Porozmawiajmy o emocjach!

Kate4Kids, lalka inna niż wszystkie

Najprostsze pytania bywają najtrudniejsze. Jak rozmawiać z dzieckiem o emocjach? Scenariusze rozmów dzieci i rodziców na temat emocji przygotowała marka lalek artystycznych Kate4Kids wspierających rozwój dziecka. Porozmawiajmy o uczuciach.

W tej kwestii radzimy się psycholożki Patrycji Filak, która specjalnie dla marki lalek artystycznych Kate4Kids przygotowała kilka porad, jak przy okazji zabawy pomóc dziecku w poznawaniu emocji oraz wspierać kreatywność. Te mini – scenariusze i propozycje zabaw mogą się z pozoru wydać banalne, jednak nie wszyscy jako rodzice czy opiekunowie mamy umiejętności prowadzenia rozmowy z dzieckiem, która nie byłaby oceniająca czy zamykająca dziecko. Stąd pomysł na stworzenie tego typu propozycji zabaw, które mogą być pomocą dla rodzica i punktem wyjścia do nawiązania relacji z dzieckiem i wsparcia go w tak ważnym temacie, jakim są uczucia i umiejętność ich wyrażania.

Sam fakt, że lalka jest ręcznie uszyta i ma w minigarderobie ubrania o różnej fakturze dostarcza maluchowi dużo więcej bodźców, niż lalka wykonana z plastiku. Być może pierwszą i naturalną zabawą będzie więc przebieranie i ubieranie, na przykład nauka samodzielnego zakładania bluzki wraz ze szmacianą koleżanką. Buszowanie w szafie oraz własnoręczne szycie ubrań i akcesoriów dla lalki rozwija kreatywność, ale nie wyczerpuje pomysłów na wspólną zabawę. Lalki Kate4Kids otrzymały ostatnio Nagrodę Rodziców 2018 w konkursie Zabawka Roku organizowanym przez serwis Zabawkowicz w kategorii pomoce edukacyjne. Zostały wyróżnione właśnie ze względu na to, że stanowią pretekst dla rodzica do rozmowy z dzieckiem o jego emocjach.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

fot. Monika Kraińska/ Malwina Obrzut

 

Nawet zwykły jesienny spacer z lalką pod pachą może być pretekstem do zabawy w omawianie emocji, czy radzenie sobie z frustracjami. Patrycja Filak nazywa tę zabawę „Opowiem ci jak mi minął dzień”. Niby oczywiste, ale czy faktycznie mamy czas by zawsze sobie o minionym dniu opowiedzieć i wzajemnie siebie wysłuchać? Weźmy lalkę i za jej pomocą pogadajmy o tym co się danego dnia wydarzyło i jak dziecko się z tym czuje. W co się bawiłeś, co było przyjemne, a co cię zezłościło? I koniecznie sami odpowiedzmy o swoim dniu, nawet jeśli to opowieść o ciężkim spotkaniu w pracy, czy staniu w korkach. Nie bombardujemy dziecka pytaniami, lalka wie, że to rozmowa na spacerze, nie przesłuchanie!

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

fot. 1-3:Milena Pakij / 4-10: Gabriela Chmiel

Lalki Kate4Kids nie pokazują własnych emocji na twarzy, co absolutnie nie przeszkadza w tym, by dziecko samo sobie je wyobrażało. Miny lalki są w głowie malucha, ważne by umiało je nazwać i dopasować do sytuacji. Mniejszemu dziecku można w tym pomóc bawiąc się w nazywanie do tego, co lalka czuje oraz w jaki sposób można manifestować te emocje. Jak objawia się złość i co wtedy robisz? A czym jest strach czy wstyd? Niech lalka pokaże jak tupie nogą, jak skacze z radości do góry, lub chowa się w kąt. Pomóżmy nazwać te emocje i wskazać co można lalce powiedzieć: widzę, że się złościsz, smucisz bo… Narysuj z dzieckiem emocje lub bawcie się w ich odgrywanie. A na koniec, przytulanie – najlepsze remedium na wszelkie smutki.

Mniejsze dzieci często potrzebują te emocje „zobaczyć” na twarzy lali – nie ma z tym problemu. Można namalować je na lali zmywalnym mazakiem. Dzięki temu lalka może mieć co chwila inną minę – tak jak to się dzieje w prawdziwym życiu. To co ważne w lalkach Kate4Kids to fakt, że w linii znajdują się również chłopcy np, Marcel czy Jaś . Szczególnie Ci najmłodsi, 4- 5 latki bardzo chcą mieć kolegę, który jest chłopcem, tak jak oni. Bardzo się z nim utożsamiają. To może być pomocne na przykład w nauce codziennych czynności takich jak ubieranie się czy wychodzenie na spacer.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

fot. Karolina Świątek

Sposobów i pomysłów na zabawę ze szmacianą lalką jest wiele, zaufajmy wyobraźni dzieci. Marysia, Marcel, Jaś czy Lisa mają szansę stać się przyjaciółmi dzieciaków i powiernikami ich sekretów. Podglądamy kadry przesłane przez Monikę, Karolinę, Gabrielę, Malwinę i Milenę. Jesienne spacery, zabawy w zakamarkach pokoju, wspólne czytanie czy pierwsza jazda lalki na desce – zostawiamy lalki w dobrych rękach nowych przyjaciół. A czym jest przyjaźń? O tym też warto rozmawiać, zadałyśmy pytanie dzieciakom i oto niektóre odpowiedzi!

Ignacy określa przyjaźń jako uczucie, co łączy ludzi i sprawia, że chce się wspólnie spędzać dużo czasu, bo jest fajnie. No wiadomo!  Tuśka dodaje: mogę mówić tej osobie wszystko i mamy wspólny sekret. Według Majki przyjaźń sprawia, że nawet  gdy się z kimś pokłóci i ma go dosyć to go nie przestaje lubić, bo przecież przyjacielem jest się wtedy jak jest dobrze i jak jest źle. Marcelina puentuje definicją, która chwyta za serce i każe nam naprawdę docenić i dbać o przyjaciół w naszym życiu: przyjaźń jest pomaganiem sobie i  pożyczaniem swoich zabawek, chodzeniem wszędzie razem i zaplataniem sobie warkoczy. Przyjaźń jest wyjątkowa, mogę powiedzieć swojej przyjaciółce największy sekret, a ona nikomu jego nie zdradzi i zawsze stanie w mojej obronie. Jak mi się przyśni jakiś koszmar to zawsze mnie pocieszy i pomoże rozwiązać każdy problem.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

fot. Monika Kraińska

 

Nic dodać, nić ująć. Bawmy się i rozmawiajmy o uczuciach! Więcej propozycji zabaw z lalkami Kate4Kids znajdziecie na blogu, a lalki kupicie na stronie o tu.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.