sen

Mama chce spać

Śpij zdrowo!

Mama chce spać
Michał Obrzut

Znów się dzisiaj nie wyspałaś. No tak, ktoś musiał okrywać kołdrą zmarznięte stópki, ścigać potwory schowane za zasłoną, szukać rytmu w niemowlęcym oddechu, odgarniać włosy z rozpalonego czoła i powtarzać jak mantrę: „to tylko sen”.

Zbliża się Dzień Matki. Wiesz o tym doskonale, bo już miesiąc temu wybrałaś i zapakowałaś prezent dla swojej mamy, babci twoich dzieci. Czeka w niedostępnym dla małych rączek zakamarku szafy. Pamiętasz, jak z namaszczeniem i miłością, noc w noc mama robiła to wszystko dla ciebie? Strzegła twojego snu, niczym postać z baśni pilnuje cennego skarbu. Nawet teraz, gdy czasem u niej nocujesz, nakrywa twoje stopy i ramiona kołdrą z gęsim puchem. Ten rodzaj ciepła, który cię wtedy otula, sprawia, że jest ci dobrze, najbezpieczniej na świecie. Chcesz zapamiętać to uczucie i jak najwierniej odtworzyć je swoim dzieciom w twoim domu.

Sen to bardzo indywidualna i tajemnicza sfera. Każda z nas, mam, postrzega go nieco inaczej. Jedna ma go więcej, inna mniej, ale każda od czasu do czasu żałuje, że nie może wyspać się na zapas. Będąc mamą, o śnie i miejscu do spania myślimy z czułością, traktujemy go jak coś niezbędnego, a czasem jak prezent i wyraz miłości do samej siebie. Oto, co na ten temat sądzi Malwina Obrzut, współzałożycielka marki Oh mess, autorka bloga Nanuszka, mama Nadii, Gai i Kaja: Sen jest pojęciem względnym, zwłaszcza kiedy w domu masz trójkę dzieci, w tym niemowlaka (śmiech). Zdarza się, że wstajemy jeszcze przed 6 rano, a kładziemy się bardzo późno. Pracuję zdalnie z domu, zazwyczaj późnymi wieczorami, więc nie mam zbyt dużo czasu na sen. Im jest go mniej, tym bardziej dostrzegam, jak istotne jest to, jak śpimy. Dlatego tak ważna jest dla mnie sypialnia i wszystko, co łączy się z wyciszeniem i spokojem. To miejsce, które po całym dniu jest dla mnie azylem. To tutaj odpoczywam.

Wygodne łóżko to zaledwie wstęp do zdrowego snu, z czego Malwina zdaje sobie w pełni sprawę. Dlatego podchodzi do tematu szeroko i metodycznie: Zawsze zwracałam uwagę na to, w czym i pod czym śpię. Wyniosłam to z rodzinnego domu. Wiem, jak istotny jest wybór odpowiedniej, oddychającej pościeli – również dla naszej skóry. Kołdra z gęsiego puchu, której teraz używamy, to zupełnie inny komfort snu. Jest zdumiewająco lekka, ale przy tym ciepła. Mam wrażenie, że nie przytłacza, a przyjemnie otula. Zależało mi na tym, by moja rodzina spała tak, jak żyjemy: zdrowo i blisko natury. Dobór pościeli był tego prostą konsekwencją.

Nieprzespane noce, senne koszmary, nocne wędrówki do łóżka rodziców – trudno o nieprzerwany sen, gdy nocą dzieje się niewiele mniej niż za dnia. Zapytałam Malwinę o jej prywatną receptę na chroniczne niedosypianie, wszak przechodzi to po raz trzeci: Jest mi trudno, zwłaszcza że nie jestem w stanie kłaść się wcześniej, by lepiej się zregenerować. Natłok obowiązków zwyczajnie mi na to nie pozwala. Najpiękniejszy, ale niestety też najcięższy czas, to karmienie piersią. Maluch jest wtedy bardzo zżyty z mamą i – z wiadomych przyczyn – budzi się w nocy kilkakrotnie. Nie mam recepty, ale widzę, że to wszystko mija. Na pewnym etapie macierzyństwa do spania trzeba podejść zdecydowanie jakościowo, nie ilościowo (śmiech). Jeśli nie możesz spać dużo, śpij przynajmniej bardzo dobrze. My powoli wychodzimy z najbardziej wymagającego okresu. Kaj na szczęście zaczyna już lepiej spać, więc czasem trafiają się noce, kiedy mogę pospać dłużej, bez pobudek i wybudzania się. Doceniam ten luksus, który sprawia, że potrafię wstać naprawdę wypoczęta (śmiech).

Jest nadzieja! Mamo, strażniczko dziecięcego snu, kiedyś i ty się porządnie wyśpisz. Tymczasem pozwól tym snom, które teraz masz – niedoskonałym i urywanym – otulić siebie miłością tak, jak wtedy, kiedy sama byłaś malutka.

*

Artykuł powstał we współpracy z firmą AMZ, producentem kołder i poduszek z naturalnym wypełnieniem.

Dla naszych czytelniczek i ich mam, z okazji Dnia Matki, firma AMZ przygotowała coś specjalnego: 26% rabatu na hasło MILOSCMAMY. Wystarczy, że wpiszecie to hasło w odpowiednie pole podczas składania zamówienia w sklepie internetowym.

Zapraszamy was także do wzięcia udziału w konkursie na Facebooku, w którym najcieplejsze opowieści o miłości mamy zostaną nagrodzone zestawem ekskluzywnych kołder i poduch AMZ.

Dziękujemy Malwinie Obrzut, Nadii, Gai i Kajowi za udział w sesji zdjęciowej.

 

Dodaj komentarz