Książkowe nowości jesienne

Czytelnia ładnebebe

Tej jesieni czeka nas wiele podróży. Kilka ucieczek z domu w poszukiwaniu siebie, bezpiecznego miejsca do życia, zrozumienia zbyt nagle komplikującego się świata. Wyprawy po złote runo wolności i przyjaźnie wystawione na próbę. Wędrówki międzykulturowe, egzotyczne, atomowe, ale też całkiem zwyczajne, lokalne, na swój sposób magiczne.
Listopad nie tylko skłania do zadumy – listopad czaruje pięknymi książkami! Gdy poczujemy senność właściwą końcówce roku, gdy zamarzy nam się kojący wypoczynek i zbieranie sił, rozejrzyjmy się! Wokół rajskie ptaki, wesołe miasteczka, złote rybki, piranie, lisy, marionetki wystrugane z drewna i fizyka mrugająca do nas w zakątkach codzienności. Dziwny, fascynujący świat na wyciągnięcie ręki.

***

Pax / Sara Pennypacker, ilustracje Jon Klassen / Wydawnictwo IUVI

Chłopiec i jego lis. Nierozłączni i nagle rozdzieleni – wojną, setkami kilometrów, koniecznością odkrywania świata na nowo. Przyjaźń zostaje poddana próbie, bo wszystko, co do tej pory było znane i oswojone, pękło niczym lustro na kawałki. Już od pierwszych stron lektura jest sensualna i mocno nasycona obecnością przyrody. Perspektywa lisa zachwyca. Z zapachów wyczuwanych przez zwierzę najmilszy jest mu zapach Petera. Chłopiec wyrusza z domu dziadka w wielką podróż, aby odnaleźć porzuconego przyjaciela. Na okładce zastyga malarska tęsknota i Pax wpatrzony w horyzont, a w tekście graficzne przystanki jak żywe szkice z dziennika podróży. Szczerość, dzikość i piękno!

jesien2-11

jesien2-10

O chłopcu, który pływał z piraniami / David Almond, ilustracje Oliver Jeffers / Wydawnictwo Zielona Sowa

Stan to jeszcze jeden chłopiec w podróży życia. Powieść drogi, inicjacji, dojrzewania do bycia sobą jest zarazem historią odzyskiwania wewnętrznej wolności. Od opuszczenia domu okrutnego wuja Erniego, poprzez spontaniczną decyzję o dołączeniu do ekipy wesołego miasteczka, aż po spotkanie z legendarnym Pancho Pirellim, człowiekiem pływającym z piraniami. Zwyczajny chłopak okazuje się dzieciakiem wyjątkowym, ciepłym, uzdolnionym, pełnym empatii. Los popycha go w ręce ludzi, w obecności których może poznać przeznaczenie i pochwycić marzenia. W historii jak ze snu o lataniu, jest miejsce dla każdego, kto ma odwagę żyć autentycznie.

jesien2-12

jesien2-14

jesien2-15

jesien2-16

Noah ucieka / John Boyne, ilustracje Oliver Jeffers / Wydawnictwo Zielona Sowa

Jeszcze jedna ucieczka z domu. Ośmiolatek Noah pragnie przygód, więc pewnego dnia opuszcza rodziców i podąża ścieżką w nieznane. Realistycznie magiczne miejsca, dziwne zdarzenia i budzący niepokój bohaterowie sprawiają, że podróż chłopca wydaje się pełna niewytłumaczalnych wątków. Spotkanie z twórcą zabawek, a zarazem właścicielem sklepu z marionetkami, pozwala Noahowi zrozumieć prawdziwy powód jego ucieczki. Lęk przed niespodziewaną chorobą matki i dziecięca bezradność w obliczu trudności najpierw wygania chłopca z domu. Dzięki tajemniczemu snycerzowi bohater jednak powraca do mamy i na szczęście nie jest za późno, aby ją pożegnać.

jesien2-17

jesien2-18

Podróż / Francesca Sanna / Wydawnictwo Kultura Gniewu

Gdy życie zmienia się na zawsze, czas wyruszyć w podróż. Wojna, chaos i zło każą zostawić dom nad morzem. Po człowieku zostaje garść osamotnionych przedmiotów, a smutek i zmartwienie zagarniają przestrzeń wielką, czarną dłonią. Gdy strach i nadzieja stają się przewodnikami, z dnia na dzień zostawiasz wszystko co kochasz i odchodzisz, nie oglądając się za siebie. Przepiękna wizualnie opowieść, nasycona poruszającymi obrazami rodziny uchodźców pokonującej wiele granic w poszukiwaniu poczucia bezpieczeństwa. Perełka w każdym detalu. Przez chwilę przywodzi na myśl kolorowe historyjki oglądane na ścianie ze starego rzutnika. Pełna zadumy baśń z dreszczykiem.

jesien2-26

jesien2-28

jesien2-29

jesien2-30

Ala ma kota. A Ali? Zdanka pierwsza klasa / Jolanta Nowaczyk, ilustracje Daria Solak / Wydawnictwo Dwie Siostry

Zaproszenie do międzykulturowej podróży! Wędrujemy przez alfabety i szumiące, szeleszczące języki, słowa delikatne jak wiatr, albo twarde jak kamień. Pieśń słów porusza serce i zapada w pamięć. Pomysł jest prosty i piękny. Rysunki jak wykonane ręką dziecka obrazki objaśniające świat, rozkładają go na części pierwsze, aby łatwiej było go pojąć. Opisują życie zwyczajnymi zdaniami z różnych zakątków globu. Wizualna lekkość tej książki zachęca do eksplorowania tajemnic obcych, egzotycznych znaków układających się w niezrozumiałe przesłanie. Z drugiej strony, porozumienie jest łatwe – wystarczy poćwiczyć pisanie w zeszycie. Przepisać słowa i zdania kilka razy, dojść do wprawy. Chęć zrozumienia to krok ku otwartości!

