Dyson x Ładne Bebe współpraca reklamowa zdrowie

Mama kontra smog – spotkanie z Kasią Ankudowicz

Dyson x Ładne Bebe

Mama kontra smog – spotkanie z Kasią Ankudowicz
Marta Więcek

Nie widać go, ale potrafi negatywnie wpływać na nasze życie. Kasia Ankudowicz – aktorka i mama – jest przekonana, że tematu smogu nie warto wypierać, tylko trzeba się nim zająć – szczególnie jeśli masz dzieci. Zatrute powietrze to dla niej palący problem, którym zajmuje się od kilku lat. Jak godzi aktywny tryb życia z mieszkaniem w zanieczyszczonej dzielnicy Warszawy? Jak tłumaczy córce, że przez smog nie pozwala wyjść na plac zabaw? Co zrobiła, by przedszkole małej Konstancji było zdrowe i bezpieczne? O tym wszystkim rozmawiałyśmy z Kasią Ankudowicz – jeśli temat zanieczyszczonego powietrza jest wam bliski, zapraszamy do wysłuchania całego odcinka podcastu z cyklu Ładne Bebe x Dyson.

Dziewczyna, która rozśmiesza na deskach teatru, a na ekranie wciela się w lekkie rozrywkowe role w najpopularniejszych serialach (m.in. „Brzydula” czy „O mnie się nie martw”). Na co dzień jest mamą i zaangażowaną w walkę ze smogiem aktywistką. Kasia Ankudowicz udowadnia, że aktorka komediowa, która „robi w rozrywce” jak sama siebie określa, ma prawo mówić o poważnych sprawach. Oglądają mnie w telewizji zwykli ludzie. Dla nich jestem serialową Beatą czy Sylwią. Wierzę, że ta rozpoznawalność daje mi możliwość dotarcia do szerokiego grona osób, które nie są świadome zagrożenia dla swojego zdrowia. A smog jest naprawdę ogromnym zagrożeniem – mówi. Próbowała z zanieczyszczonym powietrzem walczyć w sądach i za pośrednictwem mediów, wywierając presję na polityków. Równocześnie walkę prowadzi w swoim domu – na polu codziennych rutynowych rozwiązań. Poniżej znajdziecie fragmenty naszej podcastowej rozmowy, w której Kasia mówi o życiu z dzieckiem w zasmogowanym mieście, a także o tym, co możemy zrobić żeby poprawić jakość powietrza i o tym, jakie znaczenie mają nasze codzienne wybory.

Diagnoza: smog

Lubię aktywny tryb życia: rower, bieganie. Żyjąc w Warszawie zorientowałam się jednak, że po tych aktywnościach jest mi gorzej, nie lepiej. Przez pewien czas mieszkałam w Krakowie przy bardzo ruchliwej ulicy, gdzie pracowałam z grupą teatralną. Wtedy zaczęłam mieć poważne kłopoty zdrowotne – z układem oddechowym, ze skórą… Czułam się fatalnie, mimo że teoretycznie prowadzę bardzo zdrowy tryb życia. Postanowiłam podrążyć temat i zorientowałam się, że przyczyna leży w smogu. Polska jest w światowej czołówce państw z najgorszą jakością powietrza, 25 z 50 najbardziej zatrutych miast w Europie to miasta w Polsce. Nawet miejscowości uzdrowiskowe takie jak Rabka-Zdrój, która paradoksalnie ma pomagać leczyć choroby płuc, mają powietrze, które może cię zabić.

Akcja „Pozywam smog”

Gdy zaczęłam poruszać temat smogu publicznie, wszyscy byli zaskoczeni, koledzy z pracy też. To ciekawe, że gdy aktorka, zwłaszcza komediowa, wypowiada się o takich sprawach, ludzie z otoczenia zawodowego mówią: co cię to obchodzi? Zajmij się czymś innym. Ja jednak myślę, że mój głos w sprawie smogu jest o tyle cenny, że odbiorcami są zwykli ludzie, a świadomość szkodliwości smogu jest wciąż bardzo niska. Na tym nam zależało w całej akcji „Pozywam Smog”, w której oprócz mnie brali udział też m.in. Mariusz Szczygieł, Jerzy Stuhr i Grażyna Wolszczak. To, że organizacja Alarm Smogowy działa od lat i ma osiągnięcia, to jest jedno. To są bardzo zaangażowani aktywiści, ale ich działalność nie do końca przekłada się na masową świadomość problemu smogu, to wciąż temat dla ekspertów i zaangażowanych ekoaktywistów. Tymczasem ja, jako aktorka mam pewną „pop-możliwość” dotarcia do szerokiego grona, więc z tego korzystam. 

