Ilustratorzy: wspaniała piątka

Część 3

Nic tak nie poprawia nastroju w ciemne, ponure dni jak dobra książka. Otwieramy pierwszą stronę i już jesteśmy w innym świecie. Całkiem odległym, ale często tak bliskim, że zostaje z nami na całe życie.

Nasiąkamy w dzieciństwie bajkami, kojarzą nam się z drapiącą brodą taty lub zapachem włosów mamy. Zapach i dotyk papieru sprawia, że chyba jeszcze długo nie przeniesiemy całych naszych zasobów na Kindle i inne elektroniczne czytadła.

Trzeba przyznać, że co jak co, ale literatura dziecięca ma się nad wyraz dobrze. Gdzie nie zajrzymy tam dzieje się coś ciekawego. Skandynawia, USA, czy Rosja. Wspaniali ilustratorzy nie znają granic, nie tworzą dla jednych albo drugich… tworzą dla całej społeczności globalnej, bo nie ma nic bardziej uniwersalnego niż bajki. W dzisiejszym świecie potrzeba nam bajek jak nigdy. Tych mądrych, dobrych, uczących o ważnych sprawach w sposób w jaki tylko bajki mogą opowiadać.

Także o śmierci, samotności, smutku. W końcu świat to nie bajka, ta tylko na półce z książkami…ale za to na wyciągnięcie ręki.

Przed Wami kolejny przegląd naszych ulubionych ilustratorów.

Peter Brown

Peter Brown jest uznanym amerykańskim ilustratorem, do tego bardzo aktywnym mimo młodego wieku. Jego mocną stroną są zdolności storytellerskie, dopracowany scenariusz ubrany w intensywne w przekazie obrazy z charakterystyczną paletą barw. – staram się powiedzieć tyle, ile się da moimi rysunkami, a to wszystko czego nie mogę wyrazić sztuką mówię słowami – tlumaczy pan Brown. – moje historie nie mają wielu słów, ale dużo czasu zajmuje mi dobranie słów których chcę użyć – dodaje.

To prawda jest oszczędnie, ale za to w punkt. Peter mieszka i pracuje w Nowym Jorku, studiował za to w słonecznej Kalifornii. W Polsce znamy go z Pan Tygrys dziczeje i Dzieci to koszmarne zwierzątka domowe. Wiosną przyszłego roku ma się ukazać kolejna książka tego autora: The wild robot. Plakaty z ilustracjami Browna można zamówić tutaj. A jeśli wam mało książkowych wyczynów Pana Browna możecie zamówić puzzle jego autorstwa w komplecie razem z plakatem na ścianę lub ściągnąć za darmo kolorowankę z jego strony!

Brown_MTIAM_INT_Page_02

814i6YADCSL

MrTiger_Interior3

Benji Davies

Benji Davis to Brytyjczyk, który często włącza się w akcje charytatywne. Robi filmy animowane jest ilustratorem, robi picture booki, które zdobywają liczne nagrody, projektuje wizualną stronę aplikacji, teledyski, reklamy i ….hmm napisy do filmów. Właściwie Benji robi tyle, że trudno nie dostać oczopląsu – na liście są nawet dywany, oczywiście w słusznej sprawie. Mamy nadzieję, że jego książki: Grandad’s Island, czy The storm whale wreszcie doczekają się polskiego wydania. W końcu wieloryb w wannie to w którymś momencie dzieciństwa marzenie każdego dziecka. Czyż nie?

497333349_1280x720

beachhouse_wide_03

Screen-Shot-2014-03-31-at-18.27.30

BenjiDavies_AcrobatLemur_021-1024x723

benji_davies-RUG

Olga Demidova

Zaglądamy w głąb nieraz bardzo chłodnej Rosji. Znajdujemy tam Olgę Demidovą, ilustratorkę z olbrzymim dorobkiem, olbrzymim doświadczeniem i pracą na wielu kontynentach nad okładkami i ilustracjami prasowymi, aplikacjami i książkami. Demidova studiowała w Moskwie. Dziś pracuje głównie nad dziecięcymi ilustracjami, które mają charakterystyczny rys ręcznych rysunków mimo, że całe powstają w Photoshopie. Nam bardzo podoba się nasiąknięty wschodem klimat ilustracji tej artystki. Sami pamiętamy ilustracje rosyjskie z dziecięcych lat i te mają w sobie coś znajomego. Z chęcią zobaczyłybyśmy książkę z ilustracjami Olgi Demidovej na półce w domu.

barmaley-p4

66-67

Frank Viva

Viva nie jest typowym ilustratorem dziecięcym, ale ten świat w jakiś dziwny sposób ciąglę go wciąga i próbuje przeciągnąć na swoją stronę. Frank Viva prowadzi świetnie działające studio Viva&Co i jest znany z okładek dla The New Yorkera. Ma ich na koncie … aż 10 i to pewnie nie jego ostatnie zdanie. Jego świat kręci się wokół Nowego Jorku. Pierwsza książka dla dzieci jaką wydał Viva i którą zalicza do Toon booków (łatwych do czytania komiksów) – A Trip to the Bottom of the World with Mouse spotkała się z fantastycznym przyjęciem, zyskała wyróżnienie New York Times dla najlepszej ilustrowanej książki 2011 roku. MOMA (Muzeum sztuki nowoczesnej) poprosiła go o stworzenie książki o architekturze, która stała się hitem na całym świecie. Young Frank Architect opowiada historię dziadka i wnuczka – kochających architekturę. Niedawno została wydana kolejna książka z tej serii Young Charlotte, Filmmaker – tym razem filmowa. Dla przyszłych architektów i filmowców idealne!

YF_InteriorSpreads1617

viv-slide1

YoungFrankCoverFNL4

frank2

Delphine Durand

Na koniec przenosimy się do Francji, w której ilustrator dziecięcy to jeden z najczęściej wybieranych zawodów! Żartujemy, chociaż Francuzi mają nadreprezentację zawodową w tej dziedzinie. W ilustracjach dziecięcych Francuzi mają wiele do powiedzenia. Tym razem przyglądamy się pracom Delphine Durand, znanej w Polsce dzięki książeczkom, w których śledzimy perypetie Zuzy i książki Dom. Durand mieszka w Marsylii, ale dzieciństwo spędziła w Senegalu, a wiedzę zdobywała w Wyższej szkole Sztuk Dekoracyjnych w Strasburgu. Wiele więcej o Delphine nie wiadomo, ale niech mówią ilustracje! Są wibrujące kolorami, pełne dziwnych stworów i tajemniczych zakamarków.

b768a95270c07

grochien3

grochien11large_20131015135149_c6b04d273885fd6b47d929539

siurek-rozkladowka8-9b siurek-rozkladowka16-17

Poniżej znajdziecie ksi

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.