Jak ukoić skórę wrażliwą i atopową?

Rozmowa z lek. spec. dermatolog Grażyną Dziekan

Skóra wrażliwa i atopowa to poważni przeciwnicy. Dokuczają zarówno niemowlętom, jak i osobom dorosłym, tak więc batalia z towarzyszącymi im dolegliwościami wymaga profesjonalnej amunicji.  

Pamiętam, gdy po raz pierwszy wybrałam się z synem na wizytę do dermatologa. Lekarz powiedział mi wtedy, a we mnie zostało to do dziś, że atopia to wciąż niezbadana, dziwna choroba, a ta dziwność czy może osobliwość występuje już w samej nazwie (gr. a – bez,  topos – miejsce, czyli choroba bez miejsca). Atopowe Zapalenie Skóry to dziedzina, która nie została jeszcze do gruntu przebadana, płata figle badaczom swoją złożonością i zmiennością, więc zapewne upłynie wiele lat, zanim dowiemy się wszystkiego na temat jej przyczyn i sposobów skutecznego zwalczania. Jednocześnie stale rosnąca liczba osób cierpiących na tę przewlekłą chorobę zapalną skóry, zarówno dzieci, jak i dorosłych, powinna stać się mocnym bodźcem do podjęcia skrupulatnych działań.

W rozmowie z lek. spec. dermatologiem Grażyną Dziekan poruszamy kwestię nadwrażliwości skóry i tego, że staje się ona problemem globalnym. Mówimy o tym, że najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja preparatami wybranymi z rozmysłem, nie zawierają one substancji zapachowych, konserwantów, mają za to w składzie kompleks Omega-PP, niezawodny w łagodzeniu zmian atopowych i odżywianiu skóry. Te wymogi spełniają kosmetyki z linii Atopiance, którym przyjrzałyśmy się bliżej i które natychmiastowo oraz długotrwale łagodzą wrażliwe ciało zarówno niemowląt, dzieci, jak i dorosłych. Codzienna pielęgnacja emulsją łagodzącą do twarzy i ciała sprawia, że skóra jest natychmiast długotrwale i intensywnie nawilżona, zaś delikatny olejek do mycia włosów i ciała łagodnie otula ciało i włosy, chroniąc jednocześnie niezwykle ważną barierę lipidową skóry. Posłuchajcie, co mówi na ten temat ekspert.

*

Dlaczego tak trudno nam pogodzić się z problemem skóry wrażliwej?

Wygląd skóry twarzy, szyi i rąk jest bardzo ważnym elementem wizerunku. Cóż bowiem nam po starannej fryzurze, modnym ubiorze, pięknych paznokciach i cennej biżuterii, gdy na twarzy mamy zaczerwienienia i łuszczącą się skórę, niedające się ukryć nawet pod makijażem. Piekąca skóra z niedoskonałościami widocznymi na „pierwszy rzut oka” jest w stanie obniżyć
samoocenę, wpłynąć na nastrój i być przyczyną mniej swobodnego zachowania. Coraz częściej przychodzą do mojego gabinetu pacjenci skarżący się za zaczerwienienia na twarzy. Proszą o pomoc, mówią, że ich skóra źle reaguje na wszystko. Są zmęczeni ciągłymi dolegliwościami i brakiem poprawy, a często pogarszaniem się zmian na twarzy po stosowaniu kolejnych nowych kosmetyków.

 

Czy problem wrażliwej skóry może być powodem kłopotów w kontaktach z ludźmi, choćby w pracy?

Myślę, że zdrowa, zadbana skóra twarzy ułatwia przyjęcie pogodnej, stanowczej i zdecydowanej postawy podczas spotkań zarówno towarzyskich, jak i tych związanych z wykonywaniem pracy. Wygląd zewnętrzny, czyli też piękne ciało i idealna cera, jest bardzo ważnym elementem wizerunku, kreowanym przez media, a standardy piękna są wprost narzucane nam na każdym kroku.

To rodzi frustrację.

Bo trudniej jest sprostać kanonom piękna, dosięgać do coraz wyżej podnoszonej przez media poprzeczki, mając nawet zdrową, promienną cerę. A co dopiero ze zmianami na twarzy. Jest to duże wyzwanie, szczególnie dla osób ze skórą wrażliwą.

Co wywołuje nadwrażliwość skóry i szczególnie sprzyja alergiom?

Spaliny, suche powietrze, twarda woda, nerwowe pocieranie twarzy, słońce wiatr i przypadkowo dobierane kosmetyki to najczęstsze czynniki, które powodują, że skóra u wielu osób reaguje zaczerwienieniem, pieczeniem, ściąganiem, kłuciem i czasami złuszczaniem. Coraz więcej pacjentów z tymi dolegliwościami przychodzi do mojego gabinetu. Są to osoby ze skóra wrażliwą.

 

Ciekawi mnie, czy nadwrażliwość skóry to wyłącznie kobiecy problem. Czy zgłaszają się do pani także mężczyźni?

