W najbliższą niedzielę odbędą się wybory parlamentarne wraz z rządowym referendum. Idziemy, bo nie wyobrażamy sobie, żeby ktoś podejmował za nas decyzje. Wszystkie najważniejsze informacje o zbliżających się wyborach zebrałyśmy w formie przejrzystego szorta – nie trzeba już szukać, wertować, gubić się w sieciowych czeluściach. Trzeba za to zadbać o swój wpływ i oddać głos w wyborach w najbliższą niedzielę 15 października. Widzimy się przy urnach!
KNOW-HOW ♥ Q&A
Niezbędna przedwyborcza wiedza jest obszerna i nieco przytłaczająca. Aby nadać jej lekkości, umieściłyśmy ją w wygodnej formie listy pytań i odpowiedzi. Oby były przydatne.
Kiedy odbywają się wybory?
Lokale wyborcze otwarte będą w niedzielę 15.10.2023 od godz. 7:00 do 21:00. Aby wziąć udział w głosowaniu, należy zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem (dowód, paszport lub aplikacja mObywatel).
Jak oddać ważny głos?
Wyborca powinien znaleźć listę, na którą chce oddać głos, i postawić znak „X” w kratce przy nazwisku wybranego kandydata. Pamiętajcie, że można oddać tylko jeden głos na jednego kandydata.
Jak bezpiecznie zbojkotować referendum?
Wystarczy nie odbierać karty referendalnej, aby zaniżyć frekwencję do poziomu poniżej 50%. To sprawi, że referendum będzie niewiążące. W tej sytuacji komisja wyborcza umieszcza w spisie wyborców stosowną adnotację w rubryce „uwagi”, zapisując jakiej karty odmówił wyborca („bez Sejmu”, „bez Senatu”, „bez referendum”). Jeżeli jednak wyborca zmieni zdanie, ma czas do końca głosowania na powrót do komisji i poproszenie o wydanie karty. Wówczas w spisie wyborców poprawia się pierwotny zapis.
Jak głosować za granicą?
Jeśli udało wam się do 10 października złożyć wniosek o ujęcie w spisie wyborców do właściwego terytorialnie konsulatu lub posiadacie zaświadczenie o prawie do głosowania, najgorsze za wami. Po wypełnieniu niezbędnych formalności wystarczy udać się do odpowiedniego miejsca i oddać głos. Proste. Wiadomo, że zapisało się do głosowania za granicą ponad 608 tysięcy osób.
Jak głosować poza miejscem zamieszkania?
Jeśli do 12 października (poniedziałek) złożyłyście/złożyliście wniosek o zaświadczenie o głosowaniu poza miejscem zamieszkania, wystarczy – tak jak w poprzednim punkcie – udać się do odpowiedniego miejsca i wypełnić kartę do głosowania. Pamiętajcie, że dokument wydawany jest tylko raz i drugiego nie dostaniecie (w przypadku zgubienia dokumentu wyborca nie będzie mógł głosować w tegorocznych wyborach).
Czy przewidziano ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami?
W stolicy w dniu wyborów funkcjonował będzie specjalistyczny bezpłatny transport do lokali komisji wyborczej. W tym przypadku także należało wykazać się refleksem i zgłosić taką potrzebę do 12 października na adres mailowy bus@specjaltrans.pl.
Gdzie głosować?
Informacje o numerze i adresie komisji wyborczej znaleźć można w Centralnym Rejestrze Wyborców poprzez aplikację mObywatel.
Od kiedy do kiedy trwa cisza wyborcza?
Cisza wyborcza rozpoczyna się na dobę przed dniem głosowania i trwa do jego zakończenia. Oznacza to, że w tym roku rozpocznie się w sobotę 14.10.2023 o północy i będzie trwać do zamknięcia lokali wyborczych. W tym czasie zabronione jest zwoływanie zgromadzeń, organizowanie manifestacji, agitacja czy publikowanie sondaży. Za naruszenie zakazu grozi kara od 500 tys. do 1 mln zł.
Jaki jest próg wyborczy?
Aby ugrupowanie polityczne mogło wziąć udział w podziale mandatów do Sejmu RP, musi przekroczyć próg wyborczy 5% w skali kraju dla komitetów wyborczych oraz 8% dla komitetów koalicyjnych.