jesien2-19

jesien2-20

jesien2-22

jesien2-21

Złota klatka, czyli prawdziwa historia księżniczki czystej krwi / Anna Castagnoli, ilustracje Carll Cneut / Wydawnictwo Dwie Siostry

A czy łatwo jest pojąć czego się chce naprawdę? Otwarcie nazwać pragnienia nawet gdy cała rzeczywistość krzyczy, że masz już wystarczająco dużo. Sto jeden klatek pełnych najcudowniejszych na świecie ptaków nie wystarczy? Walentyna, córka cesarza, nie postępuje zbyt delikatnie ze sługami, którzy nie spełniają jej oczekiwań. Wiele głów spadnie zanim otrzyma jajo wymarzonego gadającego ptaka. Niejednoznaczne zakończenie pozostawia niedosyt, za to na każdej stronie aż roi się od rajskich ptaków. To elegancki album ptasich portretów w mistrzowsko zaprezentowanych technikach malarsko-rysunkowych. Kraina czarów i obraz nienasycenia.

jesien2-63

jesien2-61

jesien2-66

Wielbłądzica baletnica i inne bajki / Arnold Lobel / Wydawnictwo Literackie

Lubicie bajki? Autor serii o Żabku i Ropuchu zaprasza do czytania klasyki. Teleportacja do czasów dzieciństwa gwarantowana, zarówno w słowach, jak i w sferze wizualnej. Obrazki są zabawne, smakowicie narysowane i pokolorowane, zamknięte w określone kreską ramy. Mają w sobie lekkość i humor stylu Janusza Stannego, echo elektryzującego wspomnienia zilustrowanych przez niego „Baśni” Andersena. Bajki ze zwierzętami w rolach głównych to krótkie, jasne i urocze teksty z pozytywnym przesłaniem, które posyłają nam żaby, kury, krokodyle, pies i kangur, mysz, kogucik i pelikan. Wielbłądzica baletnica sama decyduje o tym, że jest dobrą i spełnioną tancerką. A Wojciech Mann, tłumacząc, doprawia tekst na najwyższym poziomie.

jesien2-33

jesien2-38

Basia i zwierzaki / Zofia Stanecka, ilustracje Marianna Oklejak / Wydawnictwo Literacki Egmont

Kolorowa, radosna propozycja idealnie wpasowana w bliskie świąteczne klimaty. Niespodzianka z wielką obietnicą dobrej zabawy. To dopiero pomysł, by wraz z Basią zaprosić zwierzęta! Książka otwierająca się jak album kusi i zachęca. Po lewej opowieść i przygotowania do Wigilii, intensywny zapach igieł, sprzątanie i wycinani, instrukcja zabawy i powiększająca się gromadka zwierzaków. Część druga to blok kreatywny zadrukowany w kształty do wycięcia, które Basia, Janek i Franek biorą na warsztat. Ty też możesz stworzyć niepowtarzalną kolekcję 68 zwierząt. Idealny prezent dla amatorów nożyczek.

jesien2-36

jesien2-43

jesien2-48

jesien2-49

Doris ma dość / Pija Lindenbaum / Wydawnictwo Zakamarki

Doris chce dokończyć budowę dachu i zjazdu. Chce ubierać się w to na co ma ochotę. Nie chce chodzić na głupie przyjęcia. Ma już naprawdę dość i postanawia ukarać rodzinę. Wędruje do dalekich krajów, przeżywa przygody na miarę swej wielkiej wyobraźni i próbuje swoim zniknięciem zwrócić uwagę mamy. Czy zauważą, że tak długo jej nie było? Czy zrozumieją błędy i w końcu się poprawią? Mała, dzika Doris z nastroszoną falą włosów bardzo przekonująco manifestuje swoje uczucia w ostrych czerwieniach. Złość dziewczynki wybucha ekspresyjnym rysunkiem, a wyprawa po wolność ma kolor landrynkowo różowy!

jesien2-53

jesien2-54

jesien2-57

Atomowa przygoda profesora Astrokota / Dominic Walliman i Ben Newman, ilustracje Ben Newman / Wydawnictwo Entliczek

A na koniec obiecująca podróż do krainy fizyki, czyli wnikliwe spojrzenie na naszą codzienność. Szelest wiatru w liściach, ciepło słońca na policzku, siła pchająca pojazdy naprzód, kierunki świata rozpoznawane przez ptaki w podróży inspirują do stawiania pytań. Doświadczenia, pomiary i obserwacja zmian pozwalają rozłożyć wszechświat na cząsteczki i atomy, choć trochę zrozumieć… Kontynuacja przygód rewelacyjnego Profesora Astrokota w przyprawiającej o zawrót głowy kolorowej odsłonie graficznej zagwarantuje, że młodzi adepci fizyki włączą myślenie i zakochają się w liczbach, siłach, gęstościach i innych cudach. Dziwny jest świat. I fascynujący!

jesien2-50

jesien2-68

jesien2-70

jesien2-71

Napiszcie jakie książki Wam wpadły w oko tej jesieni? A może polecicie już nam coś rozgrzewającego na zimowe wieczory?

***

Tekst: Justyna Wencel/dzikajabłoń.wordpress.com

Zdjęcia: Ewa Przedpełska/fąfel.eu

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.