motoryka zabawa

Zabawki wspierające małą motorykę u dzieci

Mądra zabawa z Mamissima #1

Zabawki wspierające małą motorykę u dzieci

Nauka poprzez dobrą zabawę? To już nie tylko „misja” nowych rodziców, a coraz częściej przyjemna codzienność, która dostarcza rozrywki i buduje rodzinne więzi. Nawet gdy tego wspólnego czasu jest ciągle za mało, ważniejsza od jego ilości jest jakość. Wspólnie, ze sklepem Mamissima, rozpoczynamy więc inspirujący cykl, w którym poznacie produkty wspierające dziecięcy rozwój w różnym wieku.

Pierwszy chwyt małych paluszków dziecka pozostaje w pamięci rodziców na długo. Choć zupełnie odruchowy, zaskakuje swoją siłą i niezwykle rozczula. A potem jest już coraz ciekawiej, bo rączki noworodka chętnie eksplorują otaczający świat i wszystko, z czym mają okazję się zetknąć.

Niemniej, pewne opanowanie świadomych ruchów rękami i palcami, to złożony proces, w którym rola rodziców jest nieoceniona. Dlatego, wspólnie ze sklepem Mamissima, wybrałyśmy TOP 10 zabawek wspierających sprawność ruchową dziecięcej dłoni, czyli małą motorykę.

*

Kauczukowa piłka – Hevea

Różnorodnych bodźców niemowlakom z pewnością nie brakuje, jednak warto stale pobudzać ich rozwój koordynacji i zachęcać małe rączki do jak najczęstszego chwytania. Kauczukowa piłeczka jest doskonała do pierwszych wspólnych zabaw, jak i w kolejnych etapach rozwoju. Jest delikatna, miękka w dotyku, a fajne otwory w postaci gwiazdek, stymulują rozwój dotyku i ułatwiają dzieciom chwytanie. Po bliższym zapoznaniu, można ją swobodnie tarmosić w dłoniach, ściskać, a w trudnych chwilach ząbkowania także podgryzać. Stworzona w 100% z naturalnej gumy, jest całkowicie bezpieczna i gotowa do wspólnej zabawy.

Piłkę kupicie tutaj.

*

Gra zręcznościowa z magnesami – Djeco

A gdy już chwyt będzie pewniejszy, pobawmy się w łowienie rekinów na wędkę! Dzięki wbudowanym magnesom, dzieci mogą się poczuć jak na prawdziwych łowach, skrupulatnie łącząc ze sobą kolorowe elementy wykonane z drewna. Gra jest świetnym sposobem rozbudzania w dzieciach świadomości ręki i rozwijania jej sprawności manualnej. Bo przecież wszystkie rybki trzeba zdobyć! A jeśli nie uda się samemu, z pewnością starsza siostra pomoże w tym zadaniu!

Grę kupicie tutaj.

Puzzle Tygrys – Djeco

Puzzle to zawsze strzał w 10-tkę! Dzieci je uwielbiają, bo mają w sobie ten element niespodzianki, ale także uczą ich samodzielności. W końcu to oni decydują o pojawieniu się całego obrazka, a że lubią kombinować i sprawdzać z każdej możliwej strony, ćwiczą własną spostrzegawczość, koncentrację oraz motorykę ręki. Piękna, kolorowa grafika, wykonana na trwałym kartonie, jest zwieńczeniem tej przygody.

Puzzle znajdziecie tutaj.

*

Przewlekanka – Les Jouets Libres

Kolejną fajną zabawką, jest drewniana nawlekanka o przyjaznym wyglądzie owieczki. Dołączony zestaw długiej, naturalnej wełny i igły aż się prosi, by przeprowadzić igłę przez dziurkę, a nawet kilka. Zabawa trwa w najlepsze, ucząc przy okazji zręczności oraz cierpliwości. Gdy powstanie nam już uroczy woody, nie tylko możemy się nim dalej bawić, ale również potraktować go jako ozdobę na półce. To nam się podoba!

Przewlekankę kupicie tutaj.

*

Zestaw Artystyczny Origami – Janod

Małą motorykę znakomicie rozwijają również wszelkie zestawy artystyczne, jak np. kolorowe origami. Tylko spójrzcie na te urocze i niezwykle dopracowane zwierzątka do złożenia. Nie trzeba długo czekać aż dziecięce rączki chwycą za papierowe karty i dołączone do nich elementy ozdobne w postaci nosków oraz naklejki. Zaangażowanie, jakie szybko wkracza do akcji, a także posługiwanie się nożyczkami, wycinanie i przyklejanie we właściwym miejscu, uczy dzieci dokładności, precyzji i cierpliwości.