NA KOGO GŁOSOWAĆ?
To już Wy same/sami wiecie najlepiej. Ale gdybyście jednak odczuwały/odczuwali wahanie, w sieci znaleźć można wiele testów wyborczych, które pozwalają porównać swoje poglądy z tymi, jakie deklarują partie polityczne. Przykładowo Latarnik Wyborczy procentowo wylicza zgodność opinii wyborcy z programem partii czy koalicji. Przydatny może też okazać się Barometr Wyborczy.
Warto wiedzieć wcześniej, które ugrupowanie postuluje refundowaną do 2050 r. antykoncepcję, refundowane in vitro, a które chce wprowadzić elastyczne warunki pracy dla opiekunów OzN, w tym zniesienie obowiązku całkowitej rezygnacji z pracy warunkujące pobieranie zasiłku w kwocie 2458 zł. Linki do programów wyborczych wraz ze stosownym komentarzem znajdziecie w przewodniku OKO.press.
NIECH NAS BĘDZIE JAK NAJWIĘCEJ
Marcowe wyniki badań Ipsos zmroziły nam krew: jedynie 55% Polek w wieku 18–39 lat i 56% w wieku 40–59 lat zadeklarowało zdecydowany udział w wyborach parlamentarnych. Z kolei wśród kobiet w wieku powyżej 60 lat aż 80% deklaruje, że będzie uczestniczyło w wyborach. Aktywistki zadziałały natychmiast, tworząc wymowne oddolne kampanie profrekwencyjne. Na pewno rzuciła Wam się w oczy akcja „Kobiety na wybory” z udziałem Martyny Wojciechowskiej czy Young Leosi.
https://www.instagram.com/reel/CxnjpZ5odH0/?utm_source=ig_embed&ig_rid=8815f86b-05ad-4861-93e0-f8268b79e13a
Inną ważną akcję profrekwencyjną zaserwowała Inicjatywa Wschód spotem „Cicho już byłyśmy”. Film jest o tyle poruszający, że zawiera prawdziwe, często agresywne, wypowiedzi polityków dotyczące kobiet. Nie chcemy żyć w świecie rządzonym przez takie osoby.
PS Wschód organizuje w najbliższy piątek o 20:00 Imprezę przed Sejmem RP, drugą po silent disco i znacznie głośniejszą. Impreza skończy się o północy, czyli w chwili, gdy zacznie się cisza wyborcza.
Kolejnym ważnym głosem w sprawie jest film „Też to słyszycie” Nataszy Parzymies (reżyserki filmu o miłości dwóch dojrzałych kobiet pt. „Moje stare”), która zebrała grupę młodych artystów, by opowiedzieć historie trzech dziewczyn z małego miasteczka. Bohaterki mają marzenia o kierowaniu swoim losem bez obaw o to, że ktoś będzie narzucał im reguły gry.
ZDROWY DOPING
Swój udział w profrekwencyjnych działaniach zgłosiły już m.in. reżyserka Małgorzata Szumowska, aktorka Agnieszka Grochowska, trenerka Basia Tworek czy reżyserka pokazów mody Kasia Sokołowska. Wsparcie potrzebne, wymowne i skuteczne – tego nam trzeba.
https://www.instagram.com/p/CyLtMpCsl9D/
https://www.instagram.com/p/CyKuMksKbes/
https://www.instagram.com/p/CyLcU70II_G/
MODA NA WYBORY
Marka RAD DUET powstała w Poznaniu z inspiracji postacią i dorobkiem Marii Curie-Skłodowskiej. Założona przez dwóch projektantów: Juliusza Rusina i Macieja Jóżwickiego, zaczęła od nawiązań do kultury lądowej. W ostatniej kolekcji jednak z sukcesem podjęła temat wyborów. Tak oto powstał płaszcz wyborczy, uszyty z wielokolorowego jeansu z recyklingu, pokryty dziesiątkami różnorodnych kieszeni z biało-czerwonymi haftami i szlufkami. Zadać szyku na wyborach nie zaszkodzi.
https://www.instagram.com/p/CqD1tEEIG6a/?img_index=1
Autorką grafiki tytułowej tego artykułu jest Ania Augustynowicz. Dziękujemy!
Wszystkie newsy znajdziecie w kategorii SZORTY.
