Ilustratorzy: wspaniała piątka

część 5.

Jak wyobrażacie sobie ilustratora? Kim jest? Dlaczego wybrał taką ścieżkę? Może to śliczna, młodziutka dziewczyna, a może pan w średnim wieku... Na pewno razem z mamą lub tatą czytali mnóstwo pięknych książek na dobranoc, kiedy byli dziećmi.

Lubili tworzyć alternatywne zakończenia i komiksy z ulubionymi bohaterami w roli głównej. A może już wtedy powstawały przygody zupełnie nowych postaci, a oni od zawsze marzyli żeby ilustrować książki.

Może i wy macie w domu takiego miłośnika książek i artystę, który za jakiś czas zyska sławę, mnóstwo nagród i najwspanialszych czytelników na świecie. Takich, co to są szczerzy do bólu, ale i potrafią się czymś zachwycić do niemożliwości. Potrafią pokochać książkę tak, że staje się ich częścią budując podstawy małego świata.

Schowana, gdzieś w odmętach pamięci przywołana ożywa najsłodszymi wspomnieniami, beztroskim śmiechem, poczuciem bezpieczeństwa. Jeśli macie takiego twórcę podsuwajcie mu piękne i mądre książki – w waszych rękach leży los przyszłych pokoleń. Książki dla dzieci to wielka odpowiedzialność.

Przed wami kolejna Wspaniała Piątka niezwykle uzdolnionych, wrażliwych ludzi: ilustratorów dziecięcych.

16

* * *

Carson Ellis

Carson Ellis ma burzę rudych, długich włosów z grzywką dodającą jej dziecięcego uroku. Zajrzyjcie na jej stronę jeśli jesteście ciekawi – u nas mówią za nią jej prace. Jeśli potraficie sobie wyobrazić, artystkę, żonę wokalisty indie-folkowego zespołu z Portland to właśnie ona. Carson mieszka razem z mężem Colinem Meloy, dwoma synami, kotami, lamami, kozami, kurami na farmie pod miastem. Malarka, ilustratorka, z mężem (także pisarzem) stworzyła serię Uroczysko, która stała się hitem na całym świecie. Niedawno powtórzyła sukces tym razem w pojedynkę tworząc książkę Dom. Carson inspiruje się klasykami ilustracji, stosuje też tradycyjne techniki, śmiejąc się, że znajomi ilustratorzy nazywają ją amiszem.

Carson tworzy również ilustracje prasowe dla New York Times’a i The New Yorker’era. Jest nadwornym grafikiem zespołu męża The Decemberists odpowiadając za wszystko: od okładki płyt, przez stronę, po koszulki. Jej ilustracje zdobią także okładki innych zespołów m.in. Weezera.

tumblr_no72eoyKun1szz3gvo1_1280

tumblr_nkllw0s7oX1szz3gvo2_1280

1436215028910

91niK08y0SL

Tak wygląda farma, na której mieszka Carson Ellis z rodziną i zwierzakami.

tumblr_nh3n2qnMmH1szz3gvo1_1280

PCC-Poster-Image

Dwie prace poniżej to wynik kolaboracji z synem artystki.

* * *

Jenni Desmond

Tym razem przenosimy się do Londynu. Tam czeka na nas piekielnie zdolna, młodziutka ilustratorka, która stworzyła własny styl stosując ciekawe techniki i mając w głowie cytat Maitissea, że sztuka powinna być jak wygodny fotel: działać kojąco. Jenni uważa, że picture booki mają ważny wpływ na dzieci, dlatego postanowiła traktować je jak małe dzieła sztuki. Jej debiut: Red Cat, Blue Cat został świetnie przyjęty, pełna humoru książka utorowała jej drogę do dalszych poszukiwań.

Dziś jej książki wypełniają się niezwykle pięknymi i majestatycznymi akwarelami. Po Płetwalu Błękitnym na publikację czeka Niedźwiedź Polarny i już mamy nadzieję na polskie wydanie. Ciekawych tego jak powstają piękne ilustracje utalentowanej Pani Desmond odsyłamy do uroczego filmiku „Jak namalować zachód słońca” przygotowanego przez nią dla Guardiana.

Tak, mama Jenni kupowała mnóstwo pięknych książek dla dzieci i razem wymyślały alternatywne zakończenia.

blue whale final cover web

adde10_4212e77f66ca4a86bdcc627f065e7361

9781406347500

jenni desmond - backstage cat

adde10_356c499ce72f484ab0726efa13c172cf

* * *

Don Clark

Don Clarc jest wyjadaczem, byłym muzykiem, artystą i projektantem, który z bratem współtworzy odnoszące sukcesy studio graficzne Invisible Creature z Seattle. Don pracuje dla takich gigantów jak Target, Nike, LEGO, WIRED magazine, XBox, Google, Nordstrom, ma na koncie 4 nominacje do Grammy za okładki płyt. Tworzyli je z bratem dla Foo Fighters, Kendricka Lamara, Chrisa Cornella, Alice in Chains, czy The White Stripes.

Tak się jakoś złożyło, że ciągnie go w stronę designu dla dzieci, albo raczej to on go wciąga. Były muzyk, skater i snowboarder, kochający punk rocka niedawno stworzył ilustracje do biblii dla dzieci liczącej 130 stron! Projektuje też własną linię produktów dziecięcych, które są dostępne w wielu sklepach m.in. w Barneys.

Znacie klocki Uncle Goose? Clarc współpracuje z kultową marką i tworzy kolejne zestawy klocków inspirowanych m.in NASA i podróżami w kosmos. Dziadek artysty był ilustratorem w NASA, tworzył tam hiperrealistyczne obrazy kosmosu i stał się wzorem i inspiracją dla swoich wnuków.

530333422_1280x720

biggest-story-blog2x-07

ark

david-goliath

chpt2

SAS1-Web1-920x500

designer_gallery_7

* * *

Beatrice Alemagna

Urodzona w Bolonii, mieszkająca w Paryżu uhonorowana mnóstwem nagród ilustratorka mająca na koncie kilkadziesiąt książek. Naturszczyk, fanka Pippi Langstrumpf, która w wieku ośmiu lat zadecydował, że będzie ilustratorem i pisarzem. I tak też zrobiła. Jak mówi wszystkiego czego się nauczyła dokonała robiąc książki dla dzieci.

Niezwykle wrażliwa dusza, która każdą swoją postać musi poznać, odziać w emocje. Wielbicielka detali i światła. Za każdym razem kiedy zaczyna ilustrować książkę czuje się jak za pierwszym razem.

Czy traktuje swoich czytelników z odpowiedzialnością? Największą, tak nam się przynajmniej zdaje. Dziecko w jej książkach to poszukujący, ale i potrzebujący miłości, atencji, odkrywca, który zderza się z różnymi aspektami życia. – dzieciństwo jako moment chwały –  tak Beatrice Alemagna chce je pokazywać i tym nas urzekła.

 

 

19

phpThumb_generate869868079d_thumbnail

phpThumb_generate87878d_thumbnail

7

malfatti-14

tumblr_mvndmpm9wU1r1gtiho5_1280

91dUkdWUE+L

BEATRICE-ALEMAGNA-Bien-fait-216378-rele2914ff7

HOME_2

Jason Chin

Jason Chin skończył wydział ilustracji Syracuse University i przeniósł się do Nowego Jorku. Pierwsza praca w księgarni dziecięcej na Manhattanie pomogła mu znaleźć wydawcę. Dziś Chin mieszka z rodziną – równie utalentowaną żoną Deirdre Gill, ilustratorką i autorką oraz dziećmi w Vermont i odnalazł swoją niszę. Stał się ilustratorem-specjalistą od tworzenia książek popularnonaukowych dla dzieci.

Gravity, Island: A Story of the GalapagosCoral Reefsczy wreszcie jego najgłośniejsza książka Water is Water spotkały się z olbrzymim zaintersowaniem, a Jason kursuje z odczytami po całych Stanach.

Jego ilustracje, pomysłowość w przekazaniu wiedzy potrafią zdziałać cuda. „Jasne, urzekające ilustracje, potrafią wyrwać dziecko z Nowego Jorku i zanurzyć je w lesie pełnym wiekowych sekwoi’ pisał The Washington Post o jego książce Redwoods.

2015-12-08-1449556747-842444-WaterisWater

Water-is-Water-interior_Page_07

bus-2-copy

gravity_gryphon15

gravity-illustration2-by-jason-chin-from-blaine-org

RedwoodsA

island-02

W naszej selekcji znajdziecie wybrane książki bohaterów dzisiejszego odcinka. Całkiem sporo doczekało się polskich tłumaczeń.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.