Kilian, Blexbolex i inni mistrzowie

Książkowy top 10 Magdy Kłos – Podsiadło

To, że super dziesiątka ulubionych książek Magdy, współzałożycielki wydawnictwa Wytwórnia, będzie imponująca, było rzeczą całkiem przewidywalną. Liczyłyśmy się z tym, że każdą z najbliższych jej sercu pozycji zapragniemy mieć także w swojej bibliotece. I sprawdziło się, bo z większością z tych książek łączy nas albo wspomnienie, albo przyjemność z codziennego kartkowania ich z dziećmi przed snem.

Kilku nie mamy, na niektóre bezskutecznie polujemy ale cieszy nas ogromnie tak różnorodny i przebogaty spis. Sprawdźcie koniecznie, do jakich książek Magda najchętniej wraca. Uszeregowała je w kolejności alfabetycznej, żeby było sprawiedliwie.

Magda Kłos-Podsiadło 2016

1. /*A World of Your Own*/ tekst i ilustracje: Laura Carlin, wyd. Phaidon

Laura Carlin mieszka w Londynie. W tym roku na Targach Książki dla Dzieci w Bolonii miała swoją indywidualną wystawę, i choć wystawa malutka, kompletnie mnie zwaliła z nóg. Były tam też prace z tej właśnie autorskiej książki. Laura wpuściła mnie do swojego świata i nie chce wypuścić na zewnątrz.

 

Carlin_A World

  1. /* Ballada */ tekst i ilustracje: Blexbolex, wyd. Wytwórnia

O prawa do wydania tej książki po polsku „biłam się” z innym polskim wydawcą dla dzieci. Jest cacuszkiem, arcydziełem książki obrazkowej. W wielkim skrócie jest tylko i aż o drodze ze szkoły do domu. Dużo się dzieje po drodze! Blexbolex jest jak matematyk i bajarz  w jednym. Dla ludzi w każdym wieku.

Blexbolex_Ballada

  1. /* Little Eyes */ ilustracje: Katsumi Komagata, wyd. Kaisei-sha

Seria książek znakomitego Japończyka dla najmłodszych dzieci. Komagata znakomicie wykorzystuje kolor i bawi się geometrią. Zasada „mniej znaczy więcej” tu znakomicie działa. Mogę obiecać, że zobaczycie serię wkrótce w Polsce.

Komagata Little Eyes

4. /* Look! Polish Picturebook! */ tekst: Małgorzata Cackowska, Anita Wincencjusz-Patyna, projekt graficzny: Grażka Lange

Ważna książka o polskiej książce obrazkowej stworzona przez historyczkę sztuki, pedagożkę i graficzkę. Towarzyszy wystawie pod tym samym tytułem pokazywanej w krajach nadbałtyckich. Książka jest wydana w języku angielskim i promuje za granicą nasze dokonania począwszy od lat 60-tych do dziś.  A jest się czym chwalić. Niestety nie jest dostępna w sprzedaży.

Look Polish

 

  1. /* Play and Learn */ tekstAnna Mikulska, ilustracje: Adam Kilian, wyd. Wiedza Powszechna

Sentymenty. Podręcznik do nauki angielskiego z lat 60-tych. Polecam twórcom obecnych szkolnych książek do przejrzenia. Przemilczam rysunek, na którym jest dziewczyna i chłopiec, on z piłką, ona z… miotłą! A przed chwilą dotarła do nas smutna wiadomość, że mistrz Adam Kilian zmarł.

Kilian_Learn and Play

  1. /* Punctuation */ tekst i ilustracje: Kveta Pacovska, wyd. Seuil

Duża, obrazkowa książka o znakach interpunkcyjnych. Kniżka z rozmachem. Jest jak wizyta w galerii sztuki. W tym roku byłam na spotkaniu z Kvetą Pacovską na Targach Książki Wilnie, gdzie była gościem specjalnym. Wygląda i zachowuje się jak młoda dziewczyna, choć ma już ponad 80 lat.

Punctuation

 

  1. /* The Onion’s Great Escape */ tekst i ilustracje: Sara Fanelli, wyd. Phaidon

Jedna z pierwszych książek tak zwanych aktywnościowych (2004), które zwróciły moją uwagę i chyba rozpoczęły pewien trend na bardzo kreatywny sposób wykorzystania formy książki do zabawy. Możemy uwolnić cebulę z książki, a może bardziej z patelni, odrywając strona po stronie kolejno jej części. A w międzyczasie zastanawiamy się, ile tak naprawdę trwa minuta, czego nie można dotknąć i czy czereśnie smakują każdemu inaczej. Dlaczego ja jeszcze nie oswobodziłam cebuli ze swojej książki?

Onion

  1. /* Un giorno, un cane */ ilustracje: Gabrielle Vincent, Galluci

Książka o psie, którego ludzie wyrzucili z samochodu i pojechali dalej. Ściska gardło mi nawet jak to piszę. Książka nie ma tekstu, Gabrielle opowiedziała tę historię prostymi rysunkami, szkicując tylko sytuacje. Ale jak!

Uno giorno

  1. /* Wierszyki wyssane z palca */ tekst: Beata Biały, ilustracje: Ewa Olejnik, wyd. Kowalska i Stiasny

To jest moja ulubiona książka z okresu, kiedy moi synowie byli mali. Dziś trudno w to uwierzyć, ale wtedy, w 2004 roku, to była jedna z niewielu książek na naszym rynku, która nadawała się do czytania i oglądania. Pękaliśmy ze śmiechu, szczególnie przy wierszu o pająku.

Wierszyki wyssane

  1. /* 10 x 10 */ ilustracje:  Emiliano Ponzi, Corraini

I na koniec książka włoskiego grafika Emiliano Ponzi. Fantastyczny jak Banksy. To zbiór jego ilustracji publikowanych w New York Times. Autor zawarł w niej też kilkanaście e-maili od redaktorów NYT komentujących przesłane prace. Najbardziej lubię ten: more time helps, huh?

Emiliano Ponzi

 

***

Sprawdźcie też pozostałe artykuły z cyklu ksiązkowe top 10. Solidna dawka inspiracji!

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.