Ilustratorzy: wspaniała piątka

część 2.

Z książkami jest jak z muzyką. Kojarzą nam się z zapachami, smakami i atmosferą, która nam towarzyszyła podczas czytania. Pamiętam jak mama robiła mi brzoskwiniową herbatę w jesienne wieczory, kiedy opatulona kocem czytałam o kolejnych przygodach Tomka Wilimowskiego. To wszystko tworzy tamten moment w mojej pamięci.

Jesienna aura sprzyja zanurzeniu się w książkowej rzeczywistości. Wskoczmy do niej ze swoimi dziećmi! Czytajcie i oglądajcie. Wejdźcie wspólnie w niezwykłe światy tworzone przez ilustratorów i autorów dziecięcych. Wielu z nich przyznaje, że praca dla dzieci jest dużo trudniejsza niż dla dorosłych. Jest niezwykle wymagająca, bo nie można narzucać swojej wizji zbyt natarczywie. Trzeba pamiętać, że po drugiej stronie jest dziecko – trzeba mu zostawić pole dla wyobraźni dziecięcej. Trzeba być wybitnym specjalistą od storytellingu, wrażliwym na bieg historii, którą ma się opowiedzieć.

Zobaczcie naszą kolejną wspaniała piątkę wybitnych ilustratorów i koniecznie zajrzyjcie do naszego poprzedniego zestawienia tutaj.

Blexbolex

Francuz w Niemczech. Blexbolex, czyli Bernard Granger tworzy komiksy i niezwykłe książki obrazkowe dla dzieci, często nagradzane w różnych plebiscytach i konkursach. W Dolinie Marny książka Pory Roku jest prezentem dawanym każdemu nowo narodzonemu dziecku. Nas to nie dziwi. Książka ta jest częścią niezwykłego tryptyku obwołanego arcydziełem literatury dziecięcej.  Jego trzecią część Balladę możemy czytać w języku polskim dzięki wydawnictwu Wytwórnia. Tryptyk jest pokazem umiejętności storytellerskich Grangera. Jedno słowo – jeden obrazek, a dzieci doskonale wiedzą, o co autorowi chodzi w całej historii.

people-gecko_astronaut_daydreamer

blexbolex

3

Serge Bloch

Oto mistrz jednej kreski. Serge Bloch to we Francji ilustrator-instytucja. Pracował dla domu mody Hermes, a także dla Petit Bateau, ulubionej marki fanów francuskiego stylu dla dzieci i niezliczonej liczby innych marek. Do tego okładki dla najważniejszych magazynów na świecie z Time na czele i wystawy. Bloch jest dyrektorem kreatywnym w wydawnictwie Bayard i członkiem stowarzyszenia rysunku humorystycznego (UBU). Artysta podkreśla jednak, że to właśnie praca nad ilustracjami dziecięcymi jest najpoważniejsza i najtrudniejsza. Francuzi pokochali go za serię Max et Lili. My możemy zobaczyć jego ilustracje w takich książkach jak: Uczucia. Co to takiego? Wróg, (tak, tak o wojnie), A ja czekamPrzemoc, Nie!, Poniżanie, Nie! Także mimo flirtu z komercyjnymi projektami, Bloch nie ucieka od trudnych tematów w literaturze dziecięcej.

9781596435841

chocolat-des-francais3-1296x859

 

 

petit-bateau-4

 

eat-you-are-cover1

Wolf Erlbruch

Urodził się tuż po wojnie w niemieckim Wuppertalu. Ma na koncie ponad 20 książek dla dzieci, wiele okładek książek, a także niemieckich i amerykańskich magazynów… i pracę dla agencji reklamowych. Od wielu lat jest wykładowcą uczącym kolejne pokolenia ilustratorów w Wuppertalu. Charakterystyczny styl Erlbrucha pełen metaforycznych postaci wynika też z techniki artysty. Kolaż, asamblaż, rysunek tworzą przestrzeń dla dziwnych postaci, trochę zdeformowanych i kanciastych. Groteska dla dzieci, która nie wydaje się przesadzona. Jego książka Gęś, śmierć i tulipan o oswajaniu śmierci doczekała się wielu adaptacji teatralnych w Polsce i na świecie. Dziś prawie nie do zdobycia, chyba, że na allegro za 10-krotność ceny sklepowej. W Polsce znany również z książek: Straszna piątka, Król i morze. 21 krótkich opowiastek, O małym krecie, który chciał wiedzieć, kto mu narobił na głowę. 

2_3_05_baer_und_hirsch_freuen_sich

death-duck-tulip-008

erlbr-42zz

erlbruch35s

Joëlle Jolivet

Joëlle Jolivet jest francuską ilustratorką znaną nie tylko z dziecięcych książek, choć tych ma na koncie mnóstwo. Jolivet tworzy też ilustracje do magazynów, czy reklam. Jej charakterystyczny styl to połączenie wielu technik z czego najistotniejszą dla artystki jest linoryt. Mieszkająca pod Paryżem ilustratorka w Polsce znana jest z Zoologii i Prawie Wszystko – książek obrazkowych pomagających usystematyzować dziecku świat. Wielu z was polubiło pewnie jej 365 pingwinów.

jolivet 2

DANS-LE-LIVRE_double2

apres-mep-bdef-doubles_1

Camilla Engman

Na koniec trochę chłodnego, świeżego powiewu ze Skandynawii. Do Camilli Engman mam stosunek bardzo emocjonalny. Z jej plakatem kota, który powstał w wyniku kolaboracji z Elisabeth Dunker z Fine Little Day nie rozstaję się od wielu lat. Camilla jest przede wszystkim malarką, w drugiej kolejności ilustratorką i graficzką i to bardzo wszechstronną. Książki dla dzieci, pościel, porcelana. Jej ilustracje nie porażają optymizmem, ale czy nie taki właśnie jest świat? Nostalgiczny, sięgający do tradycji szwedzkiej ilustracji dziecięcej styl artystki przykuwa uwagę. Camilla pracowała m.in. dla New York Times’a, Converse i Google.

Engman

13Bokpaket-bilderbo_818012a

Z przyjemnością poznamy Wasze typy, te polskie (bo taką listę właśnie szykujemy i zagraniczne).

Sprawdźcie w naszych propozycjach gdzie możecie kupić wybrane książeczki naszej dzisiejszej wielkiej piątki.

 

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.