Lekkim krokiem w nowy rok szkolny
Wybieramy buty na każdą okazję z eobuwie.pl

Nie tylko uczniowski plecak musi być wygodny, buty też! To w nich dziecko będzie szaleć po korytarzach, biegać na lekcjach wuefu i, na początek, grzecznie odstoi swoje na szkolnej akademii. Ile okazji, tyle butów. Jak je wybrać? Radzi fizjoterapeutka Magdalena Zujewicz.
Przed nami jeszcze kilka dni sierpnia, ale wyprawkowy stosik w pokojach waszych dzieci już pewnie zaczyna rosnąć. Czy są na nim kapcie do szkoły, lśniące galowe buciki, trampki na wuef? Jeśli nie, to zapraszamy do lektury ostatniej z cyklu rozmów z fizjoterapeutką Magdaleną Zujewicz – tym razem o tym, jak odpowiednio wybrać dziecięce buty na każdą jesienną okazję. W roli modeli na dzisiejszej sesji w klimacie „back to school” występują dzieciaki Nataszy Sołdackiej: Leo, Zoja i Teodor, obuci w najfajniejsze modele z eobuwie.pl.



Porozmawiajmy o szkolnej wyprawce – na co zwracamy uwagę przy zakupie kapci do przedszkola czy szkoły?
Przede wszystkim muszą być wygodne, dziecko będzie w nich spędzać dużą część dnia. Ważne też, żeby potrafiło je samo założyć i zdjąć. Poza tym obowiązują te same zasady, co przy zakupie jakichkolwiek innych dziecięcych butów: podeszwa powinna być elastyczna i zginająca się w jednej trzeciej długości buta, a zapiętek być średnio sztywny, tak aby nie krępował ruchów stopy dziecka. To bardzo ważne i trzeba o tym pamiętać. Cholewka powinna kończyć się tuż pod kostką, z tego samego powodu. But nie może usztywniać stopy, bo nie pozwoli jej pracować tak, jak powinna. Ważny jest też czubek buta – powinien być odpowiednio wysoki i szeroki, nie może powodować żadnego ucisku, który mógłby doprowadzić do deformacji stopy.
Z jakiego materiału powinny być wykonane takie buty?
Najlepiej z naturalnego, przewiewnego, żeby stopa się nie pociła. Sprawdzają się materiały tekstylne, np. bawełna oraz cienka skóra. Jeśli z jakichś względów zdecydujemy się na buty wykonane z tworzywa, warto zadbać, aby chociaż wnętrze było wyłożone skórą naturalną, która absorbuje wilgoć, dając większe poczucie komfortu i zapewniając mniejszą potliwość stóp.




Początek szkoły to także wuef. Czy dziecko powinno mieć osobne buty do uprawiania sportu?
Buty do uprawiania sportu są bardziej narażone na zniekształcenia, dlatego warto zapewnić dziecku dodatkową parę. Muszą być lekkie, tak jak każde inne nie krępować ruchów, mieć dość cienką, elastyczną podeszwę, dzięki której dziecko będzie lepiej czuło swoje ciało. Materiał – jak najbardziej naturalny, bo podczas biegania czy skakania stopa poci się jeszcze bardziej. Wybierając buty sportowe zwróćmy uwagę na ich kształt – muszą być szerokie w palcach, tak żeby możliwie najbardziej przypominały anatomiczny kształt stóp.
A buty galowe, na rozpoczęcie roku szkolnego?
Do przynajmniej 8 roku życia dziecka przy zakupie wszystkich butów powinniśmy kierować się dokładnie tymi samymi zasadami. Czyli buty eleganckie też nie powinny być sztywne ani niewygodne, muszą pozwalać stopie pracować.
Dzieci potrafią wyrosnąć z butów dosłownie przez noc. Jak dobrać rozmiar? Ile zapasu powinna mieć stopa?
Na zakupy obuwnicze najlepiej wybrać się z dzieckiem. Jeśli to niemożliwe, mierzymy stopę dziecka (lepiej zrobić to po południu, wtedy stopy zawsze są ciut większe niż rano) centymetrem, od pięty do dużego palca. Zawsze mierzmy obie stopy, bo mogą się różnić. Do wyniku dodajemy minimum półcentymetrowy zapas. Wybierając buty, weźmy też pod uwagę rodzaj stopy dziecka czy jest szczupła, szeroka, pulchna.



Teraz jeszcze trwa lato, ale ono kiedyś się skończy, niestety. Kiedy zrzucamy tenisówki, a wkładamy buty jesienne? Na co zwracać uwagę przy ich zakupie?
Najprościej – wtedy kiedy zaczyna być zimno na dworze. Jeśli pojawia się plucha, jest więcej dni deszczowych niż słonecznych, wtedy najlepiej zmienić buty na jesienne. Zwróćmy uwagę na to, żeby miały płaską i nieprofilowaną podeszwę, dość cienką, ale jednocześnie izolującą od podłoża i były wykonane z oddychającego, ale wodoodpornego materiału. Muszą też dawać komfort cieplny. Takie właściwości ma na przykład zaimpregnowana skóra naturalna. Sztywne i grube podeszwy to niezbyt dobry pomysł – dobrze żeby dziecięca stopa odbierała bodźce z podłoża na całej swojej długości i szerokości.




Przechodzimy do konkretów! Jeśli szukacie dziecięcych tenisówek, sprawdźcie leciutkie szare lub różowe Cienty, a także kultowe wsuwane Vansy w szachownicę, w których jakoś łatwiej będzie wejść w nowy rok szkolny. Na co dzień świetnie sprawdzą się też trzewiki polskiej marki Bartek, wygodne, zapinane na rzepy i zapewniające komfort termiczny nawet wtedy, kiedy piękne lato pójdzie w niepamięć. Zoja wybrała model różowy, a Leo – beżowy. Zanim się to jednak stanie, pewnie niejeden upalny dzień przed nami! Różowe klapki marki Agatha Ruiz de la Prada przydadzą się też później na basen. A na uroczystym początku roku swoje pięć minut będą miały czarne, lśniące półbuty – w wersji z kokardką marki Betsy dla Zoi i jej podobnych elegantek oraz klasyczny sznurowany model marki Tommy Hilfiger dla Leo. Wisienką na wyprawkowym torcie niech będzie plecak – pojemny, lekki, z wygodnymi regulowanymi szelkami. Zoja postawiła na zielony model z wzorzystym logo Vans, a chłopcy na jednobarwne klasyki w wersji bordo i czarnej. Gotowi do szkoły? Chyba tak!





Koniecznie sprawdźcie bezpłatną usługę esize.me, która jest dostępna w sklepach stacjonarnych eobuwie.pl i w aplikacji. Dzięki niej zeskanujecie stopę dziecka i podejrzycie, jak będzie rosnąć przez kolejne 12 miesięcy (u dzieci od 3 do 15 lat). W ten sposób buty będą lepiej dopasowane, a ich czas użytkowania będzie optymalny!
*
Jeśli skompletowanie wyprawki szkolnej jest jeszcze przed wami, to zachęcamy do obejrzenia kampanii „Back to school” eobuwie.pl, na pewno dostarczy wam wielu inspiracji. Udanych zakupów!
Materiał powstał we współpracy ze sklepem eobuwie.pl