Kroki ku samodzielności

co wspiera dziecko w kolejnych sukcesach?

Kroki ku samodzielności
Karolina Synowiec

Całe dzieciństwo to historia różnych pierwszych razów. Pierwsze posiłki, pierwsze kroki, pierwsze słowa… Małe dzieci uczą się cały czas, wystarczy im nie przeszkadzać!
Monika ma w tej kwestii całkiem niezłe doświadczenie, bo jest mamą trójki dzieci. Już wie, że napinać się w związku z terminami kolejnych osiągnięć nie ma po co – dzieci zdobywają umiejętności we własnym, niepowtarzalnym tempie. Muszą się przy tymczasem namęczyć i nabrudzić. Zadaniem rodzica jest po prostu mądre towarzyszenie. Na czym ono polega? Co warto podsunąć dzieciom na różnych etapach rozwoju? Oto kilka wskazówek.

 

*
STAWIAJ PIERWSZE KROKI W DOBRYM TOWARZYSTWIE

Kiedy nasz maluszek dobrze siedzi i podnosi się do stania, wybór dobrego pchacza staje się kwestią palącą. To on będzie jako podpora towarzyszył wielu pierwszym krokom. Będzie jeździł po domu, a może nawet będzie nam towarzyszył na spacerach. Dla Amelki pchacz jest nie tylko środkiem do transportowania misiów, lal czy klocków. Sama też lubi się w nim umościć.
Pchacz Janod to klasyk wśród pchaczy. Wyróżnia go solidność, jakość wykończenia i kółka, które zniosą wiele. No i są, dzięki ogumieniu, łaskawymi dla uszu domowników cichobiegami.

*
ZAOPIEKUJ STÓPKI

Czas na pierwsze kroki to czas na pierwsze butki. Śliczne ekotuptusie sprawdzają się już przy raczkowaniu, w chłodniejsze dni dobrze trzymają skarpetkę, a kiedy dziecko zaczyna stawać, chronią stopy. W skórzanych paputkach ważne jest to, że nie ograniczają w żaden sposób naturalnego rozwoju stopy. Kontakt nogi z podłożem jest kluczowy na tym etapie. Ma wpływ nie tylko na rozwój postawy ciała, ale także na zmysł równowagi i kształtowanie sensoryczne. Butki Fiorino szyte są ręcznie w Bielsku-Białej i są bardzo wygodne. Miękka podeszwa to doskonałe rozwiązanie dla małych odkrywców. W cieple dni można w nich biegać także po dworze – po trawniku czy leśnej ścieżce. Ogromna ilość wzorów to kolejny powód dla którego można zakochać się w Fiorino.

*
SMAKUJ PO SWOJEMU

Pierwsze posiłki to klucz do odkrywania świata smaków. To teraz pokazujemy dzieciom, że jedzenie może być źródłem przyjemności, że warto do niego podchodzić z radością i ciekawością. Niech smakują po swojemu. Własny talerzyk i łyżeczka pozwalają na samodzielne uczenie się, ile trzeba zjeść, by zaspokoić głód, co smakuje, a co tym razem niekoniecznie. Zestaw Beaba został zaprojektowany tak, by jedzenie było wygodne i by nauka nie frustrowała. Silikonowe naczynka z przyssawkami mają ergonomiczne kształty a wysokie brzegi zapobiegają wylewaniu czy spadaniu kawałków jedzenie na stół. Nie tłuką się, nie niszczą i mają pienne kolory.

*
PRZYGOTUJ DOM NA WYZWANIA

Szafki z rodowym szkłem albo środkami czystości, apteczka, otwierające się na oścież okna… Dom z perspektywy roczniaka to nie tylko wielki plac zabaw, to także niezłe pole minowe. Nic nie zastąpi uważności rodziców i uczenia, co wolno, a czego nie, a strefy najgorszych zagrożeń warto przezornie zabezpieczyć. Świetnym źródłem rozmaitych rozwiązań jest sklep Marko, gdzie znajdziecie te z zabezpieczeń, które sprawdzą się w Waszym mieszkaniu. U Moniki ważne były narożniki stołu, które mają chwilowo wysokość świetnie pasującą do czoła Amelki. Sprawdziło się także zabezpieczenie drzwi lodówki. Jeśli i u was dzieci lubią wietrzyć lodówkę, lub co gorsza – zamrażarkę – w Marko znajdziecie potrzebne rozwiązania australijskiej marki Dreambaby.

*
DAJ SWOBODĘ RUCHÓW

Wygoda, wygoda, wygoda! Jest kluczowa tak samo dla dziecka, które stawia pierwsze kroki, jak i dla jego mamy, która cały czas się schyla, podaje dłoń, bierze na ręce… Jedną z naszych ulubionych marek jest Mamatu, które szyje w Polsce super kolorową modę dla dzieci i dla mam karmiących piersią. Mamatu to bawełniana dzianina i dobrze przemyślane, lecz nieprzekombinowane kroje. Znajdziecie tu i gładkie tiszerty i wzorzyste góry i doły – we flamingi, w ananasy, w stateczki…

*
OSWAJAJ KÓŁKA

Spacer z wózkiem czy bez wózka? Na tym etapie rozwoju sprawa zaczyna się robić problematyczna. Mało który debiutant ma ochotę siedzieć w wózku, ale szybko okazuje się, że nóżki bolą i że „na ręce!”. Wózko-rowerek Smart Trike jest lekki i składany. Certyfikowany jest jako wózek spacerowy, więc możemy być pewni, ze jest w pełni bezpieczny. Ma pasy, opuszczane do leżenia siedzisko i budkę. Ale pozwala także na domontowanie pedałów i staje się pierwszym rowerkiem. Pomyślany jako rozwiązanie 8 w 1, rośnie razem z dzieckiem i jego zmiennymi potrzebami. A nade wszystko prowadzi się lekko i wygodnie.

Publikacja powstała dzięki markom Fiorino, Mamatu, Solution i sklepowi Marko.