Królestwo dziewczynki

- Królewno, dziś stałaś się kobietą.

Królestwo dziewczynki

Choć miesiączka to mechanizm czysto biologiczny, jest też wyjątkowy: narasta wokół niego wiele mitów i przesądów, a także opowieści dziwnej treści. Comiesięczne krwawienie dziewczynek i kobiet jest w wielu kulturach tematem tabu, co nie ułatwia przeżywania tych kilku wyjątkowych dni.

Na szczęście mądre przewodnictwo doświadczonej kobiety, a także czuła opieka i wyrozumiałość otoczenia potrafią złagodzić przykre objawy i uczynić czas miesiączki czasem szczególnym.

Wiedza i dobre źródło informacji są tu kluczowe. Kiedy mamy w domu dziewczynkę, która zaczyna zadawać pytania, czas razem sięgnąć po Małą książkę o miesiączce. Tu znajdziemy odpowiedzi, i wiele ważnych informacji, które demitologizują obawy przed przyjazdem sławnej cioci z Ameryki, czyniąc menstruację czymś normalnym, oswojonym, ale nadal ważnym.

Nowy picture book Iwony Chmielewskiej to opowieść o miesiączce w jej całkiem innych aspektach. Dotyka tego, na co nie ma miejsca w popularno-naukowych pozycjach: że miesiączka jest wydarzeniem także duchowym, jest spotkaniem z ciałem, poznawaniem jego tajników i na wpół mistycznych mechanizmów.

Dlatego poetycki język obrazów artystki jest najbardziej właściwy do opowiedzenia, czym jeszcze jest miesiączka.

 

Uwielbiamy tę książkę już za samą jej okładkę: za plamkę krwi w kształcie róży na delikatnej tkaninie majtek. Za grzbiet obity paskiem jedwabiu i za złocone brzegi stron. Ta wysmakowana oprawa podkreśla świąteczność i wyjątkowość zdarzenia, jakim jest opowiadanie sobie o miesiączce i stawaniu się kobietą.

Cykl obrazów Iwony Chmielewskiej to seria metafor o tym, jak oswaja się uczucie napięcia, nieprzystawalności i dyskomfortu związanego z przeżywaniem rytmu kobiecego ciała.  Dotyka rzeczy trudnych do uchwycenia: potrzeby wyciszenia się, zwolnienia, przeżycia kontaktu z ciałem w samotności.

Choć każda z kobiet inaczej czuje się podczas miesiączki i opisane odczucia bynajmniej nie są uniwersalne, wspólne jest dla nas wszystkich to, że jesteśmy skomplikowanymi organizmami, które wymagają uważności i troski.

Królestwo dziewczynki może być pozycją do lektury rodzinnej, bo pozwala porozmawiać o miesiączce oddzielając ją od przyziemnych tematów zwiazanych z logistyką zakupu podpasek, z ćwiczeniem na WF-ie, i im podobnych. Przenosi nas za to w rejony, gdzie kobiecość jest trudna do zrozumienia, ale fascynująca i w pewien sposób czarodziejska.

Podobno w zamierzeniu autorki Królestwo dziewczynki miało być książką dla ojców córek. To rzeczywiście piękny dar, choć myślę, że nie tylko dla ojców, lecz przede wszystkim dla kobiet – niezależnie od ich wieku. Dostałyśmy przykład tego, jak możemy rozmawiać o intymności i kobiecej mocy w sposób piękny i uniwersalny.

Królestwo dziewczynki

autorka: Iwona Chmielewska

Wydawnictwo Entliczek, Warszawa 2014

Książkę kupicie w księgarni Ambelucja.