Mamo, czy znasz moich przyjaciół?

Bajkowa kolekcja i konkurs dla Was!

Mamo, czy znasz moich przyjaciół?
Monika Lenarczyk

Pojawiają się nagle i szturmem opanowują szafy i półki naszych dzieciaków. Wyskakują z ekranów i książek, świetnie zadamawiają się w marzeniach przedszkolaków i trafiają na pozycję numer jeden w listach do Mikołaja. Bohaterowie z bajek. Nie po drodze ci z przesytem różu lub kolejną wyścigówką?

Marszczysz nos, gdy następna porcja tiulu i korona lądują jak trofea na biurku córki, lub gdy małe ręce kleją do drzwi wielki plakat z Zygzakiem McQueen. Miś pluszowy, kolejna książka, a może drewniana zabawka. Jak to… nie? Zamiast fundować sobie estetyczne rozterki i wzdychać, gdzie zmieścicie kolejny samochód, pomyśl, że oto twoje dziecko wyciąga rękę do swojego bajkowego kumpla, podobnie jak robiły i robią to tysiące dzieci w różnych szerokościach geograficznych. Czy tobie ktoś dobiera przyjaciół lub redaguje świąteczną listę marzeń? Zrób sobie kawę i zostaw dziecko w dobrym i pewnym towarzystwie – Myszka Miki, Auta czy bohaterowie z Krainy Lodu to więcej, niż filmowe zabawki czy symbole. Jak dobrze znasz przyjaciół swoich dzieci?

 

*

BYĆ JAK ELZA

Kolejny poranek, gdy córka – jedną nogą we śnie, drugą jeszcze zaspana w piżamie – sięga po żelazny element garderoby: błękitna tiulowa suknia. Że za zimno? Że nie wypada tak do sklepu? A kto ją nosi – ty czy owa mała dama? Ona nie traci czasu na modowe rozterki przed lustrem, bo nie od dziś wiadomo, że królewski strój z peleryną świetnie nosi się na ciepłe sztruksowe spodnie. Ba, nawet na ortalionowe spodnie narciarskie, jeśli taka zajdzie potrzeba. Diadem z kolei doskonale komponuje się z wełnianą czapką. Niech nie zdziwi cię poczet małych Elz marznących na przystanku przy przedszkolu, z niebieskim trenem, który plącze się, wystając spod zimowych puchówek. Elza czy Anna to więcej niż kolejne księżniczki wzdychające do księcia – tak właściwie do księcia nie wzdychają wcale, ale walczą z uporem i determinacją o siebie. Siła siostrzanej miłości, upór w dążeniu do celu, wiara we własne możliwości i odwaga w stawianiu czoła innym – czy to nie właściwy zestaw wartości i inspiracji dla dzisiejszych dziewczynek? Nie chowają się jak Ariel w głębinach oceanu, by więdnąć z miłości. To są konkret kobiety, które marzenia przekuwają w czyn. A co z tego, że robią to w sukniach wyszywanych kryształami?

 

*

MICKY IKONA STYLU

Stawianie granic, rzecz ważna, nie mieszajmy jej z odmawianiem wolności dzieciom w ich wyborach. Jeśli trzecia różowa Myszka Minnie musi dołączyć do poduszkowej ekipy pluszaków na łóżku, to przecież nie ma dyskusji, prawda? No, może trochę jest, ale znacie jej finał? Zresztą z myszami się nie dyskutuje – klasyk, Myszka Miki, to sędziwy, ponad 90-letni jegomość i kulturowy symbol. Był, jest i będzie. Wymyślony w 1928 roku przez Disneya, gdy ten próbował rozkręcić małe, zadłużone studio i rozpaczliwie szukał bohatera kreskówki, a podobno inspiracją była odwiedzająca jego niewielkie biuro mysz… Od gryzonia do symbolu, który uosabia rozrywkę, zabawę i beztroskę – nic dziwnego, że wiecznie uśmiechnięty spryciarz oraz jego koleżanka Minnie bawią kolejne pokolenie dzieciaków. Znacie kogoś, kto tak promiennie i absolutnie niezależnie od okoliczności się uśmiecha? Pozwólcie więc dziś córce na total pink code: czapkę i rękawiczki z Minnie, a do tego błyszczące buty jako wisienkę na modowym torcie. W końcu John Lennon czy Freddie Mercury też nosili koszulki z Myszką Miki.

 

*

PRZYJACIEL NA KÓŁKACH

Tobie Route 66 kojarzy się z beatnikami, hippisowską wolnością i lekturą „W drodze”. A sześciolatkowi tylko i wyłącznie z pewnym czerwonym autem o zawadiackim spojrzeniu i wielkich ambicjach, ukrytych gdzieś między brudnymi tłokami silnika. Zygzak McQueen i jego ekipa z Chłodnicy Górskiej to przyjaciele twojego syna i lepiej naucz się odróżniać Cruz Ramirez od Jacksona Storma. „Auta” to już Pixarowska klasyka. Czego nauczą twojego syna oprócz zmiany opon, tuningu i znajomości starych amerykańskich marek aut? Może tego, że nikt nie rodzi się szlachetnym bohaterem bez wad? Można zgrzeszyć pychą, kłamstwem, czy nie poznać się od razu na sile prawdziwej przyjaźni, ale da się to odkręcić! Drugie miejsce na mecie bywa cenniejsze niż jedynka na podium.

*

KONKURS

W tym prezentowym miesiącu, gdy niejedno dziecko skrobie list do Mikołaja, otwórzmy się na nowe i stare bajkowe przyjaźnie, niezależnie od ilości tiulu, różu i oleju silnikowego. Dobrze się składa, że marzeniom dzieciaków partneruje marka CCC, która właśnie zapełniła półki butami i akcesoriami z motywami z popularnych disnejowskich bajek. Czekają na was komplety czapek, szalików, jesienno-zimowe trzewiki czy sportowe obuwie. Jak je zdobyć? Łatwa sprawa!

– napiszcie w komentarzu którego z bohaterów wasze dziecko lubi najbardziej i dlaczego?

–  spośród uczestników wybierzemy 4 autorów najciekawszych opisów i nagrodzimy bonami o wartości 200 złotych na zakupy w sieci CCC,

– na wasze odpowiedzi czekamy do poniedziałku 9 grudnia, a wyniki ogłosimy tutaj.

TUTAJ znajdziecie regulamin konkursów na Ładne Bebe.

WYNIKI KONKURSU: Dziękujemy wszystkim za podzielenie się waszymi historiami, wygląda na to, że bajkowe postaci rządzą! Gratulujemy Ewela, Paulina, Martyna i Piotrek – skontaktujemy się z wami mailowo.

*

Artykuł powstał we współpracy z marką CCC.