Dawniej z takimi problemami zgłaszały się głównie kobiety, jednak w ostatnich latach zauważyłam wyraźny wzrost odsetka pacjentów płci męskiej z problemami suchości i zaczerwienienia skóry twarzy. Pacjent ze skórą wrażliwą, z widocznym dla niego i dla otoczenia problemem na twarzy, czuje się stygmatyzowany. Taka osoba wymaga szczególnej uwagi, troski i empatii.

Jak przebiega typowe spotkanie z dermatologiem, gdy problemem jest nadwrażliwość skóry? Od czego rozpocząć leczenie?

Na początku omawiam z chorymi potencjalne czynniki wywołujące nasilające się objawy i pomagam je redukować. Nie mogę osobom ze skórą wrażliwą zalecić unikania przebywania na zimnym powietrzu, w pomieszczeniach klimatyzowanych, niewystawiana się na wiatr czy spaliny, które to czynniki nasilają zmiany na twarzy. Dlatego właśnie bardzo ważnym elementem wizyty lekarskiej pacjenta z dolegliwościami skóry wrażliwej jest edukacja i pomoc w doborze kosmetyków. W szczególności zalecam unikanie
preparatów zmieniających naturalne PH skóry, zawierających alkohol, środki zapachowe czy barwniki.

 

Co wobec tego powinno znajdować się na liście składników idealnego preparatu łagodzącego tego rodzaju dolegliwości?

Preparaty do skóry wrażliwej powinny zawierać jak najmniej składników, posiadając jednak w składzie substancje łagodzące i nawilżające skórę. Kremy na dzień powinny być wzbogacone o ochronę przeciwsłoneczną (SPF 15). Osobom ze skłonnością do podrażnień zalecam też pamiętać o stosowaniu delikatnych środków myjących twarz, takich, które nie tylko nie podrażniają, ale też neutralizują wysuszenie naskórka powodowane przez twardą wodę. Preparaty do demakijażu delikatnie, ale dokładnie powinny oczyszczać skórę, nie wymagając tarcia naskórka. Skóra wrażliwa nie jest jeszcze traktowana jako jednostka chorobowa, ale wzrastająca szybko liczba pacjentów z symptomami nietolerancji na kosmetyki i zmieniające się warunki środowiska pewnie niebawem spowodują, że problem ten doczeka się rozdziału w podręcznikach dermatologicznych.

Czy to zjawisko ma rzeczywiście tak wielką skalę? 

Problem skóry wrażliwej, z charakterystycznymi dolegliwościami subiektywnymi – jak uczucie pieczenia, ściągania, kłucia – i obiektywnymi – jak rumień i złuszczanie naskórka – nie dotyczy tylko tzw. „osób zdrowych”. Skóra wrażliwa, łatwo zaczerwieniająca się po kosmetykach i podatna na zmiany w wyniku niesprzyjających warunków atmosferycznych i środowiska towarzyszy również wielu jednostkom chorobowym. Każdy pacjent z atopowym zapaleniem skóry, ze zmianami łojotokowymi, młodzież i dorośli leczeni preparatami przeciwtrądzikowymi, osoby z uczuleniem kontaktowym, czy w końcu chorzy ze sztandarową
jednostką chorobową bardzo wrażliwej skóry, czyli trądzikiem różowatym, otrzymują w moim gabinecie – obok preparatów leczących chorobę zasadniczą – zalecenia pielęgnacyjne dedykowane dla skóry wrażliwej. Zalecenia te w szczególności dotyczą doboru prawidłowych kosmetyków do oczyszczania i pielęgnacji twarzy.

Jak pielęgnować skórę w Atopowym Zapaleniu Skóry na co dzień?

Szczególnie ważne w terapii Atopowego Zapalenia Skóry, zarówno dzieci jak i dorosłych, jest prawidłowe oczyszczanie i odpowiednia pielęgnacja skóry. Zalecam pięciominutowe kąpiele u niemowląt i krótki prysznic u dorosłych. Radzę też w ciągu 3-5 minut po kąpieli zastosować na całe ciało delikatny, przeznaczony do wrażliwej skóry atopowej preparat nawilżający. Tłumaczę swoim pacjentom, że emolient nałożony na skórę bezpośrednio po kąpieli (a przy dużej suchości skóry nałożony 2-3 krotnie w ciągu dnia) tworzy rodzaj bariery ochronnej, eliminuje suchość skóry i redukuje świąd, który jest najbardziej uciążliwym objawem Atopowego Zapalenia Skóry. U części moich pacjentów z nieznacznie nasilonymi objawami i w okresach remisji choroby
prawidłowa terapia emolientowa jest terapią wystarczającą.

Serdeczne dzięki za rozmowę.

*

W sesji wykorzystałyśmy kosmetyki Mixa z linii Pro-Tolerance: Mleczko do demakijażu i Kojący krem nawilżający oraz kosmetyki z linii Atopiance: Łagodzący olejek do ciała i włosów oraz Emulsję łagodzącą do twarzy i ciała

*

rozmawiała: Dominika Janik

zdjęcia: Lidia Dzwolak

3 komentarze

 • ań:

  Dziewczyny bardzo fajnie, że poruszacie temat atopii, jest to okropna choroba i rzeczywiście życie z atopią wywraca świat do góry nogami, ALE nie posmarowałabym swojego synka kosmetykami pełnymi SLS, PEG 🙁 Nie warto.

