asd
Niezależnie od pory dnia – na dobranoc czy w czasie popołudniowej drzemki – porady dotyczące spokojnego dziecięcego snu są nam potrzebne od zaraz. W tym temacie przychodzi nam z pomocą położna i konsultantka snu dziecka Emilia Jaśniewska, która na co dzień pracuje w warszawskim szpitalu i współpracuje ze Szkołą Narodzin Jeannette.
Emilia wspiera przyszłych i obecnych rodziców, sprawiając że temat prawidłowego rozwoju dzieci – możliwy dzięki współdziałaniu wszystkich zmysłów – staje się bliższy. Z autorką specjalistycznych artykułów dotyczących karmienia piersią, pielęgnacji i rozwoju niemowląt spotkałyśmy się wspólnie z Olą Ślósarczyk – mamą Iwa i instruktorką nauki pływania dla niemowląt. Rozmowa przybliżyła nam temat codziennej dziecięcej regeneracji. Jakie Emilia ma dla nas tipy na spokojny sen malucha? Przeczytajcie.
*
WYCISZAJĄCA KĄPIEL
Godzina, którą wybierzecie na porę wieczornej kąpieli, musi być dopasowana do rytmu dnia dziecka i wolnego czasu rodziców. Najważniejszym warunkiem do spełnienia przy kąpieli jest właśnie ten wolny czas i spokój rodziców, gdyż nerwowość i pośpiech oddziaływają negatywnie na dziecko. Nagłe, szybkie czy gwałtowne ruchy wywołują jego niepokój. W pobliżu wanienki powinien znajdować się duży, nagrzany ręcznik kąpielowy. Łagodny, subtelny i uśmierzający negatywne emocje dotyk pozwala dziecku na relaks i daje poczucie bezpieczeństwa, pozwalając spokojnie zasnąć. Tym samym więcej energii metabolicznej kierowane jest na rozwój narządów i całego organizmu.
Otulacz kąpielowy Gro Company kupicie tutaj.
*
WYGODA W ŁÓŻECZKU
Podobnie jak dorośli, niemowlę budzi się kilkukrotnie w ciągu nocy i jest to zjawisko naturalne. Jego rytm dobowy nie podlega statystykom, ale ewoluuje w przewidywalny sposób wraz z każdym kolejnym miesiącem życia dziecka. Przez całą noc faza snu aktywnego i spokojnego występują naprzemiennie co 50-60 minut. Pod koniec każdego cyklu maluch budzi się na chwilę. Kiedy czuje się bezpiecznie, półsen nie przekształca się w czuwanie. Materacyk Cooconababy – poprzez optymalne ułożenie głowy i stawów – daje gwarancje odpowiedniej ilości snu w pierwszych miesiącach życia. Dzięki nachyleniu, które ułatwia leżącemu niemowlęciu interakcje z otoczeniem, materac wpływa pozytywnie i stymulująco na dalszy wszechstronny rozwój dziecka.
Materacyk Cooconababy kupicie tutaj.
*
SPOKOJNY ODDECH
Jeśli proces oddychania malucha zostaje zakłócony, może on mieć trudności z przyjmowaniem pokarmu i właśnie ze snem. Zamiast spokojnie zasnąć, niemowlę będzie rozdrażnione i odczuje dyskomfort, na który zareaguje płaczem. Dbałość o higienę i regularne oczyszczanie nosa są niezwykle ważne z uwagi na fakt, że dzieci do 6-12. miesiąca życia oddychają wyłącznie przez nos. Bywają momenty, w których, by usunąć wydzielinę z nozdrzy, wystarczy chusteczka higieniczna, ale w większości pozostałych sytuacji największą ulgę w oddychaniu przynosi aspirator, który w kilka sekund oczyści nosek niemowlaka, nie podrażniając śluzówki.
Aspirator Beaba kupicie tutaj.
*
NAWILŻONE POWIETRZE
Dziecko, szczególnie w zimie, często odczuwa suchość w gardle i nosie, co sprawia, że ma trudności z zasypianiem. O jego spokojny oddech zadba nawilżacz, który w zimie nawilży powietrze wysuszone przez ogrzewanie, a latem da ulgę w panujących upałach. Konstrukcja i obsługa tego urządzenia jest intuicyjna, szczególnie jeśli jest to nawilżacz dedykowany do pokoju malucha. Jego cenną zaletą jest tryb pracy cichej, nie ingerujący w rytm snu. Możemy także skorzystać z funkcji aromaterapii, dodając kilka kropel zapachu, w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć, np. naturalny olejek lawendowy będzie sprawdzonym elementem wieczornego rytuału zasypiania.
Nawilżacz Beaba kupicie tutaj.
*
DELIKATNE ŚWIATŁO
Kiedy chcesz podejrzeć swoje maleństwo w ciągu nocy lub jeśli nadeszła pora karmienia i zmiany pieluszki – niezbędna okazuje się lampka emitująca subtelne światło. Tulenie, noszenie, głaskanie, przytulanie, pieszczoty, to wyrazy miłości. Sprawdzają się szczególnie przy okazji nocnej pobudki. Bez rozbudzania i zapalania ostrego światła można uspokoić dziecko.
Lampkę Beaba kupicie tutaj.
*
MIŁE OTULENIE
Ciężko jest kultywować pozytywne podejście do nocnego rodzicielstwa o czwartej nad ranem, kiedy instynkt nakazuje sprawdzić, czy maluch na pewno jest wystarczająco dobrze przykryty. By oszczędzić sobie zmartwień najbardziej praktycznym i bezpiecznym rozwiązaniem w temacie przykrywania malucha – na każdą porę roku i dnia, a szczególnie w nocy – jest używanie śpiworka. Niemowlę nie potrzebuje ani poduszki pod głowę, ani kołderki. Do ogrzania wystarczy mu dopasowany śpiworek. Dziecko nie jest w stanie samo naciągnąć go sobie na głowę ani się rozkopać.
Śpiworek Gro Company kupicie tutaj.
*
ODPOWIEDNIE ZACIEMNIENIE
Drzemki w ciągu dnia maluch powinien odbywać przy naturalnym świetle dziennym. Natomiast w ciągu snu nocnego, by zegar biologiczny funkcjonował prawidłowo, mózg potrzebuje całkowitej ciemni. Wraz z upowszechnianiem się technologii LED zauważono, że ma ona wpływ na działanie melatoniny. Wszechobecne światło niebieskie, emitowane z m.in. z ekranów rozmaitych urządzeń domowych, potrafi czasowo hamować działanie tego hormonu u wszystkich domowników. Jeżeli w domu nie ma zasłoń zaciemniających, można skorzystać z osłonki na okno. Jest dobrym sposobem na odpowiednie zaciemnienie wnętrza, również w czasie podróży, np. w hotelowym pokoju.
Zasłonkę zaciemniającą Gro Company kupicie tutaj.
*
Emilia, dziękujemy za spotkanie i rozmowę. Ola – tobie i twojemu synkowi życzymy spokojnych snów. Do zobaczenia!
*
Iwo bawi się zabawkami Lilliputiens, które kupicie tutaj.
Publikacja powstała przy współpracy z: Beaba, Gro Company, Lilliputiens, Cocoonababy.