Ilustratorzy: wspaniała piątka

część 1.

Piękna książka wymaga pięknej oprawy. Książka dziecięca wymaga w tym względzie wyjątkowej atencji. Nic tak nie pomaga przekonać najmłodszych do słuchania, a później do czytania jak ilustracje, które zostają z nami na całe życie majacząc we wspomnieniach niczym najważniejsi przyjaciele z dzieciństwa.

Ulubiona książeczka uruchamia całe pokłady emocji towarzyszące nam przy jej czytaniu. Niemal czujemy zapach kakao, które serwowała nam mama, drapiący policzek taty kiedy przytulaliśmy się do niego słuchając jak czyta setny raz tą samą historię.

Ilustracje dziecięce nie zawsze muszą być piękne w oczywisty sposób, mają się podobać dzieciom, pomóc im zrozumieć otaczający je świat. Rola ilustratora dziecięcych książek nie jest łatwa, ale za to jaka piękna. Dziś przedstawiamy wam pięciu wspaniałych: ilustratorów, którzy mają nie małe zasługi w rozwijaniu dziecięcej wyobraźni i uwrażliwianiu młodych ludzi na całym świecie.

Oliver Jeffers

Irlandczyk z Belfastu na Brooklynie. Człowiek obdarzony niezwykłą wyobraźnią, frapującą aparycją i olbrzymim poczuciem humoru. Prawdziwy artysta malujący obrazy olejne i robiący performance, fan storytellingu. Robi filmy m.in. dla U2, konferencji TED i organizacji takich jak RED. Pierwszą książkę narysował/napisał w czasie studiów. Była nią How to catch a star. Oliver jest oszczędny w słowach, ale są one niezwykle trafne, mocne i poruszające. Jak sam mówi – najprostsze rzeczy, wyglądające pozornie łatwo są najtrudniejsze.

W swoich małych dziełach szaleje eksperymentując z różnymi technikami nie ograniczając się do jednej. Efekt jest zawsze piękny i wciągający. Jeffers zdobył mnóstwo nagród i jest niekwestionowaną giwazdą wsród ilitratorów dziecięcych książek (Nestle Children’s Book Prize, Peter Pan Book of the Year). Jego najnowsza książka The Day the Crayons came home to numer jeden New York Times Best Sellers od kilku tygodni.

91FVfd9pabL

Illustration-©-Oliver-Jeffers-Lost-Found-2005

OCT1-1

banner_once_upon_an_alphabet

Annelore Parot

– Świat składa się z wzorów – mówi francuska autorka i ilustratorka Annelore Parot z dyplomem z projektowania tkanin. Wkrótce po studiach zaczęła tworzyć dekoracje i ilustracje dla dzieci w biurze projektowym w Lyonie. Dziś znana głównie dzięki książeczkom o małych japońskich laleczkach kokeshi. Miks francusko-japoński jest wyjątkowo kawaii (słodki!). Książki Parot są absorbujące i interaktywne. Wiele się w nich dzieje, dziecko może otwierać drzwi do kuchni lub zajrzeć do szafy bohaterki. Niektóre książeczki można oglądać nawet nocą! Warto obejrzeć chociaż na pierwszy rzut oka mogą wydawać się trudne prze natłok ornamentów i mnogość elementów. Yumi i Aoki, bohaterki książek Parot znajdziemy także na pojemnikach bento, naklejkach i plakatach. Ilustratorka tworzy też naklejki, plakaty i wiele wiele więcej. Zajrzyjcie tutaj.

 

 

Aoki_Annelore-Parot,images_zdjecia,5,978-83-61488-56-9_1

Aoki_Annelore-Parot,images_zdjecia,5,978-83-61488-56-9_2

jeu_de_7_familles_edite___959399

Benjamin Chaud

Kolejny Francuz na naszej liście. Ten młody człowiek mieszkający na co dzień we francuskich Alpach ma na koncie ponad 60 książek. Większość kocha go za zilustrowanie serii o Pomelo. Książeczki o uroczym słoniu to wydawniczy hit, a Chaud dzięki nim stał się prawdziwą gwiazdą ilustracji dziecięcych. Seria o Lalo, Babo i Bincie to kolejny strzał w dziesiątkę.

Pan Chaud jest też autorem kilku książek w tym Misiowej Piosenki, która nalazła się w zestawieniu New York Timesa jako jedna z sześciu najciekawszych i najpiękniej ilustrowanych książek 2013. Opowiada o tacie misiu i jego małym synku, który goniąc pszczołę trafia na dach Opery w Paryżu (prawdziwa historia, na dachu opery znajdują się ule). Chaud projektuje też zabawki dla firmy Djeco w tym naszą ulubioną grę w bingo!

mkmcWIRReGtFSbHvIvnEIbJYgGY

673_museum_zoom

A1wpRb5rQoL

pomeloaventure1

chaud_pomelo-et-le-grande-aventure

yeti_3_www

 

Marc Boutavant 

No i znów reprezentant z Francji. Do tego kolejna prawdziwa gwiazda pośród ilustratorów. Pracujący w Paryżu Marc Boutavant zaczynał jako twórca komiksów, ale to książki dla dzieci utorowały mu drogę do sukcesu. Jego zwiedzający świat miś Muki, jest bohaterem książeczki i serialu animowanego dla stacji Disney Junior UK. Możemy go oglądać na Youtube. We Francji jest znany także z komiksu dla dzieci: Ariol i serii książeczek o tym samym tytule. Marc Boutavant ilustruje także inne książki, projektuje drewniane zabawki i ozdoby ścienne, a wszystko to w bardzo charakterystycznym stylu.

boutavant_lge_1

img_3526

vignette-N2

LoRes_Ghosts_Interior_12_13_18_19_24_25_32_33-2-copy LoRes_Ghosts_Interior_12_13_18_19_24_25_32_33-4-copy

Ana Ventura

Absolwentka malarstwa na lizbońskiej Akademii Sztuki i sitodruku i ilustracji w Brukseli. Ana Ventura jest artystką o wielu pasjach, tworzącą w różnych technikach, wystawiającą prace na całym świecie. Jej styl jest wyjątkowy. Bierze udział także w komercyjnych projektach tak jak w przypadku jej butów zaprojektowanych dla Converse. Ana przygotowała ilustracje do książki Nine Stories About Love w technice sitodruku na jedwabiu i jak na prawdziwe dzieła sztuki przystało były one prezentowane na wystawach we Włoszech, Hiszpanii i Niemczech. Książka Giovanny Zoboli jest niezwykle delikatną, subtelną i niekrzykliwą pozycją, do tego o filozoficznym zabarwieniu. Spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem. Grafiki pochodzące z książki znikają ze sklepu internetowego Any błyskawicznie. Można w nim także znaleźć akcesoria dziecięce: poduszki, śliniaki i wiele grafik.

AnaVentura_0211

 

 

13 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.