Zestaw kreatywny znajdziecie tutaj.

*

Kolorowanki z niespodzianką – Djeco

Nie ma lepszej zabawy przygotowującej do pisania, niż zabawy z kredką w dłoni. Uwielbiane przez dzieci kolorowanie potrafi skupić ich uwagę i wyzwolić kreatywność na długie godziny. Nawet, jeśli zaczynają od spontanicznych bazgrołów. Nie ma co przyspieszać tego procesu, najlepiej jest zaufać dziecięcym możliwościom i osobistemu rytmowi nauki. Ale warto inicjować zabawę i przyciągnąć uwagę pięknymi, już gotowymi arkuszami do kolorowania. Bujna roślinność i zwierzaki w modelu Djeco dodatkowo można  zaanimować.

Kolorowanki kupicie tutaj.

*

Zestaw Kreatywny 3D – Mon Petit Art

Oprócz kolorowanek, możemy sięgnąć po tekturowy, trójwymiarowy teatrzyk. Gotowe szablony, tu w postaci pięknego ogrodu i uroczych zwierzątek, należy ze sobą odpowiednio połączyć. A następnie oddać się kolejnej, przyjemnej części czyli ozdabianiu kwiatów naklejkami, co rozwija dodatkowo zdolności manualne. Niejedna miłośniczka sztuki poczuje się jak prawdziwa florystka. Powstały wazonik z kolorowym bukietem może być fajną ozdobą pokoiku.

Zestaw kreatywny znajdziecie tutaj.

*

Lakiery do paznokci – Snails

Po malowaniu kredkami, czas na urocze lakiery do paznokci. Małe damy są bardzo spostrzegawcze i lubią brać przykład z modnej mamy. Dzieci tak bardzo lubią naśladować dorosłych, warto im na to pozwolić. Nie obawiajcie się jednak o bezpieczeństwo, lakiery Snails są produkowane na bazie wody i nietoksycznych barwników, dzięki czemu są łatwo zmywalne. A ile dostarczają frajdy! Już sam wybór odcieni daje dzieciom poczucie decyzyjności, a malowanie paznokci, jak mama, poczucie kobiecej więzi. Nam podoba się też fakt, że wymagają skupienia i precyzji, co w przyjemny sposób trenuje małe rączki.

Lakiery kupicie tutaj.

*

Kreatywne Klocki Gira Sol – Ludus

Jak przyznała nam Kasia, to jej „największe zaskoczenie!”. Te niepozorne klocki mają tę moc! Ot, niby plansza i różne wzory, które trzeba ułożyć, na przykład kwiatek czy labirynt. Proste, prawda? Jednak  szybko się okazuje, że gwarantują o wiele więcej zabawy. Specjalnie przymocowany uchwyt umożliwia wprowadzenie obrazka w ruch, co robi niesamowite wrażenie. Nie tylko na dzieciach. Nasze małe bohaterki wprost oniemiały z zachwytu. Fajna zabawka, która poza tym, że rozwija zdolności manualne, uczy logicznego myślenia i rozwija wyobraźnię. Poza tym opakowanie to solidna walizka, więc klocki nigdzie się nie pogubią i łatwo można je zabrać do przyjaciółki.

Klocki znajdziecie tutaj.

*

Masa Plastyczna – Silk Clay

Na koniec dziewczynki zabrały się za modelarską masę. Wszelka styczność dłoni z takimi materiałami, jak piasek kinetyczny czy modelina, wzmacnia je, zwiększa ich wrażliwość i zaspokaja dziecięcą ciekawość różnorodnymi konsystencjami przedmiotów. Modelinę można z łatwością miętosić, tworząc najróżniejsze postacie i figurki, jakie siedzą w dziecięcych głowach. Ta jest wykonana na bazie wody, sama twardnieje i łatwo można ją pomalować akrylowymi farbami. Na Pintereście znajdziecie pełno inspiracji jak ją wykorzystać do zabawy.

Masę plastyczną kupicie tutaj.

Co tu dużo pisać, na rynku jest coraz więcej zabawek, które są świetnym partnerem w rozwoju dziecięcych umiejętności. Poznałyście już nasze typy, a teraz zdradźcie nam swoje.

Więcej zabawek wspierających małą motorykę u dzieci znajdziecie tutaj.

zdjęcia: Kasia Rękawek

Zapisz

Zapisz

Zapisz