  Odpowiedz
 • ań:

  Dziewczyny bardzo fajnie, że poruszacie temat atopii, jest to okropna choroba i rzeczywiście życie z atopią wywraca świat do góry nogami, ALE nie posmarowałabym swojego synka kosmetykami pełnymi SLS, PEG 🙁 Nie warto.

  Odpowiedz
 • ań:

  Dziewczyny bardzo fajnie, że poruszacie temat atopii, jest to okropna choroba i rzeczywiście życie z atopią wywraca świat do góry nogami, ALE nie posmarowałabym swojego synka kosmetykami pełnymi SLS, PEG 🙁 Nie warto.

  Odpowiedz
 • ań:

  Dziewczyny bardzo fajnie, że poruszacie temat atopii, jest to okropna choroba i rzeczywiście życie z atopią wywraca świat do góry nogami, ALE nie posmarowałabym swojego synka kosmetykami pełnymi SLS, PEG 🙁 Nie warto.

  Odpowiedz
 • ań:

  Dziewczyny bardzo fajnie, że poruszacie temat atopii, jest to okropna choroba i rzeczywiście życie z atopią wywraca świat do góry nogami, ALE nie posmarowałabym swojego synka kosmetykami pełnymi SLS, PEG 🙁 Nie warto.

  Odpowiedz
 • Docia:

  Też korzystamy z kosmetyków Mixa, bardzo je lubię, ponieważ są bardzo delikatne i nadają się do wrażliwej skóry. I to mleczko do demakijażu nie podrażnia moich oczu, co często się zdarza po innych kosmetykach. Niestety te produkty są z średniej półki cenowej, dlatego ja poluję na promocje, albo kupuję je przez internet- w aptece Melissa. Pozdrawiam. 🙂

  Odpowiedz
 • Docia:

  Też korzystamy z kosmetyków Mixa, bardzo je lubię, ponieważ są bardzo delikatne i nadają się do wrażliwej skóry. I to mleczko do demakijażu nie podrażnia moich oczu, co często się zdarza po innych kosmetykach. Niestety te produkty są z średniej półki cenowej, dlatego ja poluję na promocje, albo kupuję je przez internet- w aptece Melissa. Pozdrawiam. 🙂

  Odpowiedz
 • Docia:

  Też korzystamy z kosmetyków Mixa, bardzo je lubię, ponieważ są bardzo delikatne i nadają się do wrażliwej skóry. I to mleczko do demakijażu nie podrażnia moich oczu, co często się zdarza po innych kosmetykach. Niestety te produkty są z średniej półki cenowej, dlatego ja poluję na promocje, albo kupuję je przez internet- w aptece Melissa. Pozdrawiam. 🙂

  Odpowiedz
 • Docia:

  Też korzystamy z kosmetyków Mixa, bardzo je lubię, ponieważ są bardzo delikatne i nadają się do wrażliwej skóry. I to mleczko do demakijażu nie podrażnia moich oczu, co często się zdarza po innych kosmetykach. Niestety te produkty są z średniej półki cenowej, dlatego ja poluję na promocje, albo kupuję je przez internet- w aptece Melissa. Pozdrawiam. 🙂

  Odpowiedz
 • Docia:

  Też korzystamy z kosmetyków Mixa, bardzo je lubię, ponieważ są bardzo delikatne i nadają się do wrażliwej skóry. I to mleczko do demakijażu nie podrażnia moich oczu, co często się zdarza po innych kosmetykach. Niestety te produkty są z średniej półki cenowej, dlatego ja poluję na promocje, albo kupuję je przez internet- w aptece Melissa. Pozdrawiam. 🙂

  Odpowiedz
 • katarzyna:

  To mi na azs bardzo pomógł cetaphil md dermoprotektor, nie wiem jak ten Twój krem ale ten balsam (cetaphil) to prawdziwy mistrz w kojeniu skóry 🙂

  Odpowiedz
 • katarzyna:

  To mi na azs bardzo pomógł cetaphil md dermoprotektor, nie wiem jak ten Twój krem ale ten balsam (cetaphil) to prawdziwy mistrz w kojeniu skóry 🙂

  Odpowiedz
 • katarzyna:

  To mi na azs bardzo pomógł cetaphil md dermoprotektor, nie wiem jak ten Twój krem ale ten balsam (cetaphil) to prawdziwy mistrz w kojeniu skóry 🙂

  Odpowiedz
 • katarzyna:

  To mi na azs bardzo pomógł cetaphil md dermoprotektor, nie wiem jak ten Twój krem ale ten balsam (cetaphil) to prawdziwy mistrz w kojeniu skóry 🙂

  Odpowiedz
 • katarzyna:

  To mi na azs bardzo pomógł cetaphil md dermoprotektor, nie wiem jak ten Twój krem ale ten balsam (cetaphil) to prawdziwy mistrz w kojeniu skóry 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.