Aktywizm życzliwości

Gdy odprowadzam zimą córkę do żłobka, po drodze mijam czasem kilkanaście zaparkowanych aut, które mają włączony silnik, a w środku siedzą kierowcy. Niektórzy nawet nie wiedzą, że jest to zabronione. Trochę ich rozumiem, ja też jestem zwykłą osobą, która normalnie żyje, sprząta, gotuje, pracuje i ma dziecko. Czasem jest tyle spraw w codzienności, że wyłącza ci się głowa na całą resztę i zajmujesz się tym, co jest dla ciebie istotne. Rozumiem to i dlatego stukam w szyby zaparkowanych aut z włączonym silnikiem delikatnie, żeby nikogo nie wystraszyć. Witam się uprzejmie albo macham i się uśmiecham do kierowców. Staram się sympatycznie zwracać uwagę, ale i uwrażliwiać na to, że pracujący silnik zatruwa powietrze, którym oddychamy wszyscy. Znakomita większość ludzi na moją prośbę mówi „OK” i wyjmuje kluczyki ze stacyjki. Gdy ktoś czasem powie, że jego włączony silnik to nie moja sprawa – zaczynam moją „gadkę bajkopisarską”. Odpowiadam, że to właśnie jest moja sprawa – nasza wspólna, bo powietrzem oddychamy wspólnie.

Uważaj na ciążę i dziecko

Przytłaczające są badania na temat wpływu smogu na dzieci i ciążę – wykazują, że w rejonach zanieczyszczonych czyli np. na południu Polski, dzieci rodzą się z mniejszą masą urodzeniową, z mniejszymi zdolnościami fizycznymi, a potem wykazują mniejsze zdolności intelektualne – chyba nie ma nic bardziej przytłaczającego niż to, że przez to gdzie mieszkasz, twoje dziecko ma gorsze szanse już od początku. Starasz się przecież robić wszystko, żeby przyszło na świat zdrowe.

Uświadamiać, by nie straszyć

Jak rozmawiam z córką o smogu, by jej nie straszyć? Nie wiem czy robię to dobrze, działam intuicyjnie. Regularnie sprawdzamy razem stan powietrza w aplikacji. Albo pokazuję jej: dziś jest zły stan powietrza, więc na plac zabaw pójdziemy później. Proszę, by nie wchodziła do pokoju, bo wietrzę… Nie mówię, że tam wisi ten benzopiren (śmiech), tylko staram się używać języka dostępnego dla dziecka. Gdy jedziemy tramwajem czy rowerami – przedstawiam to jako przygodę. Oczywiście dzieci wyczuwają nasze lęki czy obawy, ale z drugiej strony mnie motywuje że jestem dla kogoś wzorem. Wierzę, że Kocia przejmie moje nawyki.

 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Kasią Ankudowicz w ramach podcastu Dyson x Ładne Bebe.

O oczyszczaczu Dyson

Kasia nie wyobraża sobie życia na warszawskiej Starej Ochocie bez domowego oczyszczacza powietrza. Ostatnio miała okazję przetestować model z funkcją nawilżania Dyson Purifier Humidify+Cool™ Formaldehyde PH04. Urządzenie to nie tylko wychwytuje bardzo drobne zanieczyszczenia (spaliny wpadające przez otwarte okno i te pochodzące ze sprzętów domowych), ale też usuwa wirusy, baterie, zarodniki grzybów i cząsteczki chemiczne – 99,95% zanieczyszczeń o wielkości zaledwie 0,1 µm3!

  • Jest to jedyny oczyszczacz na rynku, który posiada pozytywną opinię prestiżowego Instytutu Matki i Dziecka,
  • To produkt 3w1 – Oczyszcza, higienicznie nawilża i wentyluje. Funkcja nawilżania w Dyson Purifier Humidify+Cool™ sprawia, że w domu nie potrzeba już dodatkowych gadżetów poprawiających jakość powietrza. Oczyszczacz jest niezwykle cichy, ma tryb nocny, w którym monitoruje i oczyszcza powietrze przy użyciu najcichszych ustawień z przyciemnionym wyświetlaczem,
  • To wydajne urządzenie. Technologia Dyson Air Multiplier™ rozprowadza oczyszczone i nawilżone powietrze w całym pomieszczeniu,
  • Jakość powietrza można na bieżąco sprawdzać i kontrolować za pomocą intuicyjnej aplikacji MyDyson™, która jest zsynchronizowana z urządzeniem,
  • Wydajny system zarządzania wodą i 5-litrowy zbiornik zapewniają ciągłe nawilżanie – do 36 godzin, bez konieczności regularnego uzupełniania zbiornika. W razie czego funkcję nawilżania można w każdej chwili wyłączyć.
  • Czyszczenie tego modelu jest bardzo łatwe – automatyczny cykl głębokiego czyszczenia usuwa kamień z całego systemu wodnego w urządzeniu.

Więcej na temat Dyson Purifier Humidify+Cool™ Formaldehyde PH04 przeczytasz tutaj.

*

Kasia Ankudowicz – absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna szczególnie znana z ról komediowych m.in. w serialach „Bulionerzy”, „Brzydula” i „O mnie się nie martw”. Zaangażowana w sprawy społeczne m.in. akcję „Pozywam Smog”, w ramach której prowadzi spór sądowy z Miastem Stołecznym Warszawa i Skarbem Państwa w sprawie zanieczyszczonego powietrza. Mama prawie 3-letniej Konstancji, którą wychowuje z partnerem Mikołajem.

*

Materiał powstał we współpracy z marką Dyson.

Dodaj komentarz