przegląd książek

Książki na wakacje – przegląd nowości

Przegląd książek

Książki na wakacje – przegląd nowości

Tuż przed wakacjami w wydawnictwach jak w ulu. Odbywające się w tym czasie targi literackie motywują wydawców do prezentacji nowości. Co nam wpadło w ręce, o co pytać w księgarniach? Zobaczcie.

Dużo ostatnio dobrego i trudno pokazać wszystko. Starałam się zajrzeć do wydawnictw, które uważam za ciekawe, a ich książki nigdy nie zawodzą moich dzieci. W naszym domu pojawił się kolejny przyjemny stosik książek, które zapewniają nam dobry wspólny czas. Zobaczcie, co wybrałam.

 

*

„Kot na medal. Prawdziwe historie bohaterskich kotów”, Małgorzata Kur, ilustracje: Aleksandra Gołębiewska, Wydawnictwo Ezop

Uwaga, kociarze! Oto pozycja, której nie może zabraknąć w waszej biblioteczce. Jaki kot jest, tego nie wie nikt. Co robi, chodząc swoimi drogami, możemy sobie tylko wyobrażać. Albo przeczytać historie, które pomogą nam poznać nasze futrzaki tak, jak jeszcze nigdy wcześniej. Bo komu przyszło do głowy, że kiedy kot wymyka się z domu, to właśnie ratuje świat, albo udaje się w podróż na koniec świata, albo lata balonem? Więcej kocich sekretów nie zdradzę, powiem tylko, że mój sześcioletni miłośnik kotów zasypia z tym tytułem codziennie od kilku dni.

Książkę znajdziecie tu.

*

„Poczytaj mi, mamo. Księga czwarta” i „Poczytaj mi, mamo Księga Piąta”, prace zbiorowe, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Seria Poczytaj mi, mamo topi serca każdego dorosłego dzieciaka z lat 70. i 80. Moje dzieciństwo budowało się w towarzystwie pokaźnej biblioteczki, a książki Naszej Księgarni były moimi ulubionymi. Nadal mam kilka egzemplarzy archiwalnych, a zbiorowe księgi zawsze czytam moim dzieciom z wypiekami na  twarzy, nadal pamiętając treści historii, lub z palącą ciekawością, kiedy książki wcześniej nie znałam. Ciekawe, jak trafiały w trudnych latach dla rynku na pustawe lady księgarni. Zawsze myślałam, że czytaliśmy to samo, a teraz wiem, że to nieprawda. Niektóre treści może lekko już przykurzone. Ilustracje na stronach, gdzie koloru brak, może dla dzieci nieco trudniejsze, ale frajda nadal ogromna.

Książki kupicie tu.

*

„Księga ryków”, Soledad Bravi, Wydawnictwo Dwie Siostry

Znowu księga i kolejny sentyment. Tym razem z rozrzewnieniem wspominam „Księgę Dzwięków”, którą dźwięczałam mojemu małemu wtedy Guciowi. Oj, ileż mieliśmy radości. Dlatego polecam wam, rodzicom małych dzieci, tę nową propozycję z czystym sumieniem, wiedząc, że spędzicie z nią duuuużo czasu. Tym razem swoje komunikacyjne możliwości prezentują zwierzęce rodziny. Zabawnie przerysowane skradną sympatię maluchów w dwie minuty.

Książkę kupicie tu

*

„Piłka w grze! Futbolowa książka aktywnościowa”, Joe Gamble, tłumaczenie: Krzysztof Cieślik, Wydawnictwo Dwie Siostry

Piłka nożna to temat mojego syna, dlatego, kiedy zobaczyłam tę pozycję, wiedziałam, że strzelę gola. Do tego ciekawie skonstruowane zadania, jak projektowanie piłki na mistrzostwa, stroju dla drużyny, czy powoływanie własnej kadry marzeń. Zabawa dla małego zawodnika przednia! To jest taka pozycja, którą chętnie spakuje na wycieczkę, zabiorę na plażę, lub rozchmurzę pochmurny dzień.

Książkę kupicie tu

*

„Sznurówka, ptak i ja”, Ellen Karlsson, ilustracje: Eva Lindström, tłumaczenie: Katarzyna Skalska, Wydawnictwo Zakamarki

Samotność bywa zadręczającym towarzyszem. Wewnętrzny krytyk też. Nawet w wakacje, na pięknej wyspie, nie chcą odpuścić i zmienić swoich nawyków. Selma zna ich głosy aż za dobrze i boi się, że może ptak dziobiący jej serce ma rację, nigdy nie będzie miała przyjaciółki. Selma nawet nie wie, że wymarzona przyjaźń jest już tuż-tuż.

Książka otrzymała w 2013 roku Nagrodę Augusta, czyli najważniejsze szwedzkie wyróżnienie dla książki dziecięcej. To rekomendacja, która mnie skusiła i nie zawiodła.

Książkę kupicie tu. 

*

„Dino Bambino”, Sylwia Chutnik, fotografie: Mirella von Chrupek, opracowanie graficzne: Anna Niemierko, Wydawnictwo Wytwórnia

Książka cukierek. Trio ją tworzące jest dla mnie jak ogromna tabliczka czekolady. O Mirelli pisałyśmy tu, a poczynania wszystkich trzech pań obserwuję z dużą frajdą. To się musiało wydarzyć i to się musiało udać. I wiadomo było, że pod skrzydłami Wytwórni, wydawnictwa, które szuka i znajduje skarby. I tak oto dostajemy historię ciepłą i dowcipną, o tym, jak wytworna Dino Bambino, zagubiona w wielkim mieście, szuka drogi do domu. Jak to w życiu bywa, a w życiu dinozaurów w kapeluszach to już na pewno, pełno tam przygód, nowych znajomości i nieoczekiwanych wydarzeń. Miło spędza się czas w tym różowym świecie, nie tylko dziewczynkom.

Książkę kupicie tu

*

„Pokochaj mnie” i „Zaśnij ze mną”, Ramadier & Bourgeau, Wydawnictwo Babaryba

Lubię przyglądać się nowościom tekturowym, bo myślę, że to takie pozycje, z którymi zaczyna się niezwykła podróż dla najmłodszych czytelników. W tych spokojnych, ale pełnych emocji i radości książeczkach, dzieci dostają propozycję aktywnej zabawy i wyciszającą wyliczankę przed snem. Komplet na każdą okazję i dla dwóch największych potrzeb. Nie zastanawiajcie się. Książki z buźkami mogą stać się nieodłącznymi przyjaciółmi na długi czas.

Książkę kupicie tu

 

A co wy znaleźliście ostatnio ciekawego w księgarniach? Czekam na rekomendacje. Miłej lektury.

*

Tekst: Paulina Filipowicz