Ilustratorzy: wspaniała piątka

część 4.

Czy książeczka dla dzieci musi być kolorowa, wesoła i pogodna? Czy musi być książeczką? Wcale nie! Może być książką całkiem na poważnie, taką która pozwoli już 3-latkowi zrozumieć całkiem poważne sprawy. Nie będzie infantylizować jego poczucia estetyki na siłę, wtłaczając go w pewne odgórnie uznane za dziecięce ramy.

Dziecko samo czuje co mu się podoba, a co nie, ale musi mieć możliwość poznania. Nasze dzieci widzą otaczający je świat we wszystkich kolorach nie tylko pełen różowych koników i księżniczek. Czasem słońce, czasem deszcz, na kartkach książek też. I my te książki takie mniej oczywiste bardzo lubimy. Znajdujemy w nich często coś, co nas urzeka i zmusza do refleksji.

W naszym kolejnym zestawieniu zebraliśmy prawdziwe gwiazdy ilustracji dziecięcej, które w sposób nieoczywisty za pomocą swych prac przybliżają dzieciom świat. Zresztą nam też. Przed wami kolejna Wspaniała Piątka Ilustratorów Dziecięcych.

PAX

 

Jon Klassen

Ten młody Kanadyjczyk, który osiadł w Los Angeles ma na swoim koncie sporo nagród i wiele ciekawych doświadczeń. Pracował nad Kung Fu Pandą i innymi fantastycznymi animacjami jak Koralina i tajemnicze drzwi, ale ostatecznie postanowił stworzyć coś namacalnego, na co nie musiałby czekać parę lat, tak jak w przypadku filmu.

Jego książkowy debiut Cats Night Out został nagrodzony i pozwolił mu wkroczyć na arenę ilustracji dziecięcych. W 2011 roku ukazała się autorska książka Klassena Gdzie jest moja czapeczka? która została obsypana nagrodami i stała się olbrzymim komercyjnym hitem tłumaczonym na wiele języków (w tym także na polski).

To krótka, lapidarna historia z przewrotnym zakończeniem…ale Teatr Narodowy w Londynie wystawia musical na jego podstawie. Książka budzi sporo kontrowersji i na pewno nie każdy ją pokocha, ale to chyba dobrze, prawda? Ilustracje Klassena są trochę mroczne, niektórzy mogą pomyśleć, że nawet brutalne. – Myślę, że dzieci sobie z tym radzą. Uwielbiałem być straszony jako małe dziecko. W filmach i telewizji było to dla mnie zbyt traumatyczne. Za to w książce możesz przewrócić kartkę jak będziesz gotowy – tłumaczy Klassen.

klassen8

tumblr_mlde1cEcWd1qjx6w1o1_1280

Jon Klassen illustrated Mac Barnett's Extra Yarn.

Fiep Westendorp

W tym roku Fiep Westendorp skończyłaby 100 lat. Ta najpopularniejsza holenderska ilustratorka dziwnym trafem nie zdobywała nagród, za to serca kolejnych pokoleń. Przez lata współpracowała z autorką Annie M.G. Schmidt rysując przygody Jip en Janneke publikowane w gazecie Het Parool  w latach 53-57. Książeczki o dwójce przyjaciół znajdują się zapewne w każdym duńskim domu, a przetłumaczone krążą po całym świecie.

Czarno-białe postacie Jip i Janneke są ikoną dzieciństwa, taką holenderską Myszką Miki i Kaczorem Donaldem. Znajdziecie ich na dziecięcym szampanie, bez którego nie ma urodzin lub Sylwestra, mają nawet swój własny dział w sklepie Hema, zdobiąc dziesiątki akcesoriów dziecięcych. Oczywiście to nie jedyni bohaterowie ilustracji Fiep. Koty Pim i Pom to też całkiem nieźle radzący sobie celebryci dziecięcych ilustracji.

Książki sprzed ponad pół wieku z oryginalnymi ilustracjami Fiep nadal są wznawiane, a komu mało, może jeszcze zamówić tapetę.  W czym tkwi sekret? We wrażliwości i prostocie. Jip en Janneke to dziś także określeniem tzw. prostego języka.

fiep_100_logo

fiep 10c

fiep 100

reading...fiep-westendorp

banner_fiepsite_01

Katie Scott

I znów zwrot o 180 stopni. Absolutnie współcześnie i jednocześnie niesamowicie vintage. Lądujemy w Brighton w pracowni młodziutkiej rozchwytywanej  ilustratorki, dla której wielką inspiracją są prace urodzonego w 1665 roku aptekarza, zoologa, naukowca Albertusa Seby. Jej niezwykłe, naturalistyczne ilustracje zwierząt i roślin zdobią tapety marki House of Hackney, etykiety, opakowania i plakaty, a nawet kultowe Air Maxy. Ilustracje Scott publikował Buzzfeed, New York Times i Wallpaper.

Katie Scott chyba nigdy nie przyszło jednak do głowy, że stanie się najbardziej znana dzięki książce dla dzieci. Jej misternie ręcznie rysowane, a następnie obrabiane cyfrowo ilustracje trafiły do Animalium – kompendium wiedzy o świecie zwierząt, które zostało okrzyknięte książką roku 2014 m.in. przez Sunday Times.

Uwielbiam detale i symetrię anatomii. Moje prace często kręcą się wokół fantastycznych wizji wczesnej nauki – tłumaczy Scott. Przenosimy się zatem do 18-wiecznego laboratorium, podążamy śladem naukowców i szukamy odpowiedzi na milion pytań. A przed nami kolejna książka z jej ilustracjami: Evolution: Story of Life, która mamy nadzieję wkrótce ukaże się na naszym rynku.

katie-scott-01

Katie-Scott_01

tumblr_nacyzrlXY51qhbyppo1_1280

phpThumb_generated66_thumbnail

Katie-Scott-U_original

Julie Morstad

Julie Mostard jest absolutnie zachwycająca i jesteśmy w redakcji jej fankami od dawien dawna. Między pieczeniem chleba i zajmowaniem się trójką dzieci popełnia oniryczne ilustracje do kolejnych książek. Kanadyjską artystkę, autorkę i ilustratorkę kochamy za delikatność, wrażliwość i cudne metafory. Przenikanie się surrealistycznych wizji i rzeczywistości jest u niej tak naturalne, i pozbawione nachalności, że wierzymy jej we wszystko.

Jej postacie są trochę zawieszone w swoim świecie, nieobecne, albo skupione na doświadczaniu. Julie inspiruje się wschodnioeuropejskimi grafikami z okresu dwudziestolecia międzywojennego, sztuką ludową i estetyką art deco.

Nas wzruszył jej niezwykły, magiczny poradnik How to, z którego dzieci nie dowiedzą się jak zawiązać buty, albo przejść przez ulicę. Dowiedzą się za to jak biec szybko, poczuć bryzę na policzku, być syreną i odnaleźć magię w otaczającym nas świecie. Teraz czekamy na tłumaczenie jej najnowszego i pierwszego biograficznego picture booka Swan o primabalerinie Annie Pavlovej. Piękne plakaty Julie możecie kupić tutaj.

how_to_see_wind

Julie-Mostard-5 sadie7

balletbook_081015

olea_9781770495326_jkt_all_r1

 

Soledad Bravi

Dziś siła kobiecości. Na koniec kolejna zdolna kobieta w naszej wspaniałej piątce. Soledad Bravi to chyba najbardziej znana współczesna francuska ilustratorka. Do tego na wskroś paryska. Od wielu lat komentuje wydarzenia społeczne za pomocą lekkiej, pełnej humoru kreski.

Stała współpracowniczka francuskiego Elle, poruszająca w zabawny sposób kobiece tematy. Zaraz po studiach, zanim została słynną ilustratorką pochłonął ją świat reklamy, który do dziś z chęcią korzysta z jej umiejętności. Soledad pracuje dla takich klientów jak Nike, Bonpoint, Clarins, l’Occitane, czy Chef Pierre Hermé. Romansuje też z modą dzięki współpracy z kultowym sklepem Colette.

Co mówi o pracy dla dzieci? – jest wymagająca. Zilustrowała i stworzyła dziesiątki książek dla dzieci, więc wie o czy mówi. Wie, że w pracy przy nich liczy się kreatywność, a tego Soledad nie można odmówić. Jej Minibiblia i Księga dźwięków są pełne zaskakujących rozwiązań i już najmłodsze dzieciaki przepadają w ich lekturze.

Capture d’écran 2012-03-20 à 16.57.57

Ksiega-dzwiekow-Bravi-Soledad

13

1

Zajrzyjcie do naszych propozycji po inspiracje książkowe wymienionych twórców. A my szykujemy już kolejną listę ilustratorów i jak zawsze prosimy o inspiracje w komentarzach.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.