Książki o świętach

Czytelnia ładnebebe

Magiczne święta już za chwilę. W domu unosi się miodowy zapach pierników, na parapetach i stołach moszczą się karminowe gwiazdy betlejemskie. Zaczarowani, jak dzieci, wieszamy ozdobne girlandy na ścianach, kleimy misterne łańcuchy i śnieżynki, w międzyczasie oblizując palce z pysznej masy. W zakamarkach szaf prezenty cichutko i cierpliwie czekają na ten wyjątkowy wieczór. A kto jeszcze nie miał czasu pomyśleć, czym obdarować najbliższych, ten znajdzie podpowiedź w naszym zestawieniu pięknych książek o Gwiazdce i na Gwiazdkę. Czeka na was kolekcja wigilijnych opowieści. Może trafią pod waszą choinkę…

***

Wierzcie w Mikołaja! / Lotta Olsson, ilustracje Benjamin Chaud / Wydawnictwo Zakamarki

Odliczanie rozpoczęte! Pierwsze czekoladki z kalendarzy adwentowych już dawno spałaszowane. Ta książka jest jak kalendarz z okienkami do otwierania dzień po dniu. Z rozdziałem pełnym niewyjaśnionych zagadek do codziennego czytania i odkrywania. W całej Szwecji mają miejsce niewytłumaczalne i niepokojące zdarzenia – na potęgę gasną w oknach adwentowe gwiazdy, kwiaty doniczkowe są non stop niszczone, giną ozdoby choinkowe, a choinki usychają jedna po drugiej. A to dopiero początek. Czego bardzo się boi Mikołaj, że postanawia aż tak namieszać? Wspaniała, świąteczna przygoda, podkręcona znakomitymi obrazkami czarodzieja Benjamina Chaud. Dwadzieścia cztery rozdziały przelatują jak spadająca gwiazda. A nam mało i chcemy więcej.

Święta dzieci z dachów / Marten Sanden, ilustracje Lina Boden / Wydawnictwo Zakamarki

Zakamarkową nowość też czyta się od pierwszego grudnia aż do Wigilii w oczekiwaniu na radosny finał. Akcja z dworca kolejowego w Sztokholmie przenosi się nocą na Stare Miasto, dokąd trójka osamotnionych bohaterów podąża za nowo poznaną dziewczynką, jedną z dzieci z dachów. Żyją wśród kominów, z dala od ziemi, przeszłości i utraconych domów rodzinnych. Pewien żebrak musi odzyskać pamięć i tożsamość, a dzieci mają w tym swój udział. Z pomocą Miriam, właścicielki Domku dla Lalek, oraz skrzatów z lasów Północy, dzieci z dachów, krok po kroku realizują swą misję. Kim okaże się stary Niklasson? Strąconym w niepamięć szefem Pałacu Zabawek i właścicielem sań zaprzężonych w renifery? Każdy coś odzyskuje, a najcenniejsze prezenty to te niematerialne. Pełna tęsknoty Stella dostaje nowy dom. Nowe życie!

O Mikołaju, który zgubił prezenty / Danuta Parlak, ilustracje Joanna Bartosik / Wydawnictwo Widnokrąg

Pisanie listu do Mikołaja to nie lada wyzwanie, a prezent pod choinkę to w końcu poważna sprawa. Mikołaj się szykuje, mali i duzi czekają, skreślając dni w kalendarzu. Gdy w kluczowym momencie wybucha plotka, że Mikołaj zgubił wszystkie prezenty, najpierw wszystkich dopada smutek, żal i niedowierzanie, aby po chwili ustąpić miejsca kreatywności. Jak poradzić sobie w takim momencie, żeby tradycji stało się zadość, a święta odbyły się jak należy? Nieznośna przygoda ma swoją oprawę w zabawnych, lekkich ilustracjach, w których linie i proste kształty spotykają się z roztańczoną plamą akwareli. Spokojnie! Hania, Ola, Wojtek, Michaś i Tomek wymyślą happy end. Wystarczy życzliwe serce i głowa pełna dobrych pomysłów.

Gang fałszywych Mikołajów / tekst i ilustracje Nika Jaworowska-Duchlińska / Wydawnictwo Widnokrąg

Kupa śmiechu z tą książką. A właściwie zeszytem do kreatywnych zadań specjalnych opowiadającym historię dwudziestu fałszywców, podszywających się pod Mikołaja i zaśmiecających las. Ta niebywała gratka wypatrzona przez parę czujnych reniferów zachęca do podjęcia śledztwa. W tej książce czeka, na chętnych pomocników wyposażonych w ołówki, kredki i flamastry, mnóstwo zagadek do rozwikłania, rysunkowych zadań, testów na spostrzegawczość i wyobraźnię. Zanim obwołasz się detektywem, dobrze zaznajomisz się ze śledztwem, rebusem, dochodzeniem, złapiesz trop, przeprowadzisz rekonstrukcję, połączysz fakty i znajdziesz dowód. Gwiazdkowy niezbędnik dobrej zabawy!

Opowiadania wigilijne. Pod choinkę od polskich pisarzy / ilustracje Ewa Poklewska-Koziełło i Iwona Cała / Wydawnictwo Literatura

Jak przy wigilijnym stole, tutaj Ludwik Jerzy Kern spotyka się z Grzegorzem Kasdepke, Barbarą Kosmowską, Wandą Chotomską, Agnieszką Frączek i kilkoma innymi osobistościami. Dziesięć świątecznych opowiadań i wierszy maluje ciepły nastrój świąt, a jest w nich wszystko to, co tworzy magię oczekiwania na wyjątkowy czas. Zaproszenie pachnącej choinki do domu, pisanie listów do Mikołaja, śmiałe marzenia i dalekie podróże, przepyszne potrawy wigilijne, tworzenie ozdób choinkowych, śpiewanie kolęd i moc uczuć. Wszystko w miękkich i nastrojowych ilustracjach ze świata, w którym na Gwiazdkę zawsze pada śnieg, a Mikołaj spieszy, by „niespodzianki pod choinki kolorowe jak landrynki zawieźć wszystkim dzieciom świata, aby nigdzie nikt nie płakał.”

Boże Narodzenie w Bullerbyn / Astrid Lindgren, ilustracje Ilon Wikland / Wydawnictwo Zakamarki

A co słychać w Bullerbyn? Zima w pełni, wesołe pieczenie pierników, zwózka drewna, ścinanie choinek, śpiewanie pod oknami, ogień w kominku, czyli wszystko jest jak trzeba. Cudowne i takie bożonarodzeniowe, że aż boli brzuch. A od czekania na prezenty osiwieć można! Dzieciaki wariują ze szczęścia. Pucołowate buzie, w ciepłych czapkach i z policzkami zaczerwienionymi od mrozu, złocą się od światła bijącego z okna. W Bullerbyn zachowany jest porządek świata – w nadjeżdżających saniach Mikołaja, w łupaniu orzechów, w tańcu wokół choinki, w zapachu marcepana. Intensywnie kolorowe ilustracje Ilon Wikland dodają opowieści radosnego uroku dzieciństwa. Jest tak wesoło, że Boże Narodzenie mogłoby być częściej!

8+2 i pierwsze święta / Anne-Cath. Vestly, ilustracje Marianna Oklejak / Wydawnictwo Dwie Siostry

Znacie domek w lesie? Jego mieszkańcy – rodzice, ośmioro dzieci, babcia i pies Rurek – właśnie obchodzą pierwsze Boże Narodzenie. W norweskiej serii to już trzeci tom przygód wesołej rodzinki, która jak magnes przyciąga niezwykłe zdarzenia. Tej zimy wszyscy zachowują się tajemniczo. Babcia niemal nie wychodzi z pokoju, a dwóch chłopaków z drewutni, pomimo wielkiego zimna. Mama przesiaduje za starym parawanem, inni chowają się po kątach w podejrzanych nastrojach. W dodatku właśnie podłączają im telefon w środku lasu. Na koniec roku każdy szuka migdałka ukrytego w porcji kaszy. Marianna Oklejak zilustrowała tę powieść w nastrojowych, monochromatycznych obrazkach. I choć zawężone do gamy czerni, bieli i szarości, wnoszą wiele życia, niuansów i odcieni.

Wigilia Małgorzaty / India Desjardins, ilustracje Pascal Blanchet / Wydawnictwo Dwie Siostry

Są też poważne i samotne wieczory wigilijne, otulone tęsknotą jak białym puchem. Zmęczone wrzawą rodzinnych wizyt i powtarzalnością rytuałów. Małgorzata Goden, spędza czas w domu i jest w byciu ze sobą, w oswojonym zamknięciu, bezpieczna jak w szklanej kuli, w której wiecznie pada piękny, drobny śnieg, a widok się nie nudzi. Małgorzata nawet przed samą sobą nie przyzna, że czuje się samotna albo zmęczona szuraniem kapci i powolnym starzeniem. Jak smakuje Wigilia przed telewizorem? Lękiem w gardle na nagły dźwięk dzwonka? Gdy topnieje nieufność, rodzi się otwartość, spotkanie z człowiekiem już tak nie przeraża i nie psuje planów. To cud! Małgorzata ma ochotę się podzielić. Zapadające w pamięć ilustracje skrywają szept słów i łzy wzruszenia.

Opowieści wigilijne. Kolęda prozą / Opowieści wigilijne. Świerszcz za kominem / Charles Dickens / Wydawnictwo ZYSK I S-KA

Klasyka gatunku w słowie i obrazie. Baśniowa atmosfera, wymieszana z twardą rzeczywistością Londynu połowy dziewiętnastego wieku. Scrooge, skąpiec pozbawiony empatii, zaczyna męczyć się własnym życiem; nawiedzany przez duchy z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, doświadcza cudownego przeobrażenia w wigilię Bożego Narodzenia. Tego wieczoru jest czas i miejsce na cuda! Wszystko może się zdarzyć! Nieufny, pogubiony i stroniący od ludzi bohater staje się innym człowiekiem, poprawioną wersją siebie, jak przed laty, gdy jego serca nie spowiła jeszcze mgła goryczy. Każda z opowieści jest pochwałą przemiany, wyrazem wiary w dobro i życzliwość. Na deser – oryginalne ilustracje Johna Leecha z pierwszego wydania.

 

Chłopiec zwany Gwiazdką / Matt Haig, ilustracje Chris Mould / Wydawnictwo ZYSK I S-KA

Nowa odsłona świątecznej powieści dla dzieci i dorosłych. Wszyscy znają popularny wizerunek Mikołaja, ale mało kto zastanawia się kim był jako dziecko. Historia dzieje się w Finlandii – pewnego dnia zwyczajny jedenastoletni chłopiec razem z ojcem drwalem spotyka w lesie niedźwiedzia. Gdy tata wyjeżdża na daleką Północ, w życiu syna zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Wkrada się w nie magia, a elfy, wróżki i trolle postanawiają rozgościć się w nim na dobre. Niemożliwe staje się możliwe, choć kosztuje wiele wyrzeczeń, wysiłku, a czasem smakuje tęsknotą. Skąd wzięły się prezenty i jak zwykły chłopak został św. Mikołajem? Dzwonią dzwonki, pada śnieg… Jeśli jesteś ciekaw, wyruszaj w podróż. Sanie czekają!

 

Bombka z Gwiazdką / Malina Prześluga, ilustracje Jaga Słowińska/ Wydawnictwo TASHKA

Przepyszna wizualnie, a zarazem szalenie elegancka książka o tym, że czas Bożego Narodzenia to najcieplejsze chwile w całej zimie. Poradnik uwielbienia świąt. Już okładka z błyskiem złota i tłoczeniami, wielką uroczystą bombką i zimowym pejzażem, w którym zwierzęta obdarowują się prezentami, a migocące płatki śniegu oprószają liść paproci, sprawia, że szykujemy się na wyjątkowe przeżycia. Wyklejka z wierszem tętni rytmem drzew, jak spacer w lesie. Strona tytułowa czaruje liternictwem w ciemnym złocie i granacie. Krótkie formy w oszczędnej kolorystyce retro raz kołyszą do snu, raz pobudzają do śmiechu i przenoszą w czasie do dzieciństwa. Humor ma moc! Niepozorni bohaterowie grają pierwsze skrzypce – broda Mikołaja skrywająca skarby, dialogi bombki ze świerkiem i płatka śniegu z nocą, karp kowalem własnego losu, pani Mikołajowa-strażniczka diety męża, prezent, który wolałby być prezydentem. Detale i atmosfera do pokochania!

Tekst: Justyna Wencel/dzikajabłoń.wordpress.com

Zdjęcia: Ewa Przedpełska/fąfel.eu

***

Napiszcie po które książki najchętniej sięgacie w grudniu. Czy jest jakiś tytuł, który dopełnia wam okres oczekiwania na święta?

1 komentarz

  • markdottir:

    Brakuje mi tylko informacji dla dzieci w jakim wieku dedykowane są te książki mniej więcej.
    My czytamy oczywiście świąteczne opowiadania Basiowe. Basia jest dobra na każdy czas. 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.