, bo może też służyć za przewijak. Tu wszystko jest po coś i nic nie dzieje się przypadkowo. Tak lubimy najbardziej.

Strona internetowa/Facebook/Instagram

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

*

KUTIKAI

Ta dźwięczna nazwa określa wspólny projekt dwóch przyjaciółek, mam i absolwentek architektury: Marysi Borgosz–Smagi i Doroty Łuczak–Leniar. W języku tamilskim oznacza kryjówkę i trzeba przyznać, że pośród mebelków i tkanin od Kutikai aż chce się schować i dłuuuugo nie wyściubiać nosa. Znakomicie oswajają dziecko z domową przestrzenią, zapewniając bezpieczeństwo i pole do jej eksplorowania. Łóżeczka, przewijaki, biurka, komody i szafki powstają w rodzinnym warsztacie stolarskim na południu Polski z naturalnej sklejki brzozowej, a wykańczane są ekologicznym lakierem. Muszlokołderki i śpiwory wykonane są z lnu, który z każdym praniem nabiera szlachetności. Taki zakup to mądra inwestycja.

Strona internetowa/Facebook/Instagram

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

*

MINKO

Minko to – podobnie jak słynny duet Eamsów – małżeński projekt architektoniczny, stworzony przez Anię Grodzką i Michała Płachcińskiego. Minimalistyczny styl, kolor i poczucie humoru to znaki rozpoznawcze projektowanych przez Minko mebli dziecięcych. Różane komody, soczyście żółte biurka, krzesełka z oparciami w kształcie kółek i krzyżyków – to działa na wyobraźnię i daje parę do autorskich przemeblowań w dziecięcej przestrzeni. W królestwie pasteli spowijających kolorem dobrze zaprojektowany, funkcjonalny mebel, można zasmakować w ciszy i spokoju, a i pewnie medytacja przychodzi bez trudu. Sprawdźcie też, jak urządzić jadalnię czy sypialnię w stylu Minko. Inspirujące!

Strona internetowa/Facebook/Instagram

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

*

MY LABEL

My Label to dzieło Bogusi i Bartosza Rykowskich, projektantów rozkochanych w skandynawskim stylu i polskim rzemiośle. W ofercie jej marki znajdziecie drewniane półki w kształcie domków, stoliki wyposażone w tablice kredowo-magnetyczne, komody i łóżka nawiązujące płynnie do vintage nie ,,zagracają” dziecięcej przestrzeni. Przeciwnie – wprowadzają ład, są funkcjonalne i w pełni gotowe, by pomieścić wszelkie zgromadzone przez dzieci skarby. Przepastne kosze na zabawki, pastelowe lniane narzuty i proporczyki podnoszą współczynnik przytulności, budują dziecięcą przestrzeń i tworząc mocną bazę, pozwalają na niekontrolowane wybuchy kreatywności. Bezcenne.

Strona internetowa/Facebook/Instagram

*

VOX

Vox to nasi dobrze znajomi, którzy angażują się w wiele prodziecięcych inicjatyw. Od lat wspierają m.in. Festiwal Kino Dzieci, tworząc dla rosnących kinomaniaków schodki i podpórki, prowadząc warsztaty i konkursy dla młodocianych projektantów. A co ciekawego mają w ofercie? Sprawdzone rozwiązania i wszechstronność, łóżka, biurka i regały dostosowane do wszelkich potrzeb, mocne i wykonane z czułością na detal. Ja osobiście lubię VOX za profesjonalną dostawę i pomoc w skręcaniu zamówionych mebli. Fajnie, że nie muszę przerywać zabawy z dzieckiem kiedy przyjeżdża złożona na płasko komoda. A po jej złożeniu mam w domu mebel, który nie tylko pomieści, ale też malowniczo wyeksponuje ulubione przedmioty.

Strona internetowa/Facebook/Instagram

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

*

WOOD AND PAPER

Za Wood and Paper stoją Agata Kondracka – właścicielka i Magda Jasińska – projektantka. Przedstawiają się tymi słowy: ,,Jesteśmy polską rodzinną manufakturą stolarską, gdzie najważniejsza jest praca ludzkich rąk”. I pięknie, doceniamy szczerość i skromność, aczkolwiek Wood and Paper to także świetne pomysły i wyczucie estetyczne. Meble wykonują według własnych projektów, mocne tak by służyć latami. Są nowocześni, otwarci i wizjonerscy, ale też robią użytek z tradycyjnych technik stolarskich, jak intarsja. Proporcje sporej część mebli – m.in. bufetu Tattoo – oparte są na szlachetnym, złotym podziale, stosowanym od lat w wielu dziedzinach sztuki. Ja wiem jedno – obcowanie z komodami, stolikami kawowymi i eko pojemnikami na kaktusy ich autorstwa to czysta przyjemność.

Strona internetowa/Facebook/Instagram

 

*

WOODOO PEOPLE

Ta nazwa! W uszach dzwoni energetyczny numer The Prodigy, ale przed oczami mam piękne w swej prostocie lustra, listowniki i doniczki oraz funkcjonalne skrzynki na zabawki. Te meblarskie arcydzieła ze sklejki, juty i skóry są dziełem łódzkich projektantów, Pauliny Szewczyk i Maćka Olejniczaka. Warto się zapoznać, by napotkać w jednym przedmiocie trwałość, funkcjonalność i trafiony koncept. O swoich skrzynkach mówią per ,,idealni pochłaniacze przedmiotów”. I rzeczywiście – tak się jakoś pięknie dzieje, że w nich wszystko się mieści, ale też sama skrzynka wszędzie pasuje i z łatwością się przemieszcza. Przydatne maleństwo.

Strona internetowa/Facebook/Instagram

*

WOOD REPUBLIC

Dwóch ludzi z Poznania, Michał Rypiński i Joanna Maciaszczyk-Rypińska, tworzą z drewna komody, toaletki, szafki, biurka i konsole, a przy okazji zachęcają do projektowania. Zainspirowani skandynawskim designem i polskim wzornictwem, inwestują w prostotę i rozwiązania stuprocentowo dopasowane do odbiorcy. Kredens Bliss z pastelowymi frontami odnalazłby się zarówno w surowej, jak i bogatej w ornamenty przestrzeni, a modułowy system Gappa ułatwi wszystkim zbieraczom porządkowanie i przechowywanie skarbów. Warto rozważyć taką przyjaźń.

Strona internetowa/Facebook/Instagram

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

*

WOOD SZCZĘŚCIA

Każdy kto ma w swoim domu mebel z tej manufaktury dobrze wie, co to szczęście. Poza niekwestionowaną urodą, meble wykonane wprawną ręką Pawła Kozaka cechuje też wszechstronność i naturalne dopasowanie do każdego wnętrza. Nienachalne wzornictwo, pastelowe barwy i ozdobne elementy decydują o wyjątkowości Pawłowych komódek, łóżeczek, biurek, półek i krzeseł. Na szafce-drabince z powodzeniem zawiesisz wszystko, czego nie możesz zgubić, a w kredensie za szkłem schowach przed wścibskim kilkulatkiem filiżankę z babcinego serwisu. Myślę, że się polubicie.

Strona internetowa/Facebook/Instagram

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

*

Jakie marki nam jeszcze polecacie? Może którejś ważnej dla was marki tworzącej meble dla dzieci tutaj zabrakło?
Chętnie przygotujemy takie drugie zestawienie. Piszcie